רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   גני ילדים בפתח תקווה
דף הבית >> כתבות >> גני ילדים בפתח תקווה
גני ילדים בפתח תקווה
צדוק בן משה 18.2.2018
החינוך הוא הנושא הכי חשוב לכל משפחה ובכל מקום. משפחות מעתיקות את מקום מגוריהן כדי שהילדים יזכו לחינוך טוב יותר החל מגן הילדים וכלה בתיכון. ילדים עד גיל 6 הינם בתקופה הכי משמעותית מבחינת החינוך, מדוע אם כך, ראש העירייה בפתח תקווה אינו מקצה משאבים ראויים, כספיים ופדגוגיים, לטיפול בגני הילדים בעיר? צדוק בן משה בכתבה על מחדלי החינוך לגיל הרך בעיר. איזו דרך אנו סוללים עבור ילדינו?

אם תשאלו לדעתי, בראש מעייניו של ראש העיר צריך לעמוד נושא החינוך. אם מערכת החינוך בעיר לא תיתן מענה לכל שכבות הגיל, תושבי העיר ייאלצו לעזוב. ישנם כמה צעדים הכרחיים לשיפור המצב. ראשית, מנהל החינוך חייב להיות באחריות נציג ציבור שהינו בעל מחויבות מלאה לתחום ובמיוחד אגף גני ילדים, החל מתקצוב מלא של שירות, טיפול, תיקון וטיפוח. בנוסף לכך, אגף זה חייב להיות מסוגל לשמוע את רחשי הציבור ובעל דלת פתוחה לטיפול בכל בקשה או בעיה באופן מידי, בגיבוי תקציב הולם. בנקודה זו חטאה העיר פתח תקווה לציבור.
אוזלת ידה של מערכת החינוך בעיר בולטת במיוחד בנושא גני הילדים בעיר. בעיר בה שם ראש העירייה דגש רק על כוח אלקטוראלי ולחץ פוליטי, אחד ההבדלים בטיפול בבתי הספר לעומת גני הילדים הוא בעובדה כי בכל בית ספר פועלת הנהגת הורים מאוחדת המגובה בהנהגה עירונית מאורגנת, ואילו לגני ילדים, למרות שקיים ועד עירוני, מטבע הדברים, השפעתו מזערית, ומכאן גם העדר כוח ההשפעה. לכן, על אף הגיבוי של ההנהגה העירונית, עם מספר מצומצם של הורים מאחוריהם, בתקופה בה העירייה נתונה ופועלת מתוך לחץ ציבורי, הלחץ שיכול להפעיל גן ילדים בודד אינו משמעותי. במשך השנים סייעתי להורים בפניות מול האגף ונוכחתי לדעת  שעיקר הבעיות הוא בנושאים שלפניכם.
צוות תומך:
על אגף החינוך להוות קרקע יציבה ולהעניק רשת ביטחון בראש ובראשונה לגני הילדים, שמטבעם מאופיינים בצוות מצומצם. האגף צריך להיות ערוך בכל שלב לכל בעיה שתצוץ, גם מבחינה תקציבית. לאחרונה אנו עדים לאי פתיחת גני ילדים לאור היעדרות אנשי צוות ואי גיוס סייעות מחליפות. אחד הפרמטרים לבחינת תפקוד העירייה הוא היערכותה מבעוד מועד לתרחישים אלו, על מנת לא לשבש את סדר היום החינוכי. היערכות במקרים של היעדרות סייעות היא הניכרת בעיני הציבור, שכן הדבר עלול להביא לשיבוש קיצוני גם במרחב היומי של ההורים. לא זאת ועוד, בתקופה האחרונה ניכרת גם היעדרותם של צוותי תמיכה נוספים החיוניים לרווחת ילדי הגנים. כך, לדוגמה, הפסיכולוגיות שביקרו בגנים באופן תדיר אינן פוקדות את הגנים באופן שוטף, דבר שגורם עוול לילדים. תקלות קורות וימשיכו לקרות, אך על האגף, ובחסות העירייה, יש לוודא שהן יטופלו מידית.
מפגע החול:
ארבע שנים זועקים הורי הגנים שילדיהם נפגעים מזיהום בחול חצר הגן. לא יעלה על הדעת שרק לאחר הפעלת לחצים עזים, הכריזה העירייה על טיפול שלצערנו נותר בגדר הכרזה שלא מומשה ואינה באה לידי ביטוי בשטח.
שיבוצים:
על העירייה לראות את התושב בראייה הוליסטית כך ששיבוץ כל ילדיו יהיה באותו אזור. בשנים האחרונות אנו עדים לשיבוץ ילדים בגן מרוחק יתר על המידה, בעוד שאחיהם לומדים בבתי ספר בכיוון ההפוך ובגני ילדים במתחמים שונים, דבר הפוגע באפשרות שאח "גדול" ילווה את אחיו הקטן לגן ומעצים את פקקי הבוקר בעוד ההורים מפזרים ילדים מצד לצד בשכונה במורת רוח גדולה.
ביטחון:
חרף מצבים ביטחוניים מורכבים בשכונה המצויה בתנופת בנייה, עדיין ישנם גני ילדים ללא שמירה וללא פתרון ראוי לביטחון ובטיחות הילדים. ללא שומר, ללא מצלמות, ללא נעילה חכמה, הצוות צריך להיות קשוב לשער הגן זמן רב מדי יום. בסיטואציה שכזו אין פלא שילדים יצאו מהמתחמים והורים רבים אינם רגועים.
צהרון:
התמזל מזלנו והצהרון "אם המושבות" באזורנו הוא "תושב השכונה" וקשוב לצורכי תושביה. נושא הצהרונים היה בראש העשייה של ועד השכונה, ואכן עם השנים הגענו לרווחה בנושא זה, מספר הבעיות קטן וכל בעיה נקודתית מטופלת במהירות וביעילות.
גני ילדים פרטיים:
במודלים רבים של רשויות מקומיות מבוססות ומצליחות ניכר שהתערבות אגף גני ילדים בגנים הפרטיים מבורכת. על האגף לבנות מערך פדגוגי לגנים הפרטיים (ולצהרונים) וכן תכנית עבודה חכמה, עם המון שמחה ואהבה, לפעוטות. כמו כן, יש לעודד פתיחת מעונות יום שיאפשרו לחלקים נרחבים יותר בקהילה ליהנות משירות נפלא זה.

מפריסת הבעיות ניכר שבשנים האחרונות אגף גני ילדים נזנח הצידה ויש להחזירו למרכז הבמה העירונית. יש לנו הזדמנות נפלאה לתת לילדינו, בגיל הכי קריטי, את המרב האפשרי ובצורה הטובה ביותר. אל לנו לפספס זאת ממניעים של תקציב או חוסר שימת לב. בארבע השנים האחרונות עיריית פתח תקווה תקצבה עמותות פרטיות מהמגזר החרדי שאינן מהעיר במאות מיליוני שקלים. גני ילדים מזרמים שונים נפתחו במקום גני עירייה שנסגרו, שטחים ציבוריים בשכונות חילוניות שיכלו לשמש לטובת הרחבת מערך החינוך העירוני, הועברו לעמותות בנושא חינוך שרוב תלמידיהן מגיע מערים אחרות. הם מקבלים תקציבים לבניית מבנים, הם לא משלמים שכירות, הם לא משלמים על הסעות. בתרחיש אימים זה אין פלא שהזעם הציבורי הגדל.
בקדנציה הבאה החינוך וגני הילדים יהיו במרכז מעייניי ועשייתי. אני מאמין שאביא שקט באגף גני ילדים שידע ימים טובים יותר.

צדוק בן משה
חבר מועצת העיר פ"ת

Go Back  Print  Send Page