רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   חגיגת רובוטיקה בתיכונים של כפר גנים
דף הבית >> כתבות >> חגיגת רובוטיקה בתיכונים של כפר גנים
שתי נבחרות רובוטיקה מהשכבות יא' ו-י' מבית ספר ע"ש גולדה השתתפו
ב
תחרות רובוקאפ ג'וניור
התחרות
היא חלק מתחרות רובוקאפ העולמית. תחרות הרובוקאפ נהגתה לראשונה ע"י קבוצת חוקרים יפנים ואמריקנים בשנת 1993, ותחרות רובוקאפ ג'וניור לתלמידי תיכון RCJ  נערכה לראשונה ביפן בשנת 1997. מאז נערכת התחרות מידי שנה באתרים שונים ברחבי העולם. הרציונל של התחרות הוא קידום המחקר ברובוטיקה אוטונומית בעולם. לצורך כך נקבעה מטרת תחרות רובוקאפ והיא שעד שנת 2050 , נבחרת של רובוטים תנצח את אלופת העולם בכדורגל לפי הכללים של FIFA.
בתאריך ה- 14.03.2012- התקיימה  באוניברסיטת בר-אילן התחרות השביעית הארצית "Robocup junior 2012"  . הרובוטים התחרו בשלוש קטגוריות שונות - הצלה, ריקוד וכדורגל.
פרופ' חיים טייטלבאום , רקטור האוניברסיטה, ציין בנאומו: "אנחנו רוצים לראות אתכם ובטוחים שחלקכם הגדול יגיע להיות סטודנטים וחוקרים בתחום הרובוטיקה ובתחומים אחרים באוניברסיטת בר- אילן".
ד"ר אלי קולברג , נשיא רובוקאפ ישראל וראש מעבדת רובוטיקה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן אמר: "הרובוטיקה היא למעשה מקצוע בינתחומי הכולל ידע בנושאים של אלקטרוניקה מכניקה ותוכנה . התלמידים המשתתפים בתחרות צריכים להפגין רמה גבוהה של מיומנויות כיוון שזו מערכת מורכבת ". עוד הוסיף ד"ר קולברג "אני מקווה שהתלמידים שהשתתפו היום בתחרות יגיעו ללמוד בבר אילן . הם ניחנו בכישורים וביכולות גבוהות ביותר ונשמח שסטודנטים כאלה ישתלבו באוניברסיטה. 
בתחרות השתתפו 21 קבוצות מבתי ספר שונים ברחבי הארץ.
גם שתי נבחרות רובוטיקה מהשכבות יא' ו-י' מבית ספר ע"ש גולדה השתתפו
בתחרות הזאת
.
תלמידי שכבת יא' הציגו שלושה רובוטים רוקדים לצדי תלמידי המגמה .
תחרות הריקודים מאפשרת לתלמידים ליצור רובוטים שיבצעו תנועות מתואמות עם מוסיקה שהוקלטה מראש או מוזיקה חיה, וכאן הניקוד ניתן על יצירתיות, תלבושות, רמה טכנולוגית, ועוד.
נושא הריקוד היה התנגשות שני עולמי ריקוד שונים, הבלט וההיפ הופ. הרובוטים רקדו אחד במקביל לשני , הרובוטים הם בגודל בן אדם ונעים כמוהו. רובוט נוסף היה עם לדים בפה ובעיניים שנפתחו ונסגרו בהתאם למילות השיר בכדי להמחיש את הנוכחות של הרובוט. ברובוטים ישנם המון חיישנים בעוזרתם יכול רובוט לבצע את הפעולות הרי הרובוטים האלה אוטונומיים (אוטונומי -  בלתי מיואש, זאת אומרת רובוט מבצע את הפעולות ויודע לתקן את הטעויות שלו ללא מגע אדם ) . כדי לבצע את כל התנועות ולבקר אותן קיימים ברובוטים במספר מעבדים שונים מתוכנתים בשפות שונות .
תלמידי שכבת י' התחלקו  לשתי קבוצות וכל קבוצה הציגה שני רובוטים שמשחקים כדורגל.(בכל קבוצה רובוט שוער ורובוט חלוץ )
בתחרויות הכדורגל המטרה היא בניית רובוט המסוגל לשחק כדורגל מול רובוט של הקבוצה המתחרה למשך שתי מחציות שנמשכות 10 דקות כל אחת. המשחק מתקיים במגרש שרצפתו מכילה גווני ירוק ומדמיינת  צבע השערים הוא צהוב וכחול. כדור המשחק משדר קרני אור אינפרא אדום כך שיתגלה לרובוטים באמצעות חיישנים מתאימים. השערים שנכבשו קובעים את תוצאת המשחק.
גם רובוטים אלה הם רובוטים אוטונומיים וישנם גיוון רב של חיישנים שמסייעים לרובוט לזהות את הכדור ולהבקיע גול לשער היריב . למרות הגיל הצעיר של התלמידים הם רשמו לזכותם הצלחה רבה בתחרות וזכו במקום השני בתחרות הארצית בליגת כדורגל משקל קל
זו היא הפעם השנייה בה אנו ניגשים לתחרות מסוג זה ובה אנו מתחרים מול קבוצות רבות , ההתרגשות היא רבה וההכנות היו מרובות ובסוף זכינו במקום השני המכובד .אנו מקווים להתפתח עם השנים במסגרת הרובוטיקה ולהביע את כישורינו בתחרויות רבות – אמרו אחרי התחרות תלמידי מגמת רובוטיקה של גולדה..
חשוב לציין כי כל הרובוטים שתוכננו, נבנו ותוכנתו על ידי תלמידים הם רובוטים אוטונומיים – עצמאיים בניגוד לתחרות FIRST ,בה בני הנוער לא יכולים לשנות דבר במערכת המוכתבת מראש , "הרובוטים שתלמידים בונים לתחרות FIRST  אינם עצמאיים לגמרי, ובמהלך התחרות הם מונהגים בשלט רחוק בידי הצוותים השונים. אם הרובוט לא יכול לפעול ולהחליט באופן עצמאי לכל אורך התחרות, חבל על המאמץ שהושקע בכיוון הזה", אומר אחד המומחים בתחום
 הניסיון שרוכשים בני הנוער והסטודנטים בבניית הרובוטים העצמאיים לא יסולא בפז, ואת התוצאות רואים בלא מעט מערכות מתוחכמות שתוכננו בארץ ומיוצרות בה. " כיפת מגן", "שרביט הקסמים" ו"טיל החץ" הן מקצת מהמערכות שבהן תמצאו את בוגרי התחרויות הרובוטים העצמאיים שלמדו את המקצוע ברצינות ויישמו את הידע לטובת התעשייה
"הביקוש הגדל והולך לכוח אדם טכני מחייב גם שינוי בתוכניות הלימודים", משוכנע קולברג. "יש להשקיע יותר בלימוד המקצועות כבר מהכיתות הנמוכות, לעניין את התלמידים ברובוטיקה כמקצוע בתוכנית הלימודים הכללית ולא כאיזה קוריוז לריאליטי ובוודאי לא להתלהב מתחרות אחת או שתיים, שבסופו של דבר לא יביאו הרבה בני נוער לפקולטות להנדסה". 
 

 

ביה"ס הרב תחומי פ"ת ב' מקבוצת עמל בדרך לתחרות גמר עולמית לבניית רובוטים -בסנט לואיס
ביום רביעי האחרון השתתף ביה"ס לראשונה בתחרות הרובוטיקה הבינלאומית FIRST, והעפיל לגמר בתחרות העולמית בארה"ב. אחרי מאמצים מרובים, לילות בלי שינה, שיתוף פעולה והצלחה כבירה זכו בפרס הנכסף ולראשונה ביה"ס מקבוצת עמל אורז את מזוודותיו
ביום רביעי האחרון התקיימה תחרות פירסט בתחום הרובוטיקה שנוסדה ע"י ארגון first העולמי, במטרה לעודד צעירים להיות מעורבים בתחומי מדע וטכנולוגיה. התחרות התקיימה בהיכל נוקיה בתל אביב, בשיתוף משרד החינוך ובתמיכת הטכניון. בתי הספר הציגו מודל של רובוט היכול לשחק כדורסל.
בית הספר הרב תחומי פ"ת ב' מקבוצת עמל,  התחרה זו הפעם הראשונה וגבר על בתי ספר אחרים. לטובת הפרויקט של ביה"ס הועמד תקציב של 90 אלף₪, חלקו גויס מתורמים וקרנות וחלקו מקבוצת עמל. חברת EIM, יצרנית מערכות אלקטרוניקה וחשמל מפ"ת נרתמה כשותפה משמעותית בפרויקט.
 הפרויקט יצא לדרך לפני כ- חודשיים עם קבלת פרטי המשימה מארגון פירסט העולמי. לקחו בו חלק  כ 30 תלמידים מכיתות י'-יב', ממגמות ביוטכנולוגיה, הנדסת תוכנה והנדסת אלקטרוניקה, בהדרכתו המקצועית של מורה ביה"ס דוד ברששת ובניהולה של מנכ"ל הקבוצה שני אטיה תלמידת הנדסת תוכנה משכבת י"ב. כולם נרתמו למשימה במלואו המרץ, עבדו ימים כלילות, חיפשו אחר אנשי מקצוע בתחום שיתרמו מזמנם ללמד את הנבחרת, במטרה למקסם את הידע שלהם. הנבחרת הצטיינה בחלוקת התפקידים,מבנה ארגוני ושיתוף פעולה שהובילו לתוצאות ברורות בשטח. הביצועים של הרובוט היו מהגבוהים והבולטים בתחרות.
בבוקר שאחרי התחרות, סמנכ"ל הנבחרת התלמיד יואב רייכמן ציין: "כל תהליך בניית הרובוט היה חוויה מדהימה. תהליך הלמידה, החוקים הפיזיקאליים, כלי העבודה והתחרות מול הקבוצות האחרות היו חוויות בלתי נשכחות".
כקבוצה חדשה קשה היה לצפות את הישגיהם בתחרות, אך תוך כמה שעות התמונה התבהרה. לאורך כל התחרות נבחרת ביה"ס הרב תחומי פ"ת ב' מקבוצת עמל זכתה להערכה גבוהה מחבר השופטים, אשר היו מופתעים מיכולות הקבוצה ורמת התכנון הגבוהה עד לפרטים הקטנים. הנבחרת הגיע למקום גבוה בטבלה הארצית, ובסופו של יום זכתה במקום הראשון בפרס Rookie All Star, פרס המיועד לנבחרת חדשה ומצטיינת. פרס זה זיכה את הנבחרת בכרטיס טיסה לתחרות רבע הגמר העולמית,בסנט לואיס. בכך מתכבדת קבוצת עמל להשתתף בפעם הראשונה בתחרות העולמית שתתקיים בארה"ב.
כחלק מהפרויקט של ארגון פירסט הנבחרת לקחה חלק גם בתרומה לקהילה, ובין תכנון בניית הרובוט לשעות הלימודים הצליחו גם להעביר קורס לימודי מיומנויות מחשב לגמלאים בקהילה.
מנהלת בית הספר, הגב' ריקי כהן נמסר: "כמנהלת בית הספר אני רואה את הפרויקט כדרך חינוכית ומשמעותית מאוד שבה התלמידים יוצרים תוך כדי למידה, מפתחים כישורים של מיומנות עבודה בצוות, עבודת שטח והתמודדות בזמן אמת עם אירועים בלתי צפויים במהלך התחרות. התלמידים שקדו והגיעו למצוינות יחד עם אחריות לקהילה".
 שימו לב !!!!!
ישיבת אמי"ת מכפר גנים זכו בתחרות first בשנה שעברה !!!
לכתבה המלאה >>


Go Back  Print  Send Page