רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   הטיפול בקשישים הוא באחריות בני המשפחה
דף הבית >> כתבות >> הטיפול בקשישים הוא באחריות בני המשפחה
לעתים נשמעים קולות המפקפקים בהיותה של ישראל מדינה הדוגלת ומיישמת את ערכי הרווחה ומעניקה את הסיוע הדרוש לאזרחיה הזקוקים לכך.
המצב שונה בתכלית. ניתן להתווכח על הדרך או על הקצאת המשאבים, אבל בדבר אחד אין ספק: ישראל היא מדינת רווחה במיוחד בכל הנוגע לאזרחיה הקשישים.
חוק ביטוח הסיעוד, שעליו אחראים במשותף המוסד לביטוח לאומי, משרד הבריאות ומשרד העבודה והרווחה, הוא חוק מתקדם ביותר, שמטרתו לדאוג לרווחת הקשישים. החוק קובע כי זכאים לקבל סיוע סיעודי מהמדינה קשישים המתקשים בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, ובתוך כך מכליל תחת המטרייה הזו קשישים רבים שללא חוק הסיעוד היו מוצאים עצמם נופלים בין הכיסאות.
ישראל, שחוקקה את חוק הסיעוד לפני כ-26 שנה ומיישמת אותו מאז, עושה את המעשה הנכון עבור הקשישים שמצבם לפני חקיקת החוק היה גרוע הרבה יותר. אלא שקיומו של חוק הסיעוד הוליד תופעה חדשה יחסית, כזו שלפני דור או שניים כלל לא הייתה עולה על הפרק: בני משפחותיהם של חלק מהקשישים מתנערים לחלוטין מהטיפול בהם, מתוך ציפייה טריוויאלית מבחינתם כי המדינה תישא במלוא אחריות הטיפול בבני משפחתם.
אם בעבר היו הצעירים מטפלים בהורה הקשיש ואף משכנים אותו בביתם - כיום הדבר הזה נראה לחלקם ההולך וגדל כמדע בדיוני.
לתחושתם והבנתם, ההורה הקשיש הוא הבעיה של המדינה, ודאי לא שלהם. כ-100.000 אלף מטפלים ומטפלות, עובדיהם של חברות הסיעוד,וכ180 מרכזי יום לקשיש סועדים ותומכים בכ-155.000 קשישים במסגרת חוק הסיעוד. אף אחד אינו מצפה כי בן משפחה יטפל בקשיש 24 שעות ביממה, תוך שהוא זונח את כל עיסוקיו, אבל האמת צריכה להיות איפשהו מקום באמצע.
מחובתה של המדינה להעניק סיוע וטיפול לקשישים והיא אכן עושה זאת, בהצלחה די מרובה, אבל המדינה אינה מסוגלת להוות תחליף לבני המשפחה של הקשישים, שחייבים לגלות מעורבות, אכפתיות ודאגה לבן המשפחה הקשיש. אף אחד לא יעשה זאת במקומם.
אסור למדינה להשלים עם התופעה המסוכנת הזו, הטומנת בחובה מעמסה בלתי אפשרית עליה, ותרסק את המסורת היהודית של טיפול בהורים. אסור ובלתי אפשרי שכל עול ההתמודדות עם מצבם של הקשישים יהיה על כתפיה של המדינה , חמור מכך, אסור להסיר את האחריות של הילדים מהוריהם  הקשישים זו בעיה חמורה העומדת לפתחה של ישראל, ועל המדינה לבצע צעדים משלימים לחיזוק המערך המשפחתי ומעורבות המשפחה בטיפול בקשיש, שאם לא כן - יתמוטט מערך הסיעוד כולו, וקשישים רבים יחד אתו.

הכותב : דורון רז הוא יו"ר איגוד נותני שירותי הסיעוד בישראל והבעלים של חברת טיפולית חב' ארצית הנותנת שרותי סיעוד ומרכזי יום לקשיש טיפולית.


Go Back  Print  Send Page