רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   חשיבות ומשמעות המשחק אצל ילדים
דף הבית >> מאמרים וקישורים >> התפתחות ילדים - רינת רופא גורי >> חשיבות ומשמעות המשחק אצל ילדים

 "השירים המשחקים איפה הם עכשיו...." חשיבות ומשמעות המשחק אצל ילדים.

בובות, מכוניות, אבירים, נסיכות, פלסטלינה ועוד רבים, הופכים את המשחק לממלכתו של הילד. אין צורך ללמד את הילד כיצד לשחק, הוא עושה זאת באופן טבעי, ויש לכך חשיבות מרכזית להתפתחותו.
בספרות, מדברים על משחק כפעולה של יצירה וכאמצעי להשגת בריאות נפשית, שזו, תלויה ביכולתו של האדם להרגיש חופש ומרחב לבטא את עצמו. כך לדוגמה, ילדה שיוצרת דמות מפלסטלינה, מעניקה לה שם ומספרת מה הדמות עושה ומה אוהבת.  
המשחק הפך עם השנים ככלי מרכזי בטיפול בילדים לאור היותו מאפשר חלון הצצה לנפשו של הילד. הבחירות של הילד במשחק, כמו גם האופן בו מעדיף לשחק (לבד/ ביחד), יכולתו לשאת תסכול וכל שכן הפסד, תגובתו להפתעות במהלך המשחק והתפקידים שנותן לדמויות יכולים לרמוז לנו על פחדיו, קשייו, מאווייו וכן להוות אמצעי להתגברות על קונפליקטים מרכזיים ומכאובים. כך לדוגמה ילד שעסוק בסוגיה כי להוריו יש יותר כוח ממנו, יכול לתת להורה את תפקיד התינוקת או הילדה והוא, כמה מפתיע, יהיה המבוגר שמטפל בה.
כמה טיפים למשחק עם ילדיכם: 1. המשחק מעלה עוצמות רגשיות אצל הילד, ולרוב, יש לו מטרה ברורה אליה שואף להגיע - כבדו זאת, ובמקרים בהם אתם נאלצים להפסיקו באמצע, עזרו לו להיפרד מצעצועיו (לדוג' – "הגיע הזמן להיפרד מהבובות עכשיו, תני להן נשיקה ובואי למיטה")
2. אפשרו לילד להתנסות בחומרים שונים, לגעת, להתלכלך, ליצור ולחקור.
3. ישנה חשיבות למשחק משותף עם הילד, אך נסו לתת לו להוביל, להיות הבימאי, מבלי להכניס את עולמכם הפנימי. שאלו אותו – "מה הדמות שנתת לי אומרת" "איך היא נחלצת מהמצב" ועוד.      
4. נסו שלא לחנך את הילד במהלך המשחק, הערות כגון "שב זקוף" או "אל תשתמש בשפה לא יפה", עוצרות את הספונטניות של הילד ומצמצמות את תחושת המרחב והחופש.
5. שימו גבול כשהמשחק הופך למציאות – אל תאפשרו לילד לפגוע בעצמו או בסביבתו!
והעיקר – תהנו!
הנכם מוזמנים להפנות אליי שאלות בנושא זה או אחר באמצעות המייל המפורסם מטה. שאלותיכם יסייעו לי בבחירת הנושאים בהם אדון בכתבות הבאות. 
רינת רופא גורי, עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית.
·       טיפול בילדים, נוער ומבוגרים
·       הדרכת הורים
·       ייעוץ פסיכולוגי לגני ילדים
054-3972187 rinatguri@gmail.com

 

 


Go Back  Print  Send Page