רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   מופע ריקוד אירי בניחוח בין לאומי
דף הבית >> כתבות >> מופע ריקוד אירי בניחוח בין לאומי
רוקד באירית
הוא התאהב בריקוד האירי במבט ראשון, הספיק להקים אקדמיה ישראלית לריקוד אירי, להיות מורה ושופט מוסמך לריקוד ובימים אלו הוא מופיע יחד עם להקתו במופע החדש שיצר,
 "Mystery of the Dance".  יאיר ורדיגר חולם באירית.
 
שבע דקות של צפייה במחול אירי מתוך ה -  Riverdance המפורסם ששודר כקטע קישור באירוויזיון 1994 הספיקו ליאיר ורדיגר להתאהב ממבט ראשון במחווה התרבותית והמסורתית רבת השנים שעשתה הלהקה לאירלנד ולהבין שהוא חייב לדעת בעצמו את צעדיו של הריקוד הזה, להתמסר אליו ולהפוך אותו למרכז חייו מה שלימים יניב לו את המוסד הראשון והבלעדי מסוגו במחוזותינו, "האקדמיה הישראלית לריקוד אירי".
 
 ורדיגר בן ה – 34 ומתגורר בהוד השרון. גילו הצעיר ומראהו הנערי אינם מסגירים את העובדה שהוא היחיד בארץ שהצליח לגרום למאות אנשים להתאהב במחול האירי ולהכיר מקרוב תרבות ומסורת רבת שנים. כשהיה בן 14 צפה לראשונה בפלא כששודר כקטע קישור באירוויזיון של 1994. הקטע שארך 7 דקות בלבד, הראה מחול אירי אותנטי מתוך "Riverdance" שזהו למעשה מופע אירי ששילב ריקוד אירי מסורתי ומודרני ראשון שקיבל חשיפה בינלאומית וחשף את הריקוד האירי לכל העולם. אז הוא הבין שהוא חייב לדעת לרקוד את הריקוד המיוחד הזה. בשנת 1996 כשנתיים לאחר שצפה לראשונה בקטע בשידור האירוויזיון צפה הפעם במופע השלם של המופע "Lord of the Dance" והבין שחיידק המוזיקה האירית דבק בו. באותה תקופה לא הכירו את המוזיקה והמחול האירי והוא לא נלמד באף סטודיו למחול והוא היה היחיד שהתעניין בדבר. ורדיגר לא אמר נואש והחל לחקור אודות הריקוד וללמוד אותו לבד דרך צפייה בקלטות הדרכה בטלוויזיה. למרות שהוא מצא את עצמו לבד בתחום הוא החל לרקוד כתחביב. לאחר הצבא החליט שהוא מעוניין להתמקצע ולרכוש מיומנויות נוספות ממורה שמתמחה בריקוד אירי. הוא נסע ללונדון ועבר השתלמות של שבוע ימים אצל מי שעבדה עם מיטב הרקדנים. "ההשתלמות למעשה שידרגה אותי ונתנה לי כלים חדשים על הבסיס שכבר רכשתי בעצמי". אומר ורדיגר. "הריקוד האירי הוא ריקוד טכני, מדויק ומהיר, ועבודת הרגליים צריכה תמיד לעבוד בהילוך חמישי". הוא מוסיף. בשנת 2002 כשהיה בשל ומיומן הקים את להקת "טריקוטרה" ששמה נלקח מהמיתולוגיה האירית ופירושה גלגל החיים, והחל
 
 
להופיע עמה ברחבי הארץ. בהופעה קודמת שהפיק (מלפני עשור) "אש קלטית", ניגשו אליו אנשים רבים ושאלו אותו אם ניתן ללמוד את הריקוד הזה כאן. זהו למעשה מה שהניע אותו לימים להקים את האקדמיה הישראלית לריקוד אירי. את החוג הראשון שלו הקים בסטודיו "רותינע" ברעננה שמהווה את המרכז הראשי ובסיס האימונים של הלהקה. ההצלחה לא איחרה לבוא וחוגים נוספים לריקוד אירי נפתחו במספר ערים ברחבי הארץ.
 
הוא אף נסע לאירלנד המעוז של המחול האירי ונבחן בארגון CLRG הארגון לריקודים איריים והיחיד שמסמיך מורים ושופטים לריקוד האירי. הוא עבר את הבחינה שכללה מבחן עיוני ומעשי בהצלחה מרובה והספיק לשפוט ברוסייה, גרמניה וצפון אירלנד. לפני הבחינה השקיע מאמצים רבים והתאמן כל יום. כשקיבל את ההסמכה ללמד ולהנחיל את הריקוד פתח את האקדמיה הישראלית לריקוד אירי שמונה כיום סניפים רבים ברחבי הארץ. בשנת 2012 אף התקבל למופע הבינלאומי המצליח "Lord of the dance" והופיע עמה בהופעותיה בארץ. "הריקוד האירי הוא לא עוד ריקוד היפ הופ, אלא זה משהו אחר שדורש עבודה והופך את זה למאתגר, כששומעים מוזיקה אירית אי אפשר שלא להתלהב" אומר ורדיגר.
 
הריקוד האירי מורכב משני סגנונות. מחול אירי וסטפס אירי. המאפיין העיקרי בריקוד הוא עבודת רגליים כשהידיים מוסתרות בצידי הגוף. סברות ומיתוסים רבים נקשרו לאפיון הריקוד. אחת מעניינת היא כי אנגליה כבשה את אירלנד ובגלל שהמלכה אהבה ריקודים אירים היא נהגה להזמין רקדנים איריים והם כאקט מחאה על הכיבוש רקדו עם ידיים בצידי הגוף. הריקוד דורש מיומנות קואורדינציה  ועבודת רגליים קשה ובאירלנד מתחילים ללמוד מחול אירי כבר בגיל 4.
בימים אלו הוא מופיע בכל הארץ יחד עם להקתו במופע החדש שכתב הפיק וביים בסטנדרטים בינלאומיים "."Mystery of the Dance המופע העלילתי החדש והסוחף מספר את סיפורם של שני חברי ילדות שפוגשים באלה מיסתורית הצדה את ליבם והוא משלב בין ריקוד המחול והסטפס האירי שמבצעים הוא ולהקתו, שניחנו ביכולות גבוהות ומדויקות של עבודת רגליים, מוזיקה אירית מקורית וקטעי אנימציה בוידאו ארט שמוקרנים על מסך LED.

Go Back  Print  Send Page