רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported

 

לכל תינוק מגיע משהו מתו"ק –
מגע תנועה וקול.
מאת: אינה ניסים
מ.י.ה  חוגים  סדנאות
                    לילדים והורים
 
 אחרי תשעה חודשים בסביבה מוגנת, שקטה ונעימה, כשהוא עטוף באהבה ומתנועע יחד עם אימו, נולד במזל טוב תינוק אל עולם גדוש בצלילים ורעשים.
האחות המיילדת לוקחת אותו עוטפת ומניחה בעריסה וכאן מסתיים מסעו בן תשעת החודשים, בהם עבר מסע מביצית וזירעון ליצור אנושי.
התגובה הראשונה שלנו למראה אותו רך נולד היא "זהירות לא לנענע יותר מידי", לשמור על השקט, לעטוף בכמה שכבות בגדים והעיקר שיהיה מוגן.
 
האומנם ?
 
אצלנו ב מ.י.ה המרכז לילדים והורים, אנו מאמינים כי לכול תינוק מגיע משהו מתו"ק, ולא - אין הכוונה לדברי מתיקה כמו סוכריות ושוקולד אלא למתו"ק כראשי תיבות של מגע תנועה וקול .
בסדנאות חמשת החושים במרכז אנו עובדים על שלושת הגירויים הללו, תוך מתן דגש על המשכיות  "תנאי הרחם", שאינם רק הגנה ועטיפות, אלא כוללים תנועתיות, מגע וקול. כאם לשלושה וכגננת אין לי ספק כי התינוק שזה עתה נולד יוצא אל המסע המשמעותי ביותר של חייו בחודשים הראשונים לחייו, במהלכם הוא בונה את התשתית למשך כל ימיו .
                    מ.י.ה מרכז לילדים והורים חוגים וסדנאות
 
התפתחותו המוטורית של התינוק שלעיתים נראית כמובנת מאליה, אינה כזאת וכיום מומחים להתפתחות הילד רואים את הקשר ההדוק בין תיווכם של ההורים לבין התפתחות הילד הן מבחינה מוטורית והן מבחינה קוגניטיבית (שכלית) בגיל מאוחר יותר.
אבני הדרך של ההתפתחות המוטורית, כגון ישיבה הליכה וכדומה , יושגו בכול מקרה אך השאלה היא כיצד, ומתי: כלומר, על התינוק ללמוד את אופן ההליכה הנכון, צורת הישיבה הנכונה, וכל זאת בזמן ה"נכון" – המתאים לילד מבחינה התפתחותית. להבדיל מספרים וסדנאות בהם מתוארים שלבי ההתפתחות, בסדנאות ב מ.י.ה גם לומדים את אבני הדרך וגם מתרגלים, וכמובן הכל נעשה באווירה נעימה וביתית
מנסיוני (וכמובן גם על בסיס מחקרים) אני יכולה לקבוע, כי לחודשיו הראשונים של התינוק השפעה רבה על התפתחות הילד הבוגר !!!. עיקרון זה הוא אחד היסודות עליהם מבוססות הסדנאות,על מנת לאפשר מימוש הפוטנציאל המירבי הגלום בכול אחד מהתינוקות.
המגע הוא אחד האמצעים החשובים ביותר לקשר עם התינוק. הוא זקוק למגע אוהב וחם, הוא זקוק לתנועה -  אותה תנועה שחש בעודו מעורסל ברחם אימו, הוא זקוק לשמוע קול בעיקר את קולה של אימו אליו התרגל עוד בהיותו ברחם מתוך כך מושם דגש רב על התנועתיות בסדנאות, בליווי קולה של אימא כשהיא שרה ומדברת עם הילד שלה.
 נכון - גם בחיי היום יום אנו נעים משוחחים עם התינוק ושרים אליו, אך מתי לאחרונה הקדשתם שעה שלמה ללא הטרדות לתינוקכם ?
מתי לאחרונה נפגשתם עם עוד אמהות לתינוקות, שיתפתם והשתתפתם בשיחות על כל מה שבוער בפנים ובעיקר החלפתם דעות בנוגע לטיפול בתינוקכם?
לפני כשנה נולדה ביתי מיה (כשמו של המרכז שנולד בעקבותיה). חודש לאחר הלידה וכשכבר מאסתי בביקור בכל הקניונים, הרגשתי צורך עז לעשות משהו שונה עם ילדתי ולמרות שהיא בת זקונים, ולמרות שאני כבר "יודעת הכול ", עדיין חשתי בצורך לבלות עם ילדתי שעת איכות וכן להיות  עם אמהות לילדים בגילה של מיה, כך הגעתי אל סדנאות, שלצערי לא היו בנמצא בפתח תקווה.
הסדנאות סיפקו גירוי חושי נהדר ועד מהרה הבחנתי בהתפתחותה המוטורית המהירה: התהפכות, זחילת גחון.  הסדנאות התקיימו בצורה נעימה ורגועה ולא מתוך הצפה בגירויים. למרות ניסיוני כאם למדתי מן הסדנאות, והמפגש עם אמהות נוספות היה מפרה מאוד.
 הסדנאות הינן שעת איכות ממש ומתוך רצון לתת מענה לאמהות הרבות בפתח תקווה הקמתי את מ.י.ה – המרכז לילדים והורים, וכחלק ממגוון רחב של חוגים המוצעים לגיל הרך מוצעת גם סדנת "חמשת החושים", אני מזמינה את האמהות בפתח תקווה, צעירות וותיקות לבוא ולקחת חלק בשעה שהיא חוויה חושית תקשורתית קוגניטיבית וכמובן מוטורית ולחוש את אותה תחושה נהדרת של תרומה אדירה להתפתחותו של תינוקה.
 
 מ.י.ה מרכז לילדים והורים חוגים וסדנאות                
הכותבת מנהלת מ.י.ה – מרכז ילדים והורים - בעלת תואר ראשון בהצטיינות בחינוך לגיל הרך, מתמחה בגילאי לידה עד שש. מעל 12 שנות ניסיון כגננת אם ומזה חצי שנה מנהלת מרכז החוגים. אם לשלשה (20,17,1).
 אינה ניסים מנהלת מ.י.ה - המרכז לילדים והורים
מינץ 24 פתח תקווה , 039099914 
אתר אינטרנט 
http://m-ia.co.il/

Go Back  Print  Send Page