רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   1 מכל 8 מפחיתים במשקל; מחוז דן-פ"ת מוביל ברמה הארצית עם 15.1%
דף הבית >> כתבות >> 1 מכל 8 מפחיתים במשקל; מחוז דן-פ"ת מוביל ברמה הארצית עם 15.1%
כלי מחקרי חדש מצא: 1 מכל 8 מפחיתים במשקל;
מחוז דן-פ"ת מוביל ברמה הארצית עם 15.1%
מריאנה אורבך: " נתוני הצלחה גבוהים בצורה משמעותית גם ביחס לנתונים המוצגים בעולם"

השמנת יתר מוגדרת לא אחת כ'מגיפה' עולמית והסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון ללקות במחלות אקוטיות וכרוניות כגון סוכרת, מחלות לבביות, אירוע מוחי וסרטן. השמנת יתר במבוגרים מוגדרת כ- BMIגבוה מ-30 ובילדים מדד BMI  באחוזון 95 ומעלה לאותו גיל.

בשירותי בריאות כללית פותח כלי הבוחן את שיעורי הפחתת משקל בקרב הסובלים מהשמנת יתר אשר הצליחו להפחית ממשקלם עד שהגיעו למשקל תקין או עודף משקל  (BMI גבוה מהתקין אך נמוך מהגדרת השמנת יתר).

הנתונים מתייחסים לשנים 2010-2014 ומהם עולה כי 9.8% מהמתבגרים          ו-23.6% מהמבוגרים הוגדרו כסובלים מהשמנת יתר בשתי בדיקות לפחות.  אחד מכל שמונה אנשים שסבל מהשמנת יתר הצליח להפחית ממשקלו אל מתחת לטווח המוגדר כהשמנת יתר ('הרזיה'). 

13.2% מבני הנוער בגילאי  13-17 שסובלו מהשמנת יתר הפחיתו ממשקלם. בקרב מבוגרים מעל גיל 25 נרשם שיעור דומה של 13.5%.

המחקר, בראשות החוקרת ד"ר עינב סרולוביץ, ממכון כללית למחקר, מצא כי קיימים פערים קלים בשיעורי הרזיה לפי אזור מגורים. כך נמצא כי שיעורי ההרזיה הגבוהים ביותר במבוגרים הוא במחוז דן-פתח תקווה (15.1%). לאורך שנות המחקר ניכרה עליה יחסית בשיעור הארצי של המפחיתים במשקל בקרב מבוגרים ובקרב מתבגרים.

עוד עולה מהנתונים כי שיעור ההרזיה בבנות מתבגרות עם השמנת יתר גבוה יותר מאשר בקרב בנים. כמו כן נמצא כי שיעורי הירידה במשקל אצל גברים עם השמנת יתר עולים החל מגילאי 35-44 ובנשים מבוגרות הסובלות מהשמנת יתר מגילאי 45-54.

לדברי פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר, "הממצאים המלמדים על עלייה בשיעור המרזים בשנים האחרונות מעודדים, אולם שיעור הסובלים מהשמנת יתר בקרב מתבגרים ובוגרים מעיד על הצורך להעמיק עוד את תכניות התערבות וקידום מדיניות בריאותית בנושא".

מריאנה אורבך, דיאטנית ראשית של מחוז דן-פ"ת אמרה: "איסוף נתונים עדכניים בסדר גודל כזה לאורך שנים , הוא חסר תקדים ואנחנו מברכים על כך. הנתונים מאפשרים לנו בניית תכניות התערבות יעילה ומותאמת עבור המטופלים שלנו הן ברמה פרטנית והן תכניות טיפול קבוצתיות. כתוצאה מכך, מטופלים נשארים יותר זמן בטיפול, מתמידים בתהליך שינוי אורך חיים ומצליחים לשמר את ההצלחה לשנים רבות.

מפגשים אישיים עם דיאטניות והשתתפות בקבוצות "שינית-רזית" של מחוז דן-פ"ת מובילים לבסוף לתוצאות המרשימות(כפי שעולה מהנתונים) עבור אלפי מטופלים של המחוז. נתוני הצלחה גבוהים בצורה משמעותית גם ביחס לנתונים המוצגים בעולם."Go Back  Print  Send Page