רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   לאבחן את החן
לאבחן את החן
מאת: ד"ר חנה פוירמן , רופאה בכירה במחלקת עור,
אחראית מרפאת שומות בי"ח בלינסון
 
 1. שומות פגמנטריות שנקראות בשפה עממית "נקודות חן" מורכבות מתאים המכונים   
 מלנוציטים, שאחראים על ייצור הפיגמנט מלנין. לרוב, מדובר בצברי תאים שפירים, אולם מסתבר כי לנקודות החן יש נטייה להפוך לממאירות .
2.הסרטן שעלול להתפתח בנקודת חן נקרא מלנומה-  הגידול הסרטני המסוכן ביותר מבין גדולי העור . יש לציין שמלנומה מתפתחת לא רק מנקודות חן אלא לרוב על עור בריא וחלק, ומה שנראה לעיתים כמו נקודת חן חדשה ומוזרה הוא למעשה מלנומה .
3. מדי שנה מאובחנים בישראל כ1000 מקרים חדשים של מלנומה. שיעורי התחלואה בישראל הם מן הגבוהים בעולם, במקום השני אחרי אוסטרליה וניו-זילנד. רפוי מלנומה והסיכויים להשרדות תלויים באבחון מקדם של המחלה . ככל שהאבחון מוקדם יותר הסיכויים להשרדות גדולים יותר. ולכן  זיהוי נגעים חשודים הוא קריטי.
4 . בדיקת" נקודות חן" מתבצעת על ידי רופאי עור וכרורגים פלסטיים במסגרת מעקב שיגרתי,אך לבדיקה העצמית חשיבות רבה . לא אחת המלנומות מתגלות בפניה יזומה של החולה ששם לב לנקודת חן מוזרה שהופיע על עורו.
5. כיצד מתבצעת הבדיקה העצמית?
עומדים בעירום מלא מול מראה גדולה וסוקרים את כל העור מלפנים ומאחור כולל אזורים ניסתרים כמו קרקפת בתי שחי אברי מין עכוזים וכפות ידיים ורגליים כולל בין האצבעות. אפשר להעזר במראת יד לבדיקת העורף והגב ושאר האיזורים הנסתרים מהעין. המיקום השכיח ביותר להופעת מלנומה אצל נשים הוא בשוקיים והירכיים ואילו אצל גברים הגב העליון .
 
6. הסימנים העיקריים לנקוודת חן חשודות הם: אסימטריה-צורה לא אחידה כאשר מחצית אחת של הנקודה לא שווה למחצית השניה , גבולות לא סדירים- נקודה לא עגולה, גבולות מפורצים ולא ברורים, צבעים שונים שמופיעים בנקודה - חום שחור ורוד כחלחל , וגודל –שומה שגודלה הוא 0.5 ס"מ ויותר. סימנים נוספים הם אודם סביב הנקודה גירוד ודימום . נקודת חן חדשה,או שומה קיימת, שמשתנה ומקבלת את המאפיינים שתוארו , מחייבת פניה מיידית לבדיקת רופא .
 
 
 
 
 
 
*    *    *    *    *    *   *    *
 בתי החולים בילינסון והשרון הם חלק מ-14 בית החולים של ה'כללית' בכל רחבי הארץ. 'כללית' הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת כ-4 מיליון לקוחות (54% מכלל הציבור בישראל) ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ. אתר האינטרנט (www.clalit.co.il) ומוקד השירות הטלפוני  2700 * עומדים  לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.
 


Go Back  Print  Send Page