רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   30 מליון ש"ח נזרקים לפח
דף הבית >> כתבות >> 30 מליון ש"ח נזרקים לפח
סגן שר הפנים, חה"כ ירון מזוז: 30 מיליון ש"ח של דמי פיקדון נזרקים לפח
סגן שר הפנים, חה"כ ירון מזוז, פנה היום (יום ד', 05.08.2015) לשר להגנת הסביבה, מר אבי גבאי, בבקשה להגביר את האכיפה של חוק הפיקדון. סגן השר כתב כי "מבדיקתי עולה כי סופרים, קיוסקים, חנויות נוחות, ומרכולים כמו טיב טעם,  שופרסל אקספרס, סופר-יודה, סופר-באבא, AM:PM וכו' מציבים מכשולים בפני אזרחים המעוניינים להחזיר בקבוקים", סגן השר סיפר כי קיבל פניות רבות בנושא. לדבריו, "לשולחני הגיעו מספר תלונות אשר מציירות תמונת מצב עגומה: אזרחים מגיעים להחזיר בקבוקים ונתקלים בסירוב ובבוז עם שלל תירוצים ונהלים אשר לא עומדים במסגרת החוק. במקרה אחד, פנה אזרח להחזיר בקבוק לסניף AM:PM ונתקל בסירוב שכן על פי הנוהל שלהם "לא מקבלים בקבוקים לפני שעה 08:00 בבוקר". במקרה אחר, סניף של טיב-טעם סירב לקבל חזרה בקבוק במוצאי שבת. כמו כן, למיטב ידיעתי, כמעט ובלתי אפשרי להחזיר בקבוקים לקיוסקים פרטיים".

סגן שר הפנים ציין כי "חשוב שהנגישות למחזור בקבוקים וקבלת דמי הפיקדון תהיה מהירה ובצורה שאינה פוגעת באוכלוסיות השונות. ישנם אזרחים הנמצאים במצוקה ונסמכים על דמי הפיקדון על מנת להביא אוכל לשולחן משפחתם – אסור לקיוסקים ולרשתות להלבין את פניהם בפני רבים ולגרור אותם מסכת ביורוקרטיה ונהלים שאינם עומדים בדרישות החוק"

המועצה לצרכנות קבעה כי סירוב לקבל מיכל משקה אשר קיימת חובה לקבל אותו, במהלך שעות הפעילות של בית העסק, מכל סיבה שהיא, לרבות רצון להגביל את פעילת ההשבה לזמנים מוגדרים, מהווה עבירה על החוק.

תאגיד אל"ה מצא כי עד כה בשנת 2015 סה"כ מכירות מיכלי המשקה בפיקדון אשר דווחו לתאגיד הסתכמו בתום החציון הראשון של 2015 בכ- 371.3 מיליון מיכלים, מתוכם נאספו ומוחזרו עד לסוף החציון הראשון של 2015 כ- 284 מיליון מיכלים, שעור האיסוף הסתכם בכ- 77%. כלומר כ-87.3 מיליון בקבוקים לא נאספו, ופיקדון של מעל ל-30 מיליון ש"ח נזרק לפח.

סגן שר הפנים, ירון מזוז, הוסיף ואמר כי "לא יתכן ש-30 מיליון ש"ח נזרקו לפח עד אמצע שנת 2015. מדובר במיליונים אשר יכולים לעזור לשכבות החלשות בחברה הישראלית, אנחנו צריכים לעודד את העסקים והאזרחים למחזר". סגן השר טען כי "יש להציב מכונות איסוף אלקטרוניות ברחבי הארץ על מנת להקל באיסוף הבקבוקים וקבלת הפיקדון ע"מ שכל אחד יוכל לקבל את הפיקדון בקלות ובפשטות".


Go Back  Print  Send Page