רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   הורים לילדים עם אסתמה? כך תתמודדו עם תחילת שנת הלימודים
דף הבית  >>   >>  הורים לילדים עם אסתמה? כך תתמודדו עם תחילת שנת הלימודים

( 31/08/2016,  יום רביעי)

אם אתם הורים לילד שחי עם אסתמה, יש סיכוי יותר מסביר שבשבוע השני של ספטמבר תמצאו את עצמכם ממתינים ליד חדר הרופא או בחדר מיון בשל התקף אסתמה משמעותי.

ניתן וכדאי להימנע מההתקף, אם נדאג לטיפול מונע, בטרם ועם הכניסה לגן או לבית הספר.

מהי התפרצות ספטמבר של אסתמה בילדים?

בכל שנה, כשבוע אחרי תחילת שנת הלימודים, ילדים החיים עם אסתמה סובלים מהחמרה בסימפטומים של המחלה ובהגברה של כמות ההתקפים. אם כך קרה לכם בשנה שעברה, אתם לא לבד. ממחקר שערך מכון כללית למחקר ושפורסם בכתב העת המדעי המוביל ברפואת ילדים (Pediatrics), עולה כי בספטמבר בכל שנה עולה מספר הביקורים הרפואיים עקב אסתמה פי 2.5 ביחס לחודש שלפני כן.למה זה קורה?

לתופעה הזאת יש כמה סיבות משוערות: בתחילת ספטמבר חוזרים הילדים לבית הספר לאחר החופש הגדול, נחשפים לסביבה חדשה הכוללת וירוסים, לחץ נפשי, ואלרגנים - כולם גורמים שמעלים את הסיכון להתקפי אסתמה. נוסף על כך, במהלך חופשת הקיץ יש מספר לא מבוטל של ילדים חולי אסתמה שלא נוטלים את הטיפול המונע במשאפים, כמומלץ.

האם ניתן למנוע מהילד התקף בספטמבר?

ילדים חולי אסתמה שנרשם להם טיפול מונע במשאף צריכים להקפיד ליטול אותו מדי יום בשבועות האחרונים של אוגוסט ובשבועות של תחילת שנת הלימודים. אם ילדכם לא טופל בחודשים האחרונים בטיפול מונע, מומלץ מאוד לפנות לרופא המטפל ולשקול התחלה מחודשת של הטיפול המונע במהלך החופשה.

מהו הטיפול המונע המומלץ?

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר בשירותי בריאות כללית אומר כי השימוש במשאפים המכילים סטרואידים הוא הטיפול המונע הטוב והמומלץ ביותר כיום למניעת התקפי אסתמה אצל רוב הילדים האסתמטיים, והוא לא נוטה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. הטיפול במשאפים האלה מוריד את רמת הדלקת והנפיחות סביב דרכי האוויר בריאות ועוזר למנוע מראש את ההתקף.

הילד צריך לקחת את הטיפול הזה באופן יומיומי, גם כשהוא מרגיש בריא לגמרי. זאת בשונה מהטיפול במשאפי ונטולין (מרחיבי סימפונות), המשמשים רק בעת הצורך (בזמן הופעת ההתקף) ומספקים הקלה מיידית וזמנית בלבד.