רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   ליקויים בתפקוד עירית פתח תקווה בנושא חינוך

מאת ועד כפר גנים 22.11.2011

בשכונות החדשות בפתח תקווה כשלה העיריה בתכנון המקיף של השכונה, חוסר התכנון וראית הנולד הביאו לכשלים חמורים בניהם כשל יסודי בתכנון ובינוי של מבני החינוך.
בשכונת אם המושבות יש מחסור חמור נוכח בנייה מסיבית של בניינים ומגדלים, כאן אנו מנסים לעצור יוזמה בלתי חוקית בעליל של ועדת תכנון ובנייה מקומית לאישור תוספת מאות יחדיות דיור ברוזמרין (תוכנית בינוי ברחוב העצמאות, יטקובסקי, בן גוריון), תוכנית שאושרה בשתי דקות בועדה המקומית ע"י חברי מועצת העיר פתח תקווה חסרי האחריות.
המצב בכפר גנים גובל בפשע כלפי ילדינו הרכים, לפני כשנתיים נפצע ילד באופן קשה וחמור (כתבה על כך באתר)
כשהתרענו על כך כעסו עלינו בעירית פתח תקווה ואף ניסו לאיים על חברי הועד !!!
לא חדלנו מלפעול למרות כל המכשולים שהוצבו לפנינו והנושא עולה היום בועדת החינוך בכנסת ונציגנו נמצאים שם להעלות את חוסר התכנון בעירית פ"ת בהקמת מבני חינוך ומסוכנת ולא בטיחותית, כך קורה כשהמבנים נבנים תמיד ברגע האחרון.
תגובתם של נציגינו בועדה: "אנו רוצים לעצור את מתן היתרי הבנייה החדשים ולהקפיא את היתרי הבנייה שכבר ניתנו על מנת לבצע איזון בין מספר התושבים למספר כיתות גן ובית ספר, כמו כן אנו רוצים להביא לכך שעירית פ"ת תתחיל לעבוד מסודר ומתוכנן לשנים הבאות"

 
 
21.11.2011
לכבוד: ח"כ אלכס מילר-יו"ר ועדת החינוך בכנסת
 
הנדון: חוסר תכנון בהקצאת מבנים לגני ילדיםבשכונות חדשות בפתח תקוה
שלום רב
לקראת הדיון בועדת החינוך בכנסת בנושא הנ"ל ביום ג' הקרוב 22.11.11 ברצוננו להעלות מספר עובדות הקשורות לנושא זה בשכונתי, כפר גנים ג', שהיא אחת מהשכונות החדשות בעיר.
חוסר התכנון של מבני ציבור נוצר בעיקר עקב חוסר תאום בין הועדה המקומית פ"ת, שמאשרת תכניות בינוי חדשות בסיטונאות ובכמות של יח"ד גדולה בהרבה מתוספת של20% מהתב"ע המקורית לפי חוק שבס. דבר זה מתבטא בתוספת משמעותית ובלתי פוסקת של משפחות עם ילדים לשכונות החדשות בפ"ת בעיקר אם המושבות וכפר גנים ג'.
אולם המידע על האישורים של תוספות יח"ד לא עובר בצורה מיידית לגופי התכנון של מוסדות החינוך וכך כל שנה בחמש השנים האחרונות אנו עדים למחסור חמור בגני ילדים ובבתי ספר בשכונות אלו.
ואז העירייה מתחילה לאלתר פתרונות שמשמעותם חמורה מכל הבחינות ואפרט להלן:
1.       הבאת קרוונים תוך כדי בזבוז אדיר של כספי ציבור כאשר לאחר מכן נבנים מבני קבע. הקרוונים גם מכערים את הנוף ומשווים לשכונות החדשות מראה של מעברות. יש לציין שאחד מהמתחמים הגדולים של גני ילדים בשכונה (חגין 16) כבר נמצא בקראוונים מעל 5 שנים, כלומר הזמני הפך קבוע, וכך ילדי השכונה נמצא במקום בתנאים לא סבירים והמראה שלו יותר למכלאה מאשר מוסד חינוכי.
2.       בניה מהירה ו"חאפרית" ובלחץ ופתיחת שנת הלימודים במצב של ליקויים רבים שלא תוקנו, בעיות בטיחות חמורות והמשך בניה במתקנים תוך כדי שהילדים לומדים בהם.
3.       מבני החינוך גם נפתחים ללא אישורים מתאימים משירותי הכבאות ושאר רשויות תוך כדי אירועים חמורים של הפסקות חשמל וקצרים חשמליים בגני ילדים. לא ברור איך נפתחים גנים חדשים ללא בדיקה מקדמית מהרשויות המתאימות, ורק בדיעבד ניתנים אישורים, כאשר התחושה היא שהאישורים ניתנים רק לצורך הפתיחה ולא באמת אחרי בדיקה מעמיקה כנדרש. כבר לפחות פעמיים כמעט ועלו שני גני ילדים באש כאשר באחד המקרים הילדים היו במבנה.
4.       בית ספר יסודי אלימלך כנר נפתח בשנת הלימודים תשע"א באופן זמני במבנה של גני ילדים, שכן העירייה לא סיימה את הבנייה של מבנה הקבע בזמן. אולם גם המבנה הזמני לא היה מוכן בזמן, מה שאילץ את הילדים ללמוד בקראוונים בתחילת השנה. על אף התרעות חוזרות ונשנות מטעם ועד השכונה והנהגת הורי בי"ס, העירייה לא שעתה לפניות, ובית הספר נפתח ללא כל הבדיקות הנדרשות. כך לדוגמא, התברר כעי יש קרינה מארונות החשמל הרבה מעל התקנים המותרים.
5.       בשנת הלימודים הנוכחית תשע"ב בית ספר אלימלך כנר עבר למשכנו הקבוע ברחוב דוד אבידן אולם המעבר לא חף מבעיות. בית הספר הוא בית ספר צומח (כרגע יש בו 2 שכבות – א', ב') ובהתאם מבוצעות עבודות בנייה של השלבים הבאים, אולם לא בוצעה הפרדה מספקת בין מתחם הלימודים לאיזור הבנייה, הפרדה שתימנע מעבר פועלים לשטח בית הספר, כפי שנקבע ומאופיין בחוזר מנכ"ל.
6.       בשנה שעברה נפתח מתחם חדש של 3 גנים ברחוב חגין 7. כצפוי העירייה לא נערכה בזמן וכך המתחם נפתח עם ליקויים לרוב: לא הייתה גדר מסביב כל מתחם הגנים, לא נפרסו יריעות יוטה מסביב לגדרות כדי לצבע חציצה מגורמים זרים, לא סיימו את עבודות הטיוח של הגדר והיה חשש לחבלות לילדים בחצר, צינור כיבוי אש פורק ע"י הפועלים שעבדו במקום, לא הקומה עמדת שומר בתחילת השנה, לא הותקנו מספיק הצללות וכך הילדים היו חשופים לשמש היוקדת, לא היה כפתור מצוקה בגן, לא היה טלפון בגן (!), כיורי המים לא היו מותקנים בחדר השירותים (!), לא סיימו להכין את רחבת החנייה הייעודית לגן. מכל האמור לעיל ניתן להבין ששוב העיריה לא נערכה מול קבלני הבנייה בזמן, וכך הילדים נכנסו ללמוד באתר בנייה כאשר במקביל פועלים המשיכו לעבוד ללא מפריע והסתובבו לא אחת בתוך המתחם.
ולבעיות עכשוויות שטרם נפתרו:
1.       גני ילדים ברח' מסקין
            א.       היה אמור להיפתח גן במתחם מסקין בתחילת שנת הלימודים (טרום טרום טובה וטרום חובה ), שבוע לפני תחילת הלימודים חלק מההורים קיבלו מכתבים בדואר שהגן לא ייפתח במסקין אלא בגן אחר ברחוב ישראל אלדד, שנמצא בצד השני של השכונה. זאת ללא כל התחשבות בניידות הורים ובמרחק הגיאוגרפי.
            ב.       לילדים אין חצר והגנים ממוקמים בקומה השנייה. כאשר בגן אחד ילדים בני 2 ועשרה חודשים ואילו בגן השני הילדים בני 3 ועשרה חודשים. השירותים לא נמצאים בתוך הגן, אלא במסדרון, ובנוסף בסיום הגן הילדים נאלצים לרדת במדרגות בעזרת סייעת אחת או שתיים לצהרון.
2.       הגן בישראל אלדד
                      א.         פרוץ – אין יריעות בד על הגדרות, כך שלאנשיםזרים יש גישה מכל הכיוונים לגן.
                      ב.         השומר ממוקם במקום שהוא לא באמת יכול לצפות מה קורה בחלקו השני של הגן. כרגע במתחם ישנם 2 גנים למטה ושניים למעלה.
3.       בית ספר אלימלך כנר – בימים אלו אמורה העירייה להתקדם עם בניית שלב ב' (שכבות ג', ד'), אולם מאז תחילת השנה העבודות כמעט נעצרו, ואנו מנצלים הזדמנות זאת כדי להתריע שאנו חוששים ששוב המבנה לא יהיה מוכן בזמן, מה שייאלץ את הילדים ללמוד במבנים זמניים.
מצ"ב מכתב שהועבר לועד השכונה והעברנו למיכל אונגר לגבי מתחם הגנים ברח' פנחס חגין
מצ"ב תמונות של תאונה שאירע בחצר גן ילדים חדש בשכונת כפר גנים ג': ילד שטיפס על גדר שלא בנו אותה כמו שצריך והשאירו ברזלים גלויים (ממש שיפודים) והילד נתקע על שיפוד כזה שננעץ עמוק בצווארו ובנס הוא ניצל.
לסיכום: אלו דוגמאות קלות מכל מה שקורה בפ"ת בתחום מבני החינוך, וזה מעיד על כל ההתנהלות הרשלנית והחמורה של עיריית פ"ת בתחום מבני החינוך בשכונות החדשות.


Go Back  Print  Send Page