רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   רמי מלך ישראל - כתבתה של שירן רובינשטיין
דף הבית >> כתבות >> רמי מלך ישראל - כתבתה של שירן רובינשטיין
ורד מלך ישראל
"יותר מהכל אני סטנדאפיסט. אין דבר יותר מדהים מלהרגיש שאתה גורם לאנשים לצחוק, אבל עכשיו אין לי מצב רוח לכלום"
 
שירן רובינשטיין
נכתב עליו שהוא שנון ואינטליגנטי, שחקן נפלא, חקיין מעולה ובדרן מקצוען. שהוא מתאים את עצמו לקהל וניחן ביכולת התבוננות ובפרשנות מקורית ומצחיקה על החיים. פלא שלא התייחסו אליו ברצינות במשרד הביטחון, כשהודיע שמצא פתרון לבעיית הקסאמים... כבר לפני מספר שנים טען ורד שצריך מערכת ממוחשבת שתיירט כל קסאם שישוגר מעזה ותחזיר אותו לשם יחד עם עוד עשרה טילים. "פניתי למשרד הביטחון, אבל לא חזרו אליי עם תשובה". ורד שצחק על זה במופע הסטנד-אפ שלו, אומר זאת היום ברצינות רבה.
 
רמי ורד (51) תושב נווה-עוז, נשוי לנוגה ואב לשלושה, בדרן, במאי, תסריטאי ושחקן תיאטרון הוא מהסטנדאפיסטים המובילים בארץ ומהכותבים הבכירים לתוכניות טלוויזיה ולבמה. דרך "זהו זה", "לילה גוב", "יצפאן", מופעי הבמה של ציפי שביט ואבי קושניר ועד למופע החדש של צביקה הדר, ורד כאן בשביל הצחוק.
 
הוא זכור בעיקר משנת 2000, מפינה קומית שהנחה בתוכניתו של יאיר לפיד. שנתיים לאחר-מכן הגיש תוכנית אירוח בערוץ 10 בשם "רמי ורד", הוא הנחה, בשיתוף עם מירי בוהדנה, את התוכנית "מלך הכורסה" בטלעד וב-2010 הגיש פינה קומית בתוכנית האירוח של אברי גלעד בערוץ 2.
 
בקרוב ייתחדש ורד גם בטייטל שחקן ראשי בסדרת הסיטקום הטלוויזיונית החדשה של yes, "משפחה שולטת".

 

ישבתי לשוחח עם ורד, לראשונה, יומיים לפני תחילת מבצע "צוק איתן", בימים שהמלחמה בעזה והטילים לא נראו באופק. ורד הצהיר שאצלו אין כזה דבר לבטל מופע. כששאלתי איך מצחיקים כשאין מצב רוח השיב: "זה המקצוע שלי, קשה אבל עושים סוויץ'. איך נשים חיות עם מישהו שהן לא אוהבות? הכל יחסי. אני מבריא על הבמה. משהו באדרנלין שם מרים אותי. טפו-טפו לא ביטלתי אף הופעה".
אז, הוא לא תיאר לעצמו שימים ספורים לאחר מכן, עם נפילת החייל הראשון במבצע, כשהעצב קשה מנשוא, הוא יבטל באופן מיידי את המופע לאותו סוף השבוע וכן את כל הופעותיו לחודש וחצי הקרובים. "כשאני שומע שחייל נהרג, אני לא מתפקד כמה ימים. מדכא אותי. לא מסוגל לשמוע שחייל נפגע. אני יודע שאנשים מחפשים להתפרק אבל אין לי מצב רוח, גם אם זה אומר ששבועות אני לא עובד."
 
המערכונים בזמן מלחמה של "זהו זה" של "העולם הערב" ושל "ארץ נהדרת" הפכו לקאלט.
"אפשר לצחוק על האזעקות, על זה שכל אחד נהיה גנרל, אבל אחרי שחייל אחד נהרג, אני לא מסוגל עוד לצחוק או להצחיק".
 
יש עוד דברים שלא צוחקים עליהם?
"יש נושאים שלא מצחיקים אותי ולא אדבר עליהם, כמו נשים מוכות, שואה ועוד. זו לא חוכמה לצחוק על מישהו שנמצא במצב קשה או על חלשים. זו עליבות נפש".
 
כמה מהסטנדאפ כתוב על חשבונך? מחייך האישיים?
"אני כותב רק על עצמי. הבדיחה היא עליי. אני לא צוחק על הקהל. קשה לי שתופסים מישהו מהקהל ויורדים עליו. הבן אדם בא להעביר ערב בכיף. לפני שהייתי אומן והייתי בהופעה של סטנדאפיסט ידוע, הוא ירד עליי והרס לי את הערב. אני זוכר את ההרגשה ובחיים לא אעשה דבר כזה".
 
פגשת אותו אחר-כך?
"כן בטח, נעשינו אפילו חברים טובים, אבל לא סיפרתי לו את זה עד היום".
 

כתבת מופעים מוצלחים לקומיקאים אחרים. לא מרגיש פספוס שלא הופעת עם החומרים בעצמך?
"ממש לא. כרגע רצים שני מופעים שכתבתי. של אורנה בנאי ושל צביקה הדר. הם כמו אחים שלי, אני אוהב אותם אהבת נפש. כשאני כותב למישהו זה בהתאמה לאותו אדם ולא דברים שהייתי מופיע איתם בעצמי. אם תראי את ההופעה של צביקה ותחשבי שזה כתוב אז נכשלתי, את צריכה לחשוב שזה הוא כתב או שהוא מאלתר. אני מכיר את הבן אדם ותהליך העבודה הוא ביחד. זה מגיע לזה שצריך להכיר את החיתוך דיבור של הבן אדם, את המנטליות ועוד הרבה. צביקה ואורנה היו אצלי במרתף במשך שנה בתהליך הכתיבה והחזרות. ברור, שבסוף לאומן יש את ה'סיי' שלו ואת הכישרון שלו. צביקה הפתיע אותי ביכולת הבימתית שלו, הוא יותר טוב ממה שחשבתי. גם אורנה. הם מעולים".
 
יש כאלה שלא תסכים לכתוב להם?
"אם אני לא מרגיש שאני יכול לעשות משהו יוצא דופן עם הבן אדם לא אכתוב לו, ואם זה אומן שכבר הופיע, אז אכתוב רק אם אוכל לשדרג את מה שעשה".
 
אבל צריך להתפרנס.
"יש לי מוגבלות. אני לא יצירתי אם אני לא בעניין. זה כמו אהבה. זו עבודה מאוד אישית, עם מישהו שאני מחובר אליו. אני לא יכול לעשות את זה עם כל אחד. ויתרתי על הרבה דברים שיש בהם כסף".
 
יש הופעה שזכורה לך במיוחד?
"לאחרונה כתבתי סטנד-אפ לגידי גוב לאזכרה של ענת ז"ל. כשפנו אליי שמחתי כי היא זו שגרמה לי להתחיל לכתוב. מאוד התרגשו מהמופע וקיבלנו תגובות מקסימות. גידי איש מדהים ומצחיק במיוחד. אני אוהב אותו ואוהב גם להלחיץ אותו ולהתעלל בו בצחוק".
 
מי מצחיק אותך?
"כל מי שעבדתי איתו מאוד מצחיק: יצפאן, אבי קושניר, צביקה הדר, אורנה בנאי קורעת,  ציפי שביט היא כמו הר געש, ציפי היא בית-ספר לבמה, אף אחד לא אוהב קהל כמוה ומתענג על הבמה כמוה. כל מי שרוצה להיות אומן צריך לראות אותה מופיעה ואיך היא מתייחסת לקהל.  גם טל ברמן ואביעד קיסוס מצחיקים אותי מאוד בתוכנית הבוקר".
 
יש פרגון בין הקומיקאים?
"בעבר נכוויתי כשראיתי שמופיעים עם קטעים שלי. יותר מפעם אחת גנבו לי ממש קטע שלם, מאז אני לא הולך להופעות של אומנים אחרים ומבקש שלא יבואו אליי".
 
יש לך חברים טובים מהתחום?
"צביקה הדר, אבי קושניר, דניאל לפין- שכתב את "החיים זה לא הכל". אני אוהב את אלי ומריאנו ואת "מה קשור" שמיוצגים איתי באותו משרד וגם הופענו יחד במקלטים".
 
למה מבין כל העשייה שלך אתה הכי מתחבר?
"אני מאושר לעמוד על הבמה כסטנדאפיסט. זה הדבר שאני הכי אוהב לעשות. אין דבר יותר מדהים מלהרגיש שאתה גורם לכל-כך הרבה אנשים לצחוק. אני לא נותן לאנשים זמן למחוא כפיים, המטרה שלי שהקהל 'יאבד ריאה' מרוב צחוק".
 
אתה מצחיק גם ביום-יום?
"אומרים שאני מצחיק, אבל זה קשה להיות קומיקאי. מצפים שבכל מצב אהיה מצחיק, גם כשאני בחדר לידה עם האשה. מבקשים ממני לא פעם לעשות קטע, שואלים למה אני לא מחייך. אולי באתי מלוויה..., אבל אני חייב לומר שהקהל שלי הכי מגניב בעולם; אלה הישראלים הנחמדים שעוזרים לך אם אתה נופל, האנשים שכיף לדבר איתם, לא אלה שילכו מכות. קהל מכל העדות, דתיים ולא דתיים, סבבה של אנשים".
 
קיים החשש שהקהל לא יצחק?
"מבחינתי אין אופציה כזו. יש פה עסקה, אנשים משלמים כסף כדי שאצחיק אותם והרבה. זה הבדל בין איש מקצוע לחובבן. זו העבודה שלי ואני יודע להתאים את עצמי לכל סוג קהל".
 
איך התחלת?
"אחרי הצבא למדתי כלכלה ושיעמם לי. בגיל 26 התחלתי ללמוד משחק ובגיל 30 התחלתי לשחק בהבימה, שם הכרתי את וילוז'ני וביקשתי להופיע איתו. התחלתי ב"קומדי סטור", וכשוילוז'ני פתח את ה"קאמל קומדי קלאב" התחלתי להופיע שם. יום אחד הגיע לשם צוות של "לילה גוב", צילמו אותי וביקשו שאופיע ב"לילה גוב". פעם בחודשיים הופעתי בקטע בתוכנית, ולאחר שנה ענת גוב ז"ל דחפה שאכתוב לגידי. די מהר הפכתי לתסריטאי במשרה מלאה. כתבתי גם לתוכנית היומית של יצפאן והזנחתי את קריירת הסטנד-אפ. כשיצפאן וגידי גוב ירדו מהמסך חזרתי להופיע".
 
יש הרבה שמנסים את מזלם ומעט שמצליחים. מה צריך כדי להיות קומיקאי טוב?
"בואי נפריד, להיות קומיקאי טוב ולהצליח זה שני דברים שונים. כדי להיות קומיקאי טוב אתה חייב להיות מישהו שיש לו צורך להצחיק ביום-יום שלו, עם ראייה מקורית לחיים. אתה צריך לדעת לכתוב, להבין אנשים, להכיר ולדעת הרבה דברים. אתה חייב גם להופיע המון כדי לרכוש ניסיון, זה כמו ספורט. אבל כל זה לא קשור להצלחה. אין תמיד קשר בין 'טוב' ל'מצליח'. לטלוויזיה יש כוח בהצלחה, היא יכולה לגרום גם לקומיקאי לא טוב להצליח".
 
יש ביקורות מצוינות על המופע שלך, ספר לנו עליו.
"אני מופיע יותר מחמש-עשרה שנים ובכל כחמש שנים כותב מופע חדש. עם המופע הנוכחי אני מופיע קצת פחות משנה. מופע של שעה וחצי, שבו אני מדבר על מחירי הדלק שמוציאים אותי מדעתי, על זה שאשתי לומדת קשה (להיות דיאטנית-ש.ר.), ואני עם הילדים ואני מתמוטט מזה, על השכונה שגדלתי בה ברחובות, על זה שבחורות לא יודעות ליהנות מהחיים וצריכות ללמוד מגברים איך להתפנן ועל אינסוף דברים".
 
מה אתה יכול לספר על הסדרה החדשה שתעלה בקרוב "משפחה שולטת"?
"הסדרה מאוד מצחיקה, בת 40 פרקים, 2 עונות. בסדרה אורנה בנאי ואני זוג נשוי+ 3. בבדיקה גנטית הסתבר שאני צאצא של דוד המלך והוחלט להחזיר לארץ את שלטון המלוכה. אני ורעייתי מוכתרים למלך ולמלכה. משה פרסטר משחק איש דתי שאחראי על ניהול הארמון ומלמד אותנו איך להתנהג. בגדול, אנחנו הורסים את השם של מדינת ישראל ואת היחסים הדיפלומטיים...
רובי דואניאס המאוד מוכשר כתב וביים. רובי חשב שאני הכי מתאים לתפקיד, ואני שמח שזכיתי להכיר אותו. הוא פנומן, היה לי כיף ענק לעבוד איתו, וזה לא קל לצלם סדרה; שתיים עשרה שעות ביום במשך חודשיים".
 
אפשר לומר שאורנה בנאי לא פופולרית בימים אלה. אתה מבין את ההתקפות עליה?
אורנה היא חברה, אבל אני לא משוגע על מה שהיא אמרה ודעתי לא כדעתה. עם זאת, אני לא אוהב שנכנסים בבחורה שאמרה את דעתה. אני חושב שאנשים צריכים לומר את דעתם בלי לחשוש. זה מטורף ככה להתקיף אדם בשל דעתו. אנחנו מדינה דמוקרטית. אני בעד שלום ובעד שתי מדינות לשני העמים, אבל דעתי שאנחנו לא מספיק תוקפנים בעזה וחושב שמסכנים חיילים סתם ועדיף היה כמה שיותר מהאוויר. נחמץ לי הלב על כל חייל שנכנס ונפגע. אם מנסים לפגוע בנו, אני בעד שיכנסו באימ-אימא שלהם".
 
מה לא יודעים עליך?
"שאני חולה כלי עבודה, פליירים, מקדחות, שאני מאוד אוהב לעבוד עם הידיים וגם שאני מאוד אוהב לבשל".
 
לא קוראים עליך במדורי הרכילות, לא רואים אותך במסיבות סלבס.
"נכון. אני שונא רכילויות ומסרב שיכתבו עליי במדורים האלה. זה אפילו יעליב אותי.
אני גם לא הולך לכל מיני אירועים כאלה".
 
מה היעד הבא?
"כרגע אני בשלבים ראשונים של פיתוח סדרה לצביקה הדר ל"קשת". לא בטוח שהיא תהיה בסוף. אני כל הזמן ממשיך לכתוב ולהופיע ופעם בשנתיים מעלה מופע למישהו אחר".
 
איפה אתה רואה את עצמך בעוד עשר שנים?
"רואה את עצמי חי. זה הכי חשוב. חיים פעם אחת ואני פחות מתעסק בעתיד ובמה שיהיה. אני מקווה שאמשיך לעשות את מה שאני אוהב ושלא אצטרך להתפשר, כמו שסרבתי להצעות להשתתף כמעט בכל תוכניות הריאליטי שקיימות".
 
בורכת שאתה עושה את מה שאוהב. היית רואה את עצמך בתחום אחר לחלוטין?
"בטח. שיפוצניק, פסיכולוג או עורך דין. הייתי יכול להיות עורך-דין מצוין. החלום שלי היה להיות עורך-דין פלילי".

 


Go Back  Print  Send Page