רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
תאורה סמויה היקפית בתקרת גבס מונמכת
 
תקרת גבס מונמכת היא אלמנט בו אנו נוהגים להשתמש לא מעט כחלק מהשפה העיצובית העכשוית.
הוא עוזר לנו להגדיר אזור מסויים (פינת אוכל, אי במטבח, פינת
ישיבה בסלון וכו').
אדם הנמצא בחלל אוהב להרגיש שהאלמנט הנ"ל כאילו מרחף, דבר היוצר תחושה קלילה יותר, ומונע הרגשה שהתקרה המונמכת "יושבת לנו על הראש".
הדרך הטובה ליצור תחושת ריחוף כזו היא על ידי הטמעת תאורה נסתרת בחלק הסמוי של ההנמכה.
תאורה נסתרת (כשמה כן היא...)  זוהי תאורה אשר מקור האור (גוף התאורה) מוסתר מן העין, ורק האפקט שלו (האור הבוקע ממנו) הוא הבולט לעין.
 
באיזה סוגי מקור אור כדאי להשתמש כתאורה נסתרת?
-
קיימים שני סוגי תאורה עיקריים המשמשים למטרה זו:
פלורוסנט :  (המקובל ביותר = 5 T ) . מופיע בעוצמות אור שונות (ומכאן – אורכים שונים) ובטמפרטורות אור שונות (החל מאור לבן חם מאד ועד אור יום קר). ניתן להשיג גם באור צבעוני כגון כחול, ירוק וכו'.
איפיונים: נותן אור חזק ומפוזר יחסית, ויש להתאים בין גודל האזור המונמך (והמואר) לבין גודל גופי התאורה. (לא ניתן לעשות זאת בכל מידה אלא בכפולות של גודל הפלורוסנט).
לדים: ( פסי לד). פס המכיל נורות לד. מופיע בצפיפויות שונות (עוצמות אור שונות) ובטמפרטורות אור שונות (בדיוק כמו הפלורוסנט). ניתן להשיג גם במבחר של צבעים (אדום, כתום כחול ירוק וכו').
איפיונים: נותן אור חלש יחסית. מאד מאד חסכוני בצריכת החשמל . מאד נוח בתחזוקה שוטפת (לא צריך להחליף גופי תאורה – דולק המון שעות). ניתן לשימוש בכל אורך – מתאימים את גודל פס הלדים לגודל ההנמכה שרוצים להאיר.
   
מתי כדאי להשתמש בכל אחד מהסוגים הנ"ל?
-
אני ממליצה להשתמש בפסי הלד במקרים בהם נחוצה עוצמת אור נמוכה יחסית, או במקרים בהם רוצים להשאיר את האור דולק במשך זמן רב. למשל:    מומלץ מאד להשתמש בו כתאורה במסדרון לצורך אור התמצאות בלילה... (במקרה כזה אנו יוצרים ניתוק בין תקרת הגבס לבין הקיר ומטמיעים את פס הלדים בקצה התקרה המונמכת, כך שהאור נופל על הקיר ).
אפשרות נוספת היא להשתמש בו לצורך הבלטת הקיר בו נמצא מסך הטלויזיה. האור החלש מונע הפרעה בזמן הצפיה בטלויזיה.
תאורת הפלורוסנט הנסתרת טובה מאד להבלטת תקרה סמויה מעל שולחן פינת האוכל או האי במטבח, או מעל תקרה התוחמת את פינת הישיבה בסלון.
היא נהדרת לשימוש במקרה בו אנו רוצים לשבת בסלון כאשר המטבח לא פעיל. רוצים להשאיר אור מסוים, אך לא חזק מדי במטבח.
 
חשוב לזכור שתאורה סמויה המתוכננת נכון ומתאימה לצורך הספציפי, יוצרת גם אפקט ויזואלי ועיצובי מתוחכם ומקסים , וגם מסייעת בחסכון משמעותי בחשמל ובתחזוקה.
 
 

הדר ברדה 052-3292184
דרור ברדה אדריכלים
האילנות 43, כפר מעש ת.ד. 403, פתח תקוה, 49104
טל: 03-9230269 פקס: 153-39218755
www.drorbarda.com
 


Go Back  Print  Send Page