רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   "יותר מחלימים ממחלת הסרטן" לקראת מבצע הקש בדלת שיערך בתאריך 23.10
דף הבית >> כתבות >> "יותר מחלימים ממחלת הסרטן" לקראת מבצע הקש בדלת שיערך בתאריך 23.10
·       לראשונה: מחקר ישראלי חדש לחיזוי עתידי קובע כי בשנת 2024 יהיו 380 אלף ישראלים מחלימים מסרטן
·       פריצת דרך בחקר סרטן המוח וסרטן הלבלב
·       סקר דעת קהל שיזמה האגודה למלחמה בסרטן בנושא מחקרים קליניים קובע כי הציבור הישראלי אמביוולנטי לחשיבות הניסויים עבור החולים
·       מבצע הקש בדלת של האגודה למלחמה בסרטן 2017

האגודה למלחמה בסרטן, בשיתוף משרד הבריאות פרסמו היום (17.10.2017) את הנתונים המעודכנים על מחלת הסרטן בישראל, במסיבת עיתונאים לקראת פתיחת מבצע הקש בדלת אשר יערך ב -23 באוקטובר 2017.

את מבצע הקש בדלת של האגודה למלחמה בסרטן לשנת 2017 ופעילות ההתרמה בשנת 2018 תוביל השנה ליאורה עופר, יו"ר מליסרון ועופר השקעות שתכהן בתפקיד יו"ר המבצע.

פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות מדווחת על ממצאים חדשים של הרישום הלאומי לסרטן ואומרת כי: "האוכלוסייה הערבית בישראל מציגה שיעורי היארעות נמוכים יותר מאלה של האוכלוסייה היהודית עבור רוב סוגי הסרטן אולם השיעורים עולים עם הזמן; לעתים, קצב השינוי גבוה יותר בערבים בהשוואה ליהודים ולעתים גם מצטמצמים פערי ההיארעות בין ערבים ויהודים"

מירי זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מציינת כי: "למחלות הסרטן אין גבולות טריטוריאליים. הן פוגעות באנשים בכל רחבי העולם, כך שכל הישג במחקר הסרטן כאן בישראל, היא הצלחה של העולם כולו במאבק בסרטן. ואכן, שיטות חדשות שפותחו מתוך מחקרים שנערכו בישראל מיושמות כיום בארץ ובעולם. השנה נאותה לקבל את תפקיד יושבת ראש המבצע, הגב' ליאורה עופר, אישה רבת פעלים, שהישגיה עד כה הובילו אותה לקבל את האות הנכבד "אישה פורצת דרך" המוענק לנשים המשפיעות בישראל והיא ממשיכה להשתייך לצמרת חשובה זו. אנו מעריכים מאד את נכונותה להושיט לנו יד ומאחלים לה ולנו הצלחה".

ליאורה עופר יו"ר מבצע הקש בדלת אמרה כי: "לעיתים נדמה שאין לאף אחד מאיתנו מספיק משאבי נפש להתמודד עם כאב, עם חוסר אונים, עם טיפולים קשים שלא תמיד יודעים כיצד יגמרו ועם האובדן. המחלה הזאת אינה מבדילה בין דם לדם והיא גובה את חייהם של ילדים ומבוגרים מכל חלקי החברה. על כן דרושה לנו יותר מתמיד התגייסות רחבה ככל הניתן למאבק בסרטן. באגודה למלחמה בסרטן יחידי סגולה עושים ימים כלילות כדי להקל על הכובד הנוראי הזה. יחידי סגולה אלו הפכו את חייהם שלהם לגשר שמקל, שמרומם, שמשכיח מליבם של החולים ולו לרגע קט את רוע הגזרה. יחידי סגולה שעוטפים את העולם בחיבוק, בחמלה ובעשייה אין סופית כדי להוסיף תקווה וצבע לחייהם של חולים. זאת זכות עליונה לפעול לרווחתם של חולים בכלל וחולי סרטן בפרט ילדים כמבוגרים. זאת זכות עליונה וכבוד להביא מזור, תקווה ואהבה אפילו באופן זמני לסבלם של אנשים. האגודה למלחמה בסרטן היא מפעל מציל חיים שמעורר השראה ומייצר נורמות של התנהגות נעלה. באגודה למלחמה בסרטן מקבל כל חולה אוזן קשבת וייעוץ מקצועי לטיפול המסוים ולשם הרופא או בית החולים שמתמחה בסוג הספציפי של מחלתו. האגודה למלחמה בסרטן מנהלת מלחמה על איכות חיים ועל תמיכה רפואית ואנושית במהלך הטיפולים הקשים ובתקופת ההחלמה וההתאוששות מהם". במהלך דבריה קראה ליאורה עופר כמה שורות מתוך מכתב שכתב חולה סרטן שנפטר: "מילים הוליכו אותי חזרה אל גדרות נטושים ובניינים של פחד. מחשבותיי התעייפו להן על מעטפות, ורק חלום אחד הסתתר והתפרק לו על פסנתר הצית אותי מחדש – החלום לנצח את מחלת הסרטן".

לסיום דבריה אמרה ליאורה עופר: "מבצע הקש בדלת שפועל ברציפות כבר 57 שנים מוכיח שאפשר גם אחרת. מאות מתנדבים ורבבות תלמידי בתי ספר מסורים, נוקשים על דלתותיהם של אזרחי ישראל. ואזרחי ישראל פותחים את הדלת, את הכיס ואת הלב, וחושפים את הצדדים העמוקים ביותר של הערבות ההדדית בחברה הישראלית".

הנתונים מתפרסמים לרגל הקש בדלת, מבצע ההתרמה השנתי של האגודה למלחמה בסרטן שיערך ביום שני ה - 23.10.2017.

מצטמצמים פערי הסרטן בין ערבים ויהודים
·         בשנת 2014, סוגי הסרטן הנפוצים ביותר באוכלוסייה הערבית היו דומים לאלה שבאוכלוסייה היהודית. בגברים ערבים היו סרטן הריאה, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הערמונית השכיחים ביותר, וכך גם בגברים יהודים, אם כי בסדר שונה. ברוב סוגי הסרטן היו השיעורים (מתוקננים לגיל, ל-100,000) נמוכים יותר בגברים ערבים לעומת יהודים, להוציא את סרטן הריאה וסרטן הגרון (larynx). המצב דומה גם ביחס לסרטן הכבד וסרטן כיס המרה.
·         בנשים ערביות היו סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הרחם השכיחים ביותר בשנת 2014; ביהודיות היו אלה סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן בלוטת המגן. ברוב סוגי הסרטן היו השיעורים (מתוקננים לגיל, ל-100,000) נמוכים יותר בנשים ערביות לעומת יהודיות, להוציא את סרטן הקיבה ומיאלומה נפוצה המצב דומה גם ביחס ללימפומת הודג'קין.
·         השינויים בדמוגרפיה ובמדדים כלכליים וחברתיים והאינטראקציות ביניהם משפיעים באופן ישיר על הבריאות ועל התחלואה באוכלוסייה החשופה להם. האוכלוסייה הערבית בישראל, חשופה לתהליכי שינוי דמוגרפיים, חברתיים, כלכליים, תרבותיים ואחרים, שמתבטאים בין היתר בהגברת העיור והתיעוש, עליית רמת ההשכלה וההכנסה, ירידה בצפיפות הדיור, שינוי במעמד האישה, ירידת הפריון ומעבר מתזונה מסורתית לתזונה מערבית. לכל אלה השפעה מידית וישירה על מדדי בריאות שונים, החל מהארכת תוחלת החיים וצמצום תמותת התינוקות וכלה בעליית שיעורי ההיארעות של גורמי סיכון למחלות כרוניות (למשל, השמנה), ושל מחלות כרוניות (למשל, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן).
·         סרטן הוא מחלה שכיחה בגיל מבוגר. תוחלת החיים באוכלוסייה הערבית בישראל עלתה מאוד בעשורים האחרונים. עם זאת, עדיין מדובר באוכלוסייה צעירה יותר בהשוואה לאוכלוסייה היהודית. על פי הנתונים, האוכלוסייה הערבית עדיין מציגה שיעורי היארעות נמוכים יותר מאלה של האוכלוסייה היהודית עבור רוב סוגי הסרטן (למעט מספר סוגים, הבולטים ביניהם הם סרטן הריאה וסרטן הגרון בגברים ערבים), אולם השיעורים עולים עם הזמן; לעתים קצב השינוי גבוה יותר בערבים בהשוואה ליהודים (סרטן הלבלב) ולעתים גם מצטמצמים פערי ההיארעות בין ערבים ויהודים (סרטן המעי הגס והחלחולת בגברים ובנשים; סרטן השד וסרטן הרחם בנשים).
·         סוגי הסרטן השכיחים ביותר השתנו באוכלוסייה הערבית עם הזמן. סוגי הסרטן בהם נמצאה באוכלוסייה הערבית עלייה משמעותית בהיארעות בין 1990 ו-2014 שחלקה מוסבר מעלייה ברמת הסיכון לתחלואה ובגילוי המחלה, תוך עלייה במודעות ובשיעור ההשתתפות של האוכלוסייה הערבית בבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד, סרטן המעי הגס והחלחולת וסרטן הערמונית.

שינוי בפרופיל הסיכון למחלות סרטן שונות. שינויים דמוגרפיים, חברתיים-כלכליים ואחרים משפיעים על תמונת התחלואה באופנים שונים. דוגמאות:
·         עישון – שיעור העישון בגברים ערבים הוא הגבוה ביותר בישראל, והוא יציב ואינו משתנה על אף ירידה בשיעורי העישון באוכלוסייה היהודית.
·         תזונה – שינוי דפוס התזונה ממסורתי למערבי יותר כולל צריכה מוגברת של מזון מתועש, שנקשר לסוגים מסוימים של סרטן כדוגמת סרטן המעי הגס והחלחולת.
·         השמנה – השמנה נקשרת ישירות או בעקיפין למספר סוגים של סרטן, כמו סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן הלבלב, סרטן הרחם וסרטן השד בנשים שלאחר חדילת הווסת (menopause). כך למשל בשנת 2013 היה שיעור ההשמנה באוכלוסייה הערבית (22.0%) גבוה במובהק מזה שבאוכלוסייה היהודית (14.0%) .
·         הפחתת שיעור הפריון – פריון גבוה מעניק הגנה מסוימת בפני סרטן השד, סרטן הרחם וסרטן השחלה בנשים. בשנת 2003 היה שיעור הפריון הכולל בנשים ערביות בישראל, 4.1. בשנת 2014 ירד שיעור זה ל- 3.2.
לחצו כאן לנתוני רישום הסרטן הלאומי - בהרחבה

בשנת 2024 יהיו 380 אלף מחלימים מסרטן בישראל
האונקולוג פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, שכיהן בעבר כנשיא ארגון הסרטן הבינלאומי ה- UICC מדווח על מחקר חדש במימון האגודה למלחמה בסרטן שנערך לראשונה בישראל לחיזוי ההחלמה מסרטן עד שנת 2024.
כיום חיים במדינת ישראל כ- 284,000 מחלימים מסרטן. במחקר קודם שהתבסס על נתוני הרישום המרכזי לסרטן ונערך על ידי פרופ' אליעזר רובינזון, פרופ' ליטל קינן בוקר וד"ר ברברה סילברמן, נמצא שבמשך חמישים השנה האחרונות גדל מספר חולי הסרטן פי 5 בשל עליה בתוחלת החיים, הזדקנות וגידול האוכלוסייה ולעומת זאת מספר המחלימים גדל פי 9 (כלומר, יותר מהחולים נכנסים לקבוצת המחלימים).
המחקר החדש נערך לראשונה בישראל במטרה לבדוק האם ניתן לדעת מה מספר המחלימים מסרטן הצפוי ל-10 השנים הבאות. פרופ' אליעזר רובינזון, פרופ' לורנס פרידמן וצוות המחלקה לביוסטטיסטיקה במכון גרטנר בהתייעצות עם המרכז הלאומי לסרטן בארצות הברית ועם ה- Istituto Superiore de Sanita באיטליה ערכו את המחקר במימון האגודה למלחמה בסרטן.

במחקר חיזוי ההחלמה עשו שימוש בנתונים הבאים:
1.       גודל האוכלוסייה הבריאה בישראל מדי שנה לפי גיל ומין.
2.       התמותה מדי שנה לפי מין וגיל.
3.       גודל אוכלוסיית חולי הסרטן מדי שנה לפי גיל ומין.
4.       ההישרדות היחסית של חולי סרטן מדי שנה לפי מין וגיל.
·         (כל זה מנתוני רישום הסרטן)

התקופות לגביהן הייתה התייחסות במהלך העבודה על המחקר החדש לחיזוי ההחלמה מסרטן היו:  1983-2002 (נתוני הבסיס), 2003-2013 (בדיקת המודל אל מול נתוני אמת), 2014-2024 (תקופת הניבוי, prediction). כאמור, התחזית לתקופה 2003-2013 חושבה בכדי לבדוק את השיטה. נמצא שהתחזית מנתוני 1983-2002 ל- 2003-2013 הייתה קרובה לנתוני האמת שנמצאו בפועל בתקופה זו  ברישום הלאומי לסרטן (פלוס/מינוס 1% ברוב השנים). כלומר, השיטה הוכיחה את עצמה ואפשרה לבדוק תחזית לשנים 2014-2024 על יסוד הנתונים שנתקבלו על פי מודל החיזוי ובפועל.
בגרף, בקו הרציף, בכל אחת מהתקופות, רואים את נתוני רישום הסרטן, ביחס למחלימים עד 2013.
הקו המקווקו  הנו החיזוי על פי שיטת PIAMOD לשנת 2024 -2014.
מסקנת המחקר שהתקבלה הראתה כי ניתן לחזות שמספר המחלימים עתיד לגדול בלמעלה מ-10,000 איש ואישה לשנה ולהגיע ב- 2020 ל- 329,000 וב-2024 ל- 380,000.
כלומר, בשנת 2024 יהיו 380 אלף ישראלים מחלימים מסרטן.מספר מחלימים בשנים 2003-2013 לפי הרישום הלאומי לסרטן ושיטת PIAMOD ובשנים 2014-2024 לפי שיטת PIAMOD


Go Back  Print  Send Page