רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   פרשת "נשא"
דף הבית >> דת >> פרשת השבוע אהוד בן יהודה >> פרשת "נשא"
בס"ד                                                                              פרשת נשא תשע"ז
 
                              כשהבית ריק- זה לא משנה אם אתה צודק
 
   פרשת "נשא" עוסקת בנושא חשוב ורלבנטי מעין כמוהו- בקשר בין איש ואישה,  אשר עולה על שירטון ונתקל בקשיים וחוסר אמון. התורה מתארת סיטואציה כאובה של אדם שחושד כי אשתו בוגדת בו והוא אינו מאמין להכחשותיה. במצב כזה על הזוג להתייצב בפני כהן, אשר כותב על קלף את "פרשת אישה סוטה", מכניס את הקלף יחד עם עפר מהמקדש אל תוך כוס מים ונותן לאישה לשתות מאותם מים מרים. אם האישה דוברת אמת המים לא משפיעים עליה לרעה, אולם אם היא אכן בגדה בבעלה ביטנה מתהפכת בקרבה. המופלא בטקס זה הוא שהקב"ה בכבודו ובעצמו מוכן למחול על כבודו לטובת השכנת שלום בין בני הזוג והשבת האמון ליחסים, ובעצם העובדה ששמו של ה' נכתב על גבי הקלף ונמחה בתוך המים, הקב"ה מצהיר כי שלום בית חשוב בעיניו אף יותר מכבודו שלו.
   קוראים יקרים. בתלמוד מיוחסת לרבי עקיבא האמירה: "איש ואישה זכו- שכינה ביניהם. לא זכו- אש אוכלתם". המילים איש ואישה מורכבות מהמילים אש ואש + האותיות יה (אחד משמות השם). הרמז בדבר הוא שכדי לזכות בשכינה צריך להכניס לקשר את הקב"ה, אחרת נשארים רק עם אש ואש וזה כידוע לא מביא למקומות טובים...מה הכוונה להכניס את הקב"ה לקשר? להכניס את תכונותיו- חברות, שמחה, פירגון, ויתור, נתינה סבלנות, רחמים, חום ואהבה. כדי שזה יקרה צריך לעמול קשה! על מנת לחיות בהרמוניה ביחד יש להתאמץ ולזכך את עצמנו. זה לעולם לא יבוא מאליו!
   הזוגיות לפי היהדות זו עבודה רוחנית וכדי לדעת כיצד לגשת אחד אל השני צריך להבין מה פירוש זכר ונקבה. על פי היהדות, האיש והאישה הם שני חלקים של אותה נשמה שהתפצלה לשניים לפני ירידתה לעולם, ובעצם בחתונה הם נהיים שוב נשמה אחת. אנחנו כה נמשכים אל בני המין השני כי מחפשים את החצי השני של הנשמה שלנו כדי להגיע למצב של אחדות ושלמות פנימית. לאחר האיחוד, צריך לחיות חיים נכונים ביחד. אבל מבלי שמשמרים ואף מגדילים ומחזקים אותו הקשר בהכרח ייסוג אחורה. הדבר משול למים, אשר חייבים להמשיך ולזרום כדי להישאר טריים ומתוקים. מים שעומדים במקום די במהרה מבאישים וכבר אינם ראויים לשתייה.
  כדי לפתח נכון את הזוגיות צריך להבין שאהבה זה לא דבר מקרי. אהבה זה דבר שנבנה ועל אהבה עובדים. לאהבה נכונה ואמיתית קוראים בפשטות "שלום בית". אם אין אהבה שהולכת ומתגברת משמע שלא עבדנו מספיק או שלא עבדנו נכון. כשעובדים בצורה האמיתית מגיעים ממש לדרגה של אחדות. זה לא קל אבל זאת ההתמודדות הכי חשובה של האדם בחייו.
   הכלל הראשון והחשוב ביותר למען שלום בית זה לחפש קודם כל את טובתו של הצד השני. תפקידינו בזוגיות הוא לתת לצד השני ולהשפיע לו טוב מבלי להתחשבן מה אני מקבל בחזרה ועד כמה זה משתלם לי. כששני בני הזוג חיים יחד בתפיסה הזו של נתינה לטובת השני הם יחוו גן עדן כבר פה בעולם הזה. חכמי התלמוד קבעו את שביל הזהב בזוגיות בדרך לבניית קשר איתן-"אוהבה כגופו ומכבדה יותר מגופו". כלומר, על הגבר לאהוב את האישה ממש כמו שהוא אוהב את עצמו ועליו לכבדה ולדאוג לטובתה ורווחתה הפיזית והנפשית אפילו יותר מאשר הוא מכבד ודואג לו עצמו. כמובן שהדברים נוגעים גם למידת הקשר וליחס של האישה כלפי בעלה.
  בנישואים עדיף להפסיד בוויכוח ולזכות בבן/ת הזוג. אם עוברים תקופה קשה, ואפילו אם נמצאים בעיצומו של ויכוח מתמשך, מומלץ בחום לחזור אל הבעל או אל האישה, לבקש סליחה, לחבק אותם ולומר להם כמה הם חשובים עבורנו. ייתכן שהם היו אלה שפתחו בוויכוח וייתכן שאנחנו באמת משוכנעים שהם טועים, אבל כל זה לא חשוב. עדיף לחיות באהבה, בשלום ומתוך גמישות וותרנות ולא להיות צודקים ובודדים (כדברי השיר: "כשהבית ריק- זה לא משנה אם אתה צודק..."). הנישואים אינם צד אחד של החיים. אלא הם החיים עצמם. הם אינם פרט אחד באושר, אלא המקור העיקרי והגדול ביותר שלו.   
תזכו לשנים רבות וטובות. שבת שלום . אהוד בן יהודה.

Go Back  Print  Send Page