רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   יום השואה בסימן ניצולי השואה
דף הבית >> כתבות >> יום השואה בסימן ניצולי השואה
סדנאות למימוש זכויות לניצולי שואה
בישראל חיים כיום כ-189 אלף ניצולי שואה, שגילם הממוצע הוא 86. כ-50% מהם חיים מתחת לקו העוני ומדי יום הולכים לעולמם כ-40 ניצולי שואה.
במרפאת בלומנטל של שירותי בריאות 'כללית' נערך כנס מידע ומיצוי זכויות לניצולי שואה בשירותי בריאות ובקהילה,
בו השתתפו כשלושים ניצולי שואה. הכנס הועבר על ידי עו"ס חלי פורר, רכזת זכויות ניצולי השואה ב'כללית' מחוז דן-פ"ת.
לאור גילם המתקדם של הניצולים, בשירותי בריאות 'כללית' פועלים להנגשת מידע ומימוש זכויות של ניצולי השואה, זאת באמצעות ליווי פרטני של עובדות סוציאליות וקיום כנסים מסוג זה. במסגרת ליווי פרטני על ידי העובדות הסוציאליות של 'כללית' מחוז דן-פ"ת עד כה קיבלו מענה פרטני כ-1,650 ניצולי שואה.
לדברי מנהל מחוז דן-פ"ת של 'כללית', עידו לקס: "אנו מייחסים חשיבות רבה למתן מענה זמין ונגיש לניצולי שואה, לאורך כל השנה. חשוב לנו לוודא שניצולי שואה מקבלים את כל הזכויות המגיעות להם. לאור חשיבות הנושא, מינינו של עובדת סוציאלית העוסקת בנושא הדרכה וסיוע לניצולי שואה על מנת שיוכלו לממש את זכויותיהם".לחצו על הקישור למטה למעבר לעמוד עם פרטים על הכנס, ההרצאה והסרט.
>>>> כנס שורשים בנושא: "קהילה ומשפחה בעקבות השואה" 


יחידה מיוחדת של מד"א מסייעת באיתור קרובים וגילוי פרטים אודות גורלם של קרובי משפחה שנותק עמם הקשר בזמן השואה
לצד המשימות היומיומית של הצלת החיים, פועלת במד"א גם יחידה מיוחדת של איתור קרובים הפועלת ברחבי העולם * היחידה מטפלת בכל שנה מאות פניות, רובן של צאצאים לניצולי שואה והצליחה לאתר מסמכים ולחבר בין מאות קרובי משפחה במהלך השנים  
 
מד"א מוכר לכולם כארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל וכצלב האדום הישראלי, אולם לצד משימות הצלת החיים הרבות שעומדות בפני הארגון וכחלק מהפעילות ההומניטרית, מפעיל מד"א גם יחידה מיוחדת לאיתור קרובים האחראית על מספר רב של איחודי-משפחות מרגשים של ניצולי שואה ובני משפחתם עם קרוביהם בישראל וברחבי העולם.
 
היחידה המהווה חלק מהפעילות ההומניטרית של מד"א קיימת כבר מסוף שנות ה-40 ובשנים האחרונות עברה שדרוג משמעותי בעקבות הצטרפות מד"א לצלב האדום, אשר בא לידי ביטוי בגיוס והכשרה של מתנדבים לעיסוק בתחום ופיתוח טכנולוגיות המסייעות לפונים ולצוות.
 
מאז שדרוגה בשנת 2008, התקבלו וטופלו ביחידה 3,376 בקשות לעזרה באיתור קרובים ובקבלת מידע. ברוב המקרים נמצאו קרובי משפחה מדרגה כלשהי או מסמכים המעידים על גורל בני המשפחה ובשישה מהמקרים אוחדו זוגות של אחים ואחיות, אשר חלקם כלל לא ידעו האחד על השני.
אחד האיתורים המוצלחים של היחידה התרחש ממש לאחרונה כשהיחידה איתרה שני אחים למחצה בעלי אב משותף שלא ידעו כלל האחד על קיומו של השני לאחר שהופרדו במהלך השואה.
 
הפעילות של היחידה כוללת: שיתוף פעולה הדוק עם הצלב האדום הבינלאומי וגורמים אחרים הפועלים בתחום, עבודה שוטפת מול משרד הפנים וארכיון מוזיאון "יד ושם" וקידום שיתופי פעולה עם עובדים סוציאליים בעלי אופי בינלאומי באיתור הקרובים.
 
השירות של מד"א פתוח לכל אדם המבקש לאתר קרוב שנעדר וניתן לפנות ליחידה טלפונית או באמצעות הגעה למשרדי מגן דוד אדום ומילוי הטפסים הרלוונטיים לאיתור הקרובים.
 
סוזן אדל, המתנדבת ביחידה: "רוב הפניות המגיעות ליחידה הן של משפחות לניצולי שואה המחפשות לאתר את שורשיהן בחו"ל. ברגע שמתקבלת הפנייה אני פועלת בכל דרך אפשרית מול כל הגורמים וכל מאגרי המידע על מנת לאתר קרובים ברחבי העולם. ברוב המקרים אנו מאתרים מסמכים המוכיחים היכן היו המשפחות הללו במלחמה, היכן הם נספו ומה עבר עליהם וזה מידע חשוב מאוד עבור המשפחות לסגירת המעגל. הסיפוק מהעבודה הזו הוא אדיר. התחושה שאנחנו מצליחים לעזור למישהו אחרי כ"כ הרבה שנים היא תחושה נפלאה."
 
מנכ"ל מד"א אלי בין: "במגן דוד אדום אנחנו זוכרים את השואה יום יום במהלך כל השנה. שמנו לעצמנו למטרה לנסות ולהקל על ניצולי השואה ועל דורות ההמשך ולאתר מידע אודות בני משפחה שנותק עימם הקשר במהלך השואה. היחידה לאיתור קרובים של מד"א הצליחה לאחד ולהפגיש בני משפחה בעשרות מקרים במהלך השנים ולקבל מידע על עוד אלפי מקרים שהגיעו לפתחנו ותרמה רבות לסגירות מעגל והקלה אצל משפחות אשר האמינו כי המידע כבר לא ימצא לעולם. העבודה המאומצת של אנשי היחידה במד"א ראויה להערכה רבה ואין לי ספק כי בזכות עבודתם הקשה נזכה לחוות עוד איחודים מרגשים."
 
 
לפניות ניתן ליצור קשר בטלפון: 03-6301464, פקס: 03-7305983 
ניתן גם ליצור קשר במייל  RFL-imda@mda.org.il
 
 


הקרן המיוחדת שהוקמה במד"א פועלת לרווחת ניצולי השואה
הקרן המיוחדת משמשת לכיסוי הוצאות פינוי באמבולנס עבור ניצולי שואה
 
הקרן המיוחדת שהוקמה לפני כ-4 שנים במד"א ממשיכה לסייע לניצולי שואה ומממנת הוצאות נסיעה באמבולנס במקרים בהם קופת החולים אינה מכסה את ההוצאות.
 
את הקרן הייחודית יזמו במד"א מתוך מטרה להקל על עשרות אלפי הניצולים ממלחמת העולם השנייה החיים כיום בישראל והסובלים מקשיים פיזיים, נפשיים וממצוקות כלכליות קשות וזקוקים מעת לעת לסיוע רפואי ולפינוי באמבולנסים של מד"א. הקרן פועלת לאור הנתונים הקשים הללו ומתוך תחושת אחריות משותפת וערבות הדדית לדור שניצל מהתופת.
 
מדי שנה, מתקבלות במד"א פניות מצד ניצולי שואה אשר אינם זכאים להחזרים בגין נסיעה באמבולנס מגורמים חיצוניים, דוגמת קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח ועוד, והנטל הכספי היה מוטל על כתפיהם.
 
במד"א, המחויבים על פי תקנות מגן דוד אדום לגבות מכל מטופל תשלום בגין נסיעה באמבולנס, שקדו ומצאו פתרון יצירתי לבעיה, שיאפשר להקל את הנטל מניצולי השואה. השתתפות הקרן מותנת במיצוי הזכויות של ניצול השואה מול הגורמים החיצוניים ועל פי קריטריונים מוגדרים.  
  
מנכ"ל מד"א, אלי בין: "ארגון מד"א מחויב על פי חוק לגבות תשלום אגרה בגין נסיעה באמבולנס מכל אדם שמפונה, אולם במקרים מסוימים ישנה חובה לתת את הדעת ולמצוא פיתרון לצרכיהם של הפרט בחברה הישראלית, ובראש ובראשונה ניצולי השואה. מדינת ישראל הוקמה, בין היתר, על רקע הטרגדיה שפקדה את העם היהודי במלחמת העולם השנייה, וניצולי השואה שעלו לארץ לאחר תום המלחמה היו שותפים מלאים להקמתה ולפיתוחה של הארץ ועל כן, הצבנו לנו למטרה לסייע בידם ופעלנו נמרצות להקמת הקרן המיוחדת שתוכל לכסות בעבורם את עלויות הפינוי באמבולנס ואת קבלת השירות הרפואי המקצועי מידי צוותי מד"א. אנו נמשיך לעשות כל שניתן על מנת לסייע בידם של עשרות אלפי ניצולי השואה החיים כיום בישראל".זכי הלר
דובר מד"א
052-3696444Go Back  Print  Send Page