רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   פרשת "במדבר" תשע"ו
דף הבית >> דת >> פרשת השבוע אהוד בן יהודה >> פרשת "במדבר" תשע"ו
בס"ד                                                                 פרשת במדבר תשע"ו
 
               ללכת "למדבר" האישי שלנו
        
   הפרשה כוללת מפקד אוכלוסין של בני ישראל, שנה ושבועיים לאחר יציאתם ממצרים, ועל כן מכונה ספר במדבר כולו "חומש הפקודים". הפרשה מספרת על חלוקת העם לשבטים וסדר ארגונם, וגם על תפקיד הלווים שנשאו את חלקי המשכן וכליו. הפרשה היא חלק מרצף הפרשות בתחילת ספר במדבר העוסקות בהקמת מחנה ישראל ובהכנות להליכה מהר סיני אל ארץ ישראל.
   קוראים יקרים. בני ישראל יצאו ממצרים לכיוון ארץ ישראל, אך הדרך שיכולה הייתה להסתיים בכמה ימים, ארכה לבסוף 40 שנה. בני ישראל העבדים, שהיו משועבדים לגשמיות ולצורת חשיבה מוגבלת, היו חייבים לעבור תהליך ארוך של זיכוך, לימוד ושינוי פנימי. המדבר הפתוח היה עבורם מקום אידיאלי. במדבר אין ערך לכסף או לנכסים גשמיים, והוא מקום מושלם לנסות לנהוג בפתיחות מחשבתית ולהשתחרר מהרגלים קיימים. במדבר שום דבר איננו מובן מאליו. לא ברור שיש צל, מים, אוכל או בגדים להחלפה, ולכן האדם נאלץ להתעורר בעל כורחו. הוא חייב להיות ערני כדי למצוא מים או כדי לשרוד. המדבר הוא מקום פתוח, צחיח ושקט, ללא פלאפונים, טלוויזיה, או רדיפה אינטנסיבית אחר נכסים וממון. דווקא בתנאים האלה, אדם יכול להבין מיהו באמת ולתקן את הדרוש תיקון ברמת השורש. פרשת "במדבר" מאפשרת לנו ללכת "למדבר" האישי שלנו, לגלות את האמת הפנימית שלנו, להיפתח בפני דברים חדשים, ולנסות לעשות דברים שאנו לא רגילים לעשות, בדיוק כפי שאיננו רגילים לתנאי המדבר. ההליכה הממושכת במדבר מסמלת גם תהליך של הפרחת השממה והצלחה גם במקומות "רחוקים" וקשים להשגה.
   בני ישראל במדבר עברו עליות ומורדות, קשיים ומשברים. לא קל לבצע את חוקי התורה,ת אבל בסופו של דבר בני ישראל הצליחו להגיע לארץ המיוחלת, כשהם בשלים, למודי משברים ולמודי ניסיון מאבותיהם. ואכן, למרות המשברים שבדרך, חז"ל משבחים את דור המדבר ומכנים אותו "דור דעה". ירמיה הנביא אמר על דור המדבר: "זכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותייך, לכתך אחרי במדבר, בארץ לא זרועה" (ירמיה,ב,ב).
   מכובדי היקרים. המדבר מסמל התבטלות וענווה והוא גם הכנה נהדרת לקראת מתן תורה וחג השבועות. התורה הקדושה ניתנה לנו דווקא במדבר הצחיח והפתוח, ומכאן ניתן ללמוד שני דברים: האחד- אור גדול יכול להיכנס לאדם רק כאשר הוא נקי מאגו ופתוח לקבל ולשמוע. השני- אפילו במקום קשה אפשר לגלות אור גדול. מתוך "המדבר" האדם יכול לנוע קדימה ויצור הישגים והצלחות. ולכן "במדבר" גם מלשון "דיבור"- במעמד הר סיני במדבר ניתנו עשרת הדיברות ע"י דיבור.   
 
תזכו לשנים טובות ורבות. שבת שלום. אהוד בן יהודה. 


Go Back  Print  Send Page