רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported

 
  פרשת השבוע - פרשת "בא"

משה ואהרון ממשיכים את שליחותם , ולאחר 7 המכות הראשונות , מגיעות שלושת המכות המשמעותיות והאחרונות בשרשרת המכות שפרעה ונתיניו חווים. אולם פרעה  עדיין מסרב לדרישתם של משה ואהרן לשלח את כל עם ישראל ממצרים.עם ישראל מתכונן ליציאה ממצרים ועושים הכנות לקראת המכה האחרונה שתסגור את הסאגא הארוכה והכואבת של מכות מצרים. בני ישראל שואלים משכניהם המצרים בגדים כלי כסף וזהב. הקב"ה מפרט את קרבן הפסח ( שנקבע לדורות) , צווי השחיטה, מריחת הדם על משקופי פתח הבית כמגן בפני המשחית. דיני איסור אכילת חמץ ואכילת המצות, ובנוסף אלוקים מעביר את המפתחות לאדם לקביעת ראש חודש, ולבסוף גם נושא התפילין.
בחצות הלילה מכת בכורות נכנסת לתוקף וכל בכורי מצרים מתים.
פרעה קורא למשה ואהרן ומצווה עליהם לעזוב מיד, עם כל עם ישראל, את ארץ מצרים.
זהו תחילתו של עידן חדש - עם ישראל כאומה חופשית  - יציאה משעבוד לחירות.
אז מה ניתן ללמוד מהפרשה, איזה מסר הקב"ה רוצה ללמד אותנו?
"ויאמר יהוה אל משה ואל אהרון בארץ מצרים לאמר" : "החודש הזה לכם ראש חדשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה"
לכאורה המילים בארץ מצרים מיותרות...ובכל זאת?
הקב"ה בוחר להזכיר את מצרים כדי להמחיש את היציאה לחופשי כאן ועכשיו מרגע זה ממש, לא בארץ כנען ולא בדרך לארץ המובטחת, וזאת כדי להמחיש לנו שהחופש נמצא במקומות הקשים והאפלים ביותר שלנו, משם מתחילה התקווה, הכמיהה, החלום והצמיחה.
ובהמשך נאמר "החודש הזה לכם..." ומה היסוד ללמוד מכאן? הקב"ה מעביר את מפתחות הזמן לבני האדם, אין עוד שעבוד לא עוד עבדי הזמן אלא אדוני הזמן, קבלו אחריות לעצמכם, יחד עם  הזכות לתקווה יום יומית והתחדשות אין סופית, גורלכם בידכם!
כמו שאנו אומרים בכל בוקר בתפילה : "ובטובו מחדש בכל יום תמיד מעשה בראשית..."
 
בברכת חודש טוב, צמיחה והתחדשות

נתן צ'פניק


Go Back  Print  Send Page