רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   מהגן לכיתה א' - מוכנות רגשית

מהגן לכיתה א'- מוכנות רגשית

הבן/הבת הבכורים עומדים לסיים השנה את גן חובה, ועל פי רוב אמורים בראשון בספטמבר להיכנס לבית הספר. לתחושת השמחה כי הילד כבר בוגר ומוכן להתחיל את לימודיו הסדירים בית הספר, מתלווה לעיתים קרובות גם תחושה כבדה של פחד מפני הבאות. על פי רוב הפחד נובע ממספר גורמים שחלקם הגדול בלתי מודע, ומרביתם מבוסס על מידע לא מדויק וממקורות בלתי מהימנים.

ממה חוששים ההורים?

החשש שעליו מרבית ההורים מצהירים במודע הוא החשש מפני האלימות- ההורים חוששים כי ילדם ייחשף לאלימות, ולא יהיה מי שיגן עליו בבית הספר הגדול, שבו יש הרבה מאוד ילדים גדולים וחזקים יותר מבנם הפעוט.

חשש לא מודע ולא מוצהר אחר הוא הדעה כי בית הספר מעמיד את ההורות שלהם במבחן, ההורים חוששים להיכשל במבחן זה: המורים עלולים לומר להם שהילד לא מספיק מוכשר, שהוא לא עובד מספיק קשה, שהם לא עוזרים לו מספיק בבית, שהוא מכה, מעליב, מופנם, בישן, לא יודע להסתדר עם חברים, לא מכין שיעורי בית, מתחצף ועוד.

יש הורים החוששים כי ילדם יכשל בלימודים- הם תופסים את בית הספר כמקום הראשון שבו יבחנו את בנם באור אובייקטיבי, וידרגו אותו נמוך על גבי סולם ההישגים הלימודיים. לעיתים קרובות החשש נובע מהזיכרון הצורב של הכישלון שלהם בלימודים, (ומי מאיתנו לא נכשל לפחות פעם אחת במבחן, בהכתבה או במקצוע שהיה לו קשה במיוחד?).

יש הורים החוששים כי לילדם לא יהיו חברים, כי כול החברים מהגן/מהבניין ישובצו בכיתה אחרת, ודווקא הוא ישובץ עם ילד אחד שאף פעם לא סבל, או עם הילד הכי אלים/מוזר שונה שהיה בגן.....

לא אמשיך למנות את כול החששות של ההורים, אך ברור לכולנו כי החששות הללו מועברים לילדים חלקם הגדול באופן לא מודע. והנה לפנינו הורה חרד וילד חרד, וברור לכול כי נתוני פתיחה אלו מקשים מאוד על הכניסה והקליטה של הילד בבית הספר.

אז מה עושים?

נרגעים- בכול דרך המקובלת עליכם, וכן גם אפשר לאסוף מידע, לשאול שאלות את צוות בית הספר, לשאול הורים של ילדים בוגרים בבית הספר. אפשר ללכת למפגשי הורים בנושא, או לשיחות אישיות אם יש נושאים המטרידים אתכם במיוחד. אך אם הילד אינו שונה מרוב הילדים, ואם אף אחד מצוות הגן, או איש מקצוע אחר, לא ניסה לשכנע אתכם להשאיר את הילד שנה נוספת בגן, קרוב לוודאי שהוא בשל ויצליח להתמודד עם המשימה בגבורה, כפי שעשו אלפי ילדים לפניו. נסו גם להיזכר בילדותכם ולהודות כי בסך הכול יש הרבה רגעים טובים בבית הספר, ולעיתים קרובות כולנו מתרפקים על התקופה בחום ובגעגועים רבים.

ומה בנוגע לילדים?

כפי שצינתי אם לא ניסו לשכנע אתכם להשאיר את הילד שנה נוספת בגן, קרוב לוודאי שהילד בשל ויתמודד היטב עם המשימה ברמה הרגשית.

מהי בשלות רגשית?

ילד בשל רגשית לכיתה א' הוא ילד בעל ביטחון עצמי, סקרן, בעל יכולת לשליטה עצמית, יכולת לתקשר ויכולת לשיתוף פעולה עם הזולת. את מכלול התכונות הללו בניתם מרגע הלידה ועד עכשיו, ותמשיכו לבנות לאורך כול השנים.

ילד בעל ביטחון- הוא ילד שלא נעלב בקלות, הוא יודע מה הוא שווה, הוא יודע שאימא ואבא חושבים שהוא נפלא, שאימא ואבא אוהבים אותו והוא יקר להם.

ילד סקרן- יתעניין במה שנלמד בכיתה, יהיה עסוק בלמידה וביצירה ויחזור הביתה עשיר בידע ובחוכמה חדשה.

ילד בעל יכולת לשליטה עצמית, יכולת לתקשר, ויכולת לשתף פעולה עם הזולת - יצליח לשלוט ביצריו, יחכה בסבלנות לתורו, לא יכה כאשר הוא כועס, יימחק את השגיאה ממחברתו, יכתוב שוב את המילה כראוי, יחכה עד שהמורה תפנה אליו, ישב על הכסא עד הצלצול, יסביר במילים מה מכעיס אותו ,או מה לא מתאים לו, ישתף פעולה בקבוצה עם חבר, גם אם הוא חברו הטוב ביותר, ועוד.

לסכום: אם הילד בשל רגשית, אם הילד לא הומלץ להישאר שנה נוספת בגן, נסו להיות רגועים ולהאמין בכוחותיו, לעודד אותו לקראת הבאות. חשוב שתאמרו לילד כי אתם גאים בו שהוא כבר בוגר והולך לבית הספר. הקפידו לשמור עם הילד על ערוץ פתוח, הבטיחו לו, (וחשוב שגם תקיימו), שתמיד תשמחו לשמוע אותו, גם כאשר הסיפורים שלו יהיו פחות שמחים, ותמיד תעזרו לו לפתור את מצוקותיו , יחד עמו, ולא במקומו, וכן גם לחוות איתו רגעים שמחים ומלאי חוויות.

אז שיהיה בהצלחה, אם בכול זאת יש לכם שאלות נוספות או לבטים ייחודיים בנוגע לילד שלכם, אתם מוזמנים לקבוע שיחת ייעוץ אישית או להתקבץ לקבוצת הורים, לדיון בשאלות המעסיקות אתכם.

בברכת חג שמח והתחלה חדשה בריאה וטובה

ד"ר אורה רבר , יועצת חינוכית 03-5405167, 0547657585,

דואר אלקטרוני: OraRaber@GMAIL.COM

פרטים נוספים באתר www.kishurey-horut.co.il


Go Back  Print  Send Page