רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   פרשת "כי תשא"

בס"ד

שלום חברים,
 
פרשת כי תשא   -  18/2/11
 
תחילת הפרשה עוסקת במצוות מחצית השקל  ובהמשך הוראות הקשורות למשכן, אך הסיפור העקרי בפרשה עוסק בסיפור חטא העגל והשלכותיו וכן בהדברות והדיונים בין הקב"ה למשה.
אז מה ניתן ללמוד מהפרשה? הפעם...
1. הקרבה אישית / ערבות לאחר.
2. אמונה = סבלנות
כפי שידוע לנו פרשות השבוע אינם באות ללמד אותנו הסטוריה, אלא ללמדנו על אורחות חיים , התנהגות האדם ,ספר מוסר וארגז כלים לחיים - "עץ חיים למחזיקים בה"
לא יכולתי שלא לבחור בדיון / שיחה בין הקב"ה למשה וההתעלות של ה"עניו" שבאדם, וממנו אני מבקש ללמוד:
אם נשים לב לפסוקים ודרך שבחר לאמר הקב"ה את הדברים מפתיעות מאוד לכאורה ובתחילה נראה מאכזב קצת, אז מה הייתה מטרתו של האבא הנצחי שלנו ,הקב"ה בבחירת המילים ומה רצה ללמדנוו?
ראו מטה - ציטוט ופירוט בקצרה:
"לך רד אל העם כי שיחת עמך".....  -  
פירוט: הקב"ה בעצם "מנפנף" ומשלח את משה מעליו והכי מוזר השם מסיר אחריות מעליו? זה העם שלך, האומנם? מוזר לא? הרי כל מבוגר יודע שאין להטיל אחריות על האחר!   
"אשר העלת מארץ מצרים" -  
פירוט: שוב, הקב"ה מעביר את האחריות, אתה העלת, וכבוד הקב"ה אתה לא שותף? מוזר לא?
ויאמר ה אל משה ראיתי את העם הזה..." 
פירוט: כאן הקב"ה נותן למשה כבר משהו מוחשי, הסיטואציה שמשה בשמים על מנת להביא את הלוחות  ופתאום דברים משתנים למטה והוא אינו יודע מאומה, ולכן הקב"ה מאמת איתו את העניין שיהיה ברור לבן האנוש, ה"מוגבל" לכאורה ולכן נאמר "ראיתי" ליישר קו  שאכן קורה שם משהו... "האמן לי" ... "ראיתי"  ואם הקב"ה רואה אז ברור שזה נכון!
" והנה עם קשה עורף הוא". -
פירוט:ולקראת סוף השיחה אומר לו עם לא פשוט, עקשן, קשה עורף הוא...
"ועתה הניחה לי ויחר אפי בהם ואכלם ואעשה אותך לגוי גדול"... -
פירוט: וכאן מגיע המכה האחרונה,הבשורה הקשה ב "עזוב אותי אני עצבני" , זהו אני "משמיד" אותם ורק אותך אני משאיר זכר....זורק למשה פיתיון וניסיון גדול מאין כמוהו!
מטרת הקב"ה הייתה לגרום למשה להתעלות על רצונותיו האישיות, להלחם בשביל האחר ולעמוד במבחנים של אגואיסטיות, וללמדנו על ערבות אחים והקרבה עצמית, לא היה אדם יותר מתאים ממשה למשימה זו!
משה בהמשך השיחה עם הקב"ה, לאחר שאומת לו הדבר (ראיתי) מצד הקב"ה וזאת לפני שירד מטה וראה בעצמו , מתחיל במסע שכנוע ומנסה לפייס את הקב"ה, מה יגידו המצרים, בגלל שאתה כועס עליהם תעניש אותם? תזכור מה הבטחת לאברהם ליצחק ויעקוב, נשבעת להם וכו...
משה יורד מטה ולאחר שראה והתאכזב לא רפו ידיו מלהציל את העם , עולה ומבקש יותר נכון דורש ומקריב את עצמו, ברמה הגבוה ביותר שיכול להגיע האדם, מול בוראו, ביום הכי חשוב לאנושות, בשיא הקריירה שלו, מוכן לוותר על הצלחתו, על ה"פרס" וטובתו האישית  ( ואעשך לגוי גדול ) למען האחר, עד לבקשתו הכמעט בלתי מובנת לשכל האנושי - למחוק אתו מספר הספרים, כי משה ידע שלא שווה הצלחת היחיד,אם לא הקריב מעצמו למען זולתו:
  "עתה אם תישא חטאתם ואם אין מחני נא מספרך אשר כתבת"
2. חוסר סבלנות = חוסר אמונה
כשאדם מאבד סבלנות כפי שהעם איבד כשחיכה למשה באותו הרגע איבד העם את אמונתו  " כי בושש משה לרדת מן ההר" מיד יצרו את ה"עגל"
 ולכן ללמדנו שכשאנו מאבדים סבלנות קוראים הרבה דברים רעים, אנו דואגים ולעיתים חולים נפשית מזה, אנו מצפים, מחשבות שליליות מתרוצצות במוחנו, אנו כועסים , ואז מאבדים אמון בצד השני , כי אנו רוצים לראות את הדברים בזמן ש"מתאים לנו" ואם לא, כנראה משהו בצד השני השתבש ולא אצלנו כמובן, ומשם הדרך לפעול מתוך מקום ייצרי קצרה במקום לפעול מהשכל הישר.
אז חברים, כאשר הדברים לא קורים לנו בזמן שאנו חושבים שנכון לנו, בואו ונחליט שניתן לזה עוד קצת זמן ונמתין בסבלנות תוך שנחזק האמונה שבלב, כי הכל מתוזמן ומסוכנרן בצורה הטובה ביותר עבורנו.
 
בברכת שבת מבורכת -  "ואף על פי שיתמהמה עם כל זה אחכה לו... שיבוא" 

נתן צ'פניק


Go Back  Print  Send Page