רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   ביטול חוק הפיקדון - פגיעה בשכבות החלשות ובאיכות הסביבה
דף הבית >> כתבות >> ביטול חוק הפיקדון - פגיעה בשכבות החלשות ובאיכות הסביבה
סגן שר הפנים, חה"כ ירון מזוז, בתגובה לפרסום כוונת המשרד להגנת הסביבה לבטל את חוק הפיקדון , אמר "חוק הפיקדון מאפשר לדאוג לאיכות הסביבה וגם לעזור לשכבות החלשות בייצור הכנסה נוספת. החוק אף מעודד פרויקטים חברתיים נהדרים בבתי ספר, תנועות נוער ועמותות כאשר לא פעם אנו נתקלים במבצעי איסוף בקבוקים ע"י החברה האזרחית לצורך מטרות קודש - כמו מימון טיפולים רפואיים, מימון לימודים, תרומה למען ארגוני בעלי חיים, ועוד."

בעניין ההצעה לאחד את החוק עם חוק האריזות המקרטע, סגן שר הפנים הוסיף "לא צריך להחליף חוק פגום בחוק מקולקל. אמנם יש לבצע תיקונים נרחבים בחוק הפיקדון, ובתוכו למנוע השתלטות של גופי פשיעה, להנגיש את אפשרות המחזור לציבור הרחב בעזרת חיוב התקנת מכונה אוטומטית להחזרת פיקדון בכל חנות ממכר משקאות, ולהשתמש בסכום הפיקדון שלא הוחזר לציבור לצורך ביצוע תחרויות מיחזור ויוזמות למען איכות הסביבה על-ידי ארגונים חברתיים ובתי ספר."

סגן שר הפנים הזמין את הציבור הרחב לשלוח לעמוד הפייסבוק שלו, בהודעה פרטית, או בדואר אלקטרוני כל מקרה של סירוב לקבל את דמי הפיקדון. סגן השר כתב בעמוד הפייסבוק שלו "אנחנו לא מחכים למשרד להגנת הסביבה! ניסיתם להחזיר בקבוק וסורבתם? אמרו לכם שלא מקבלים בקבוקים בין 14:00-19:00? אמרו לכם שלא מקבלים פחיות אלא רק בקבוקי זכוכית? נתנו לכם זיכוי לרכישה חוזרת במקום כסף מזומן? תצלמו את המקרה בעצמכם בעזרת הטלפון הסלולרי - ותשלחו אליי עם פרטי רשת המזון. אני אדאג לאכוף את חוק הפיקדון עבורכם"
הודעה לתקשורת: סגן שר הפנים, חה"כ ירון מזוז: להגביר את אכיפת חוק הפיקדון
סגן שר הפנים, חה"כ ירון מזוז, פנה לשר להגנת הסביבה, מר אבי גבאי, בבקשה להגביר את האכיפה של חוק הפיקדון. סגן השר כתב כי "מבדיקתי עולה כי סופרים, קיוסקים, חנויות נוחות, ומרכולים כמו מחסני להב, טיב טעם,  שופרסל אקספרס, סופר-יודה, סופר-באבא, AM:PM וכו' מציבים מכשולים בפני אזרחים המעוניינים להחזיר בקבוקים", סגן השר סיפר כי קיבל פניות רבות בנושא. לדבריו, "לשולחני הגיעו מספר תלונות אשר מציירות תמונת מצב עגומה: אזרחים מגיעים להחזיר בקבוקים ונתקלים בסירוב ובבוז עם שלל תירוצים ונהלים אשר לא עומדים במסגרת החוק. במקרה אחד, פנה אזרח להחזיר בקבוק לסניף AM:PM ונתקל בסירוב שכן על פי הנוהל שלהם "לא מקבלים בקבוקים לפני שעה 08:00 בבוקר". במקרה אחר, סניף של טיב-טעם סירב לקבל חזרה בקבוק במוצאי שבת. כמו כן, למיטב ידיעתי, כמעט ובלתי אפשרי להחזיר בקבוקים לקיוסקים פרטיים".

סגן שר הפנים ציין כי "חשוב שהנגישות למחזור בקבוקים וקבלת דמי הפיקדון תהיה מהירה ובצורה שאינה פוגעת באוכלוסיות השונות. ישנם אזרחים הנמצאים במצוקה ונסמכים על דמי הפיקדון על מנת להביא אוכל לשולחן משפחתם – אסור לקיוסקים ולרשתות להלבין את פניהם בפני רבים ולגרור אותם מסכת ביורוקרטיה ונהלים שאינם עומדים בדרישות החוק"

המועצה לצרכנות קבעה כי סירוב לקבל מיכל משקה אשר קיימת חובה לקבל אותו, במהלך שעות הפעילות של בית העסק, מכל סיבה שהיא, לרבות רצון להגביל את פעילת ההשבה לזמנים מוגדרים, מהווה עבירה על החוק.

תאגיד אל"ה מצא כי עד כה בשנת 2015 סה"כ מכירות מיכלי המשקה בפיקדון אשר דווחו לתאגיד הסתכמו בתום החציון הראשון של 2015 בכ- 371.3 מיליון מיכלים, מתוכם נאספו ומוחזרו עד לסוף החציון הראשון של 2015 כ- 284 מיליון מיכלים, שעור האיסוף הסתכם בכ- 77%. כלומר כ-87.3 מיליון בקבוקים לא נאספו, ופיקדון של מעל ל-30 מיליון ש"ח נזרק לפח.

סגן שר הפנים, ירון מזוז, הוסיף ואמר כי "לא יתכן שמעל ל-30 מיליון ש"ח נזרקו לפח עד אמצע שנת 2015. מדובר במיליונים אשר יכולים לעזור לשכבות החלשות בחברה הישראלית, אנחנו צריכים לעודד את העסקים והאזרחים למחזר". סגן השר טען כי "יש להציב מכונות איסוף אלקטרוניות ברחבי הארץ על מנת להקל באיסוף הבקבוקים וקבלת הפיקדון ע"מ שכל אחד יוכל לקבל את הפיקדון בקלות ובפשטות".


Go Back  Print  Send Page