רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   הריון, תינוקות וחתולים
דף הבית >> כתבות >> הריון, תינוקות וחתולים
נשים בהריון וחתולים/ מאת אורלי זכאי יועצת התנהגות חתולים של לה קט
הריון הוא אינו סיבה להיפטר מהחתול המהווה חלק מן המשפחה, אשר אליו היא מחויבת. למעט במקרים חריגים, אין צורך להוציא את החתול מן הבית, למסור אותו או להרדימו. החתול יוכל לתרום רבות לבריאות המשפחה כולה ובייחוד לבריאות ילדיכם.מחקרים רבים הוכיחו כי אנשים המגדלים החתולים, סובלים פחות ממחלות הקשורות במתח כגון לחץ דם גבוה והתקפי לב רמות נמוכות יותר של כולסטרול וטריגליצרידים. ילדים הגדלים עם חתולים מפתחים כישורים חברתיים טובים יותר. זקנים המחזיקים חתולים מפגינים רמות בדידות נמוכות יותר.
בעבר האמינו שאם יש בבית חיית מחמד פרוותית, הילדים נמצאים בסיכון יותר גבוה לפתח אלרגיה ואסתמה. מדובר בהנחה שגוייה כי מחקרים הראו שילדים הגדלים בבתים עם חיית מחמד בעלת פרווה, נמצאים דווקא בסיכון נמוך יותר לסבול מאלרגיה ומאסתמה ואף נטו לסבול פחות מאקזמה (האסטמה של העור). עם זאת, כדאי לנקוט כללי זהירות במהלך ההיריון ולקראת הלידה ולהכין את החתול לבואו של התינוק החדש.
חתולים ונשים בהריון יכולים להמשיך לחיות יחד בבית, כמו שעשו נשים רבות בעבר ויעשו עוד רבות בעתיד, בשמחה ואושר גדול. טוקסופלזמוזיס הוציא שם רע לחתולים שלא בצדק. זה נכון שהעובר עלול להיפגע,  אך חתולים הם לא הגורם המרכזי או היחיד למחלה, אלא לדוגמא בשר לא מבושל (בזמן הכנת אוכל) וירקות שלא נשטפו כמו שצריך. עם זאת, חשוב לנקוט במשנה זהירות, נקו את ארגז הצרכים של החתול פעמיים ביום, או לחילופין מנו את הבעל למטרה זו. וודאו שהחתול מחוסן ובריא, עשו טיפול מונע באופן קבוע לפרעושים, כי הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה.
הכנת החתול לבואו של הפעוט ולשינויים שעומדים להתרחש בבית, צריכה להיעשות באופן הדרגתי עוד לפני הלידה. במידה שקיימות בעיות כמו עשיית צרכים מחוץ לארגז ותוקפנות יש לטפל בהן כבר במהלך ההיריון ולפני הולדת התינוק. לבעיות כאלה יש סיבות שונות, ברב המקרים מדובר בחתול שלא מקבל את הצרכים הפיזיים והמנטלים שהוא זקוק להם, לכן מומלץ להתייעץ עם מטפל התנהגותי מקצועי, שיזהה אותן ויציע דרכים לפתרון הבעיה.
הרגילו את החתול לקולות ולריחות של תינוקות. מרחו את הקרם שבו תשתמשו עבור התינוק, תנו לחתול להריח אתכם ואז תנו לו חטיף טעים. כך הוא יקשר את הריח לחוויה חיובית. הזמינו אליכם חברים עם תינוק ותאפשרו לחתול להסתובב בחדר ולהריח את התינוק. לטפו וחזקו את החתול על התנהגותו הרגועה והנינוחה.
כשהתינוק יגיע הביתה, החתול שלכם ודאי יהיה סקרן ויתכן שיחשוש מעט מהתוספת החדשה והמרעישה לכן, תישארו רגועים ותאפשרו לו להריח את התינוק או הסביבה שלו. תזכרו שהחתול התגעגע אליכם בזמן שהייתם בבית החולים, ולכן חשוב שלא תסגרו אותו בחדר לבד עד שתתארגנו מכיוון שזה עלול להגביר את הסקרנות והלחץ.
אפשרו לחתול להריח ולגעת בכל הריהוט החדש שהכנסתם עבור התינוק, כדי לספק את יצר הסקרנות שלו. חתול מסופק, שנהנה מיום מעניין ומגוון יתעסק פחות בריהוט החדש. אם בכל זאת אתם לא רוצים שהחתול יעלה על מיטת התינוק, כסו אותה ביריעת ניילון, אחרי שהחתול יעלה על המיטה כמה פעמים, הוא יבין שהמשטח הזה לא נעים לו. אם אינכם רוצים שהחתול ייכנס לחדר של התינוק, תוכלו להתקין מראש דלת רשת ותסגרו את הדלת בשעות הלילה. (לעולם אל תסגרו את החתול באיזה שהוא חדר לבד. זכרו שהוא חלק מהמשפחה)
השתדלו לשחק עם החתול ולשמור על שגרת המשחקים, הליטופים, הסירוק ובעצם כל דבר שהחתול רגיל אליו גם אחרי שהתינוק כבר נמצא בבית. רק זכרו לשטוף ידיים אחרי שליטפתם או ניקיתם את ארגז הצרכים ולפני שתיגשו לתינוק.
כשהתינוק יתחיל לזחול, תצטרכו למצוא מקום בטוח לארגז הצרכים ולמזון של החתול. וודאו כמובן שהחתול יכול להגיע באופן חופשי לארגז ולמזון אבל התינוק לא. למשל שידה או מקום גבוה ונח לטיפוס, רק לא זה ליד זה. וכשהתינוק יתחיל לתקשר עם החתול, למדו אותו לעשות זאת בעדינות. תינוק חייב להבין שלא מושכים בזנב של החתול כמו בצעצוע או לא מפריעים לחתול ישן. וזכרו, לחתולים יש סגולות רבות, כך שאם תיישמו המלצות אלו, החתול יחזיר רק טוב לכל המשפחה.


Go Back  Print  Send Page