רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   היחס לקשישים בישראל. יותר חינוך פחות חקיקה !
דף הבית >> כתבות >> היחס לקשישים בישראל. יותר חינוך פחות חקיקה !
הנימוס והאדיבות כלפי קשישים שהיו בעבר נורמה לא יכולים להתחלף בחקיקה

דורון רז, מנכ"ל "טיפולית" סיעוד ומרכזי יום לקשיש ויו"ר איגוד נותני שרותי
הסיעוד בישראל, מגיב בשתי כתבות בנושא הקשישים בישראל בעקבות שתי
הצעות לחקיקה
 בתחום.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה לאחרונה הצעת חוק ממשלתית שיזמה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שמטרתה לפטור קשישים מעל גיל 80 מעמידה בתור בבואם לקבל שירותים במקומות ציבוריים. כך, ממצב בו עסקים בודדים בלבד כיום מקלים על קשישים ומתחשבים במצבם, כעת יחויבו רשות הדואר, בנקים, קמעונאי מזון גדולים, גנים לאומיים, בתי קולנוע ותיאטראות, אולמות מופעים ומקומות ציבוריים נוספים לקבל קשישים מגיל 80 ומעלה ללא המתנה בתור.

דורון רז: "אני מברך, כמובן, על הכוונה להיטיב וללכת לקראת הקשישים; רבים מהם מתמודדים באופן יומיומי עם קשיים ומגבלות שצעירים אינם מכירים. עבורם, עמידה בתורים כרוכה לעתים במאמץ פיזי גדול ובכאבים מתמשכים, ויש להקל עליהם ככל האפשר. עם זאת, אני חושש שזהו חוק שלא ניתן לאכוף וליישם, והוא יצטרף להרבה חוקים נוספים שנחקקו לאורך השנים - אך אינם מיושמים בפועל".  המשך בכתבה בנושא באתר גלובס >>

מי יטפל בקשישים הסיעודיים?
באחרונה אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שהועלתה על ידי יו"ר שדולת הגמלאים בכנסת, ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), שמטרתה להיטיב עם הקשישים הסיעודיים בישראל ולסייע להם. הצעת החוק, שעליה חתומים ח"כים נוספים מהקואליציה והאופוזיציה, קוראת להוריד בעשר שנים את גיל הפטור ממבחני תלות של הביטוח הלאומי עבור קשישים סיעודיים. הצעה זו אמורה לשפר את המצב הקיים כיום, שבו רק קשישים שעברו את גיל 90 ואובחנו על ידי רופא גריאטרי בקופת החולים כסיעודיים, זכאים לקבל את גמלת הסיעוד מביטוח לאומי, ללא צורך לעבור את הבדיקות ומבחני התלות של הביטוח הלאומי.

דורון רז: "ככלל, הכוונה להקל על הקשישים היא מבורכת. המבחנים הללו מהווים מקור לחרדה וגורמים לקשישים הסיעודיים לא מעט לחץ וסבל מיותרים, במקרים קיצוניים אפילו עד כדי ויתור על המבחנים. עם זאת, ההצעה לא מביאה בחשבון את מצב הרפואה ואת המחסור החמור ברופאים הגריאטריים בישראל, שלצערי עלול להשאיר את הכוונה הנכונה על הנייר בלבד". 
המשך בכתבה באתר "דה מרקר" >>>


Go Back  Print  Send Page