רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   לכיווני אויר עשויה להיות השפעה
דף הבית >> לכיווני אויר עשויה להיות השפעה
לכיווני האוויר אליהם פונה הדירה עשויה להיות השפעה

לכיווני האוויר אליהם פונה הדירה עשויה להיות השפעה על המחיר המשולם עבורה ועל משך הזמן שיידרש למכור אותה. הקונים מעדיפים בדרך כלל דירות הפונות דרומה ומקבלות אור רב יותר, ונרתעים מדירות אפלות וטחובות הפונות צפונה .


ויכוח פרץ בין השכנים בפרויקט חדש בנתניה: בעלי דירות הפונות לכיוון דרום מערב טענו בלהט מול שכניהם, שדירותיהם פונות לצפון מערב, שדירותיהם שוות יותר. "הדירות שלנו פונות לשמש, במשך רוב שעות היום", טענו הראשונים. "הדירות שלכם סופגות את מלוא החום בקיץ, ואתם צריכים להשתמש במיזוג הרבה יותר מאיתנו", טענו האחרונים. מתברר, שלא רק בנתניה כיווני אוויר ממלאים מקום חשוב בקניית דירה - הרבה יותר ממה שנוטים לייחס להם.

ההעדפה לכיווני אוויר מסוימים טבועה בצורה חזקה מאוד אצל הקונים בישראל. "כללית, הדירה המועדפת על הרוב הינה בת 3 כיווני אוויר", אומר לוי יצחק, עורך מחירון הדירות. מובן שדירה בת 4 כיווני אוויר היא הטובה ביותר, אולם המשמעות של זה היא, שמדובר בצמוד קרקע או בדירה שמשתרעת על פני קומה שלמה, דבר נדיר במקומותינו.

ובמקום הראשון - הדרום
כשמדובר בכיווני האוויר המועדפים, הטעם הישראלי מכתיב את הדירוג הבא: במקום הראשון נמצא כיוון דרום, שממנו מגיע אלינו אור השמש. "למרות שאנו מצויים בארץ חמה, דרום הוא אחד הכיוונים המבוקשים ביותר, אולם רצוי שדירה כזו גם תהיה בעלת כיוון צפוני, כדי למתן מעט את החום", אומר יצחק. ואולם לא תמיד ניתן למצוא את הקומבינציה המנצחת הזו.

במקום השני נמצא כיוון מערב, וזאת משתי סיבות: האחת, שעליה לא נתמקד במדור הפעם, היא הנוף, שפעמים רבות נשקף מכיוון מערב - ים וצמחייה ירוקה, לעומת נופים יבשים יותר שנשקפים ממזרח. השנייה היא הבריזה שמגיעה מהים. אם הדירה פונה לדרום מזרח, הרי שניתן יהיה לקלוט בה את השמש בשעות אחר הצהריים.

במקום השלישי - כיוון מזרח. השמש עולה ממנו, ועלולה להטריד את מי שלא אוהב לקום מוקדם בבוקר. מעבר לזה מגיעות מכיוון זה פחות רוחות ממתנות.

במקום האחרון בדירוג כיווני הרוח נמצא כיוון צפון. מכיוון שמדובר בכיוון שקירות החשופים אליו אינם באים במגע עם השמש, מוכרות תופעות של דירות שפונות צפונה בהן צריך להדליק אורות גם בשעות היום, וכן בעיה של קירות רטובים שאינם ממהרים להתייבש, ועל כן נוצרים לא פעם מפגעי טחב ועובש.

הירושלמים מביטים לדרום מזרח
בירושלים, לעומת זאת, הכיוון המועדף הוא דרום ומזרח - גם מטעמים דתיים וכן בשל העדפה לנוף הנשקף מכיוון זה.

השאלה היא האם כיווני אוויר כשלעצמם יכולים להשפיע על מחיר דירה. כאן, נחלקות הדעות בין המרואיינים - יצחק ומספר זכיינים מרשת התיווך רימקס.

יצחק סבור, שבמקרים מסוימים ניתן להבחין בפער מחירים בין נכסים שניתן להסבר רק על ידי כיווני אוויר. לעומת זאת, ברימקס חושבים דווקא שלרוב אין השפעה לכיווני אוויר על המחיר, אלא רק במקרים קיצוניים. לטענתם, לרוב ההבדלים בכיווני האוויר יתבטאו רק במהירות מכירת הדירה.

יצחק: "ניתן להדגים את הדברים במספר עסקות: דירת 3 חדרים ברחוב נתן ברמת גן, קומה שלישית עם מעלית ועם שני כיווני אוויר, נמכרה ב-172 אלף דולר. דירת 3 חדרים באותו בניין, עם שלושה כיווני אוויר, נמכרה ב-190 אלף דולר. דירת 4 חדרים בגבעתיים, קומה שלישית עם מעלית ושני כיווני אוויר, צפון ומזרח, נמכרה ב-244 אלף דולר. דירה דומה עם 3 כיווני אוויר - צפון, מערב ומזרח - נמכרה ב-278 אלף דולר".

לגבי העסקה בגבעתיים ניתן לציין, שהקומבינציה של 2 כיווני האוויר בדירה הזולה - צפון ומזרח - נחשבת לגרועה, ולכן הפרש המחירים כולל לא רק את כיוון האוויר הנוסף, אלא גם את השילוב הלא מוצלח של כיווני האוויר באותה דירה.

ככלל, סבור יצחק, הפער בין דירה עם 3 כיווני אוויר לדירה עם 2 כיווני אוויר יכול להגיע ל-5%-3%.

הנוף חשוב יותר מהכיוון
ברימקס לא כל כך מסכימים: "כיווני אוויר טובים ישפיעו על זמן מכירת הדירה. רק לעתים עשוי להיות פער של אחוזים בודדים במחיר, תלוי במיקום. ההבדל המשמעותי במחיר יופיע כשיש נוף", אומר מנכ"ל רימקס ישראל, ד"ר ברנרד רסקין.

זכיין רימקס הצומת בכפר סבא, איציק נחומי, מפקפק גם בזה: "כיווני האוויר כמעט שאינם משפיעים. אם הבית נראה טוב ובמחיר סביר, לא נושא כיוון האוויר ישפיע על הרכישה", הוא טוען.

גם זכיין רימקס נוה אביבים, רון בן דוד, שותף לדעה, והוא משתמש בנקודת ראותם של הקבלנים להוכיח, שכיווני אוויר, שאינם מלווים בנוף, אינם משפיעים כהוא זה על מחיר הדירה: "ליזם לא משנה במחיר הדירה נושא הכיוון, ורק גובה הקומה הוא הקובע את המחיר", הוא אומר.

והאמת? זו כנראה תישאר אי שם באמצע. מוסכם, שכיווני אוויר הם לוקסוס שכמעט שלא משפיע על דירות זולות ועל דירות באזורי הפריפריה, וכי הם מהווים שיקול מסוים, אולם לא קובע לגבי דירות יקרות יותר. דירות חשוכות יורידו אחוז מסוים וקטן מהמחיר, אולם אם בעליהן מתחזקים אותן ברמה טובה, הם מצליחים, לרוב, לפצות על העדר האור.

יזמים, כאמור, אינם מכניסים את אלמנט כיווני האוויר לתמחור הדירות שלהם, ולפיכך השכנים מאותו פרויקט בנתניה ימשיכו להתווכח דירתו של מי טובה יותר, ויקבלו תשובה סופית רק כשימכרו את דירותיהם.Go Back  Print  Send Page