רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   המחיר הגבוה של האותיות הקטנות.

אם רכשתם דירה בחודשים האחרונים, יכול מאוד להיות שהפסדתם עשרות אלפי שקלים - ואתם אפילו לא יודעים על כך. איך?

התשובה טמונה בשלוש מלים, שנכתבו באותיות הקטנות בחוזה עליו חתמתם: "מדד תשומות הבנייה".

המדד הזה, שאותו מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי חודש, יחד עם מדד המחירים לצרכן, זינק מתחילת השנה ב-7.8%. מרבית הקבלנים מצמידים לתשלומים על הדירה החדשה את מדד תשומות הבנייה. התוצאה: עלייה חדה במחיר הדירה.

למשל, רכשתם דירה חדשה בתחילת השנה תמורת מיליון שקל, פרסתם את התשלום וחתמתם על חוזה המצמיד את התשלומים למדד תשומות הבנייה. עכשיו תיאלצו להוסיף למחיר הדירה עוד עשרות אלפי שקלים - במקרה הטוב.

אם שילמתם, כמקובל, 20% מהסכום והתחיייבתם לשלם את היתרה בארבעה תשלומים נוספים, בתום כל רבעון, תיאלצו להיפרד מ-40 אלף שקל לערך. אם לעומת זאת, הייתם מצמידים את התשלומים למדד המחירים לצרכן, שעלה מתחילת השנה ב-1.8%, הנזק היה מסתכם בכ-10,000 שקל בלבד.

מדד תשומות הבנייה למגורים משקף את עלות בניית דירה חדשה וכולל את מרכיבי הבנייה השונים: שכר עבודה, חומרי בנייה, מלט, חומרי מחצבה ומוצרים נוספים כמו כלים, מוצרי חשמל ועוד. המדד הוא סל מחירים המשתנה על פי סקר שמבצעת בכל חודש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). בשבוע שעבר פירסמה הלמ"ס כי באוגוסט לבדו חלה קפיצה נוספת במדדי המחירים הרלוונטיים לענף הבנייה. לפי הנתונים שפורסמו, אף שמדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.2% בלבד, מדד תשומות הבנייה עלה ב-2.7%.

כלכלני התאחדות הקבלנים מסבירים כי בעבר כמעט כל חוזי רכישת הדירה הוצמדו למדד תשומות הבנייה, אך בשנים האחרונות מאפשרים קבלנים רבים לרוכש הדירה לבחור בין כמה מדדים: מדד תשומות הבנייה, מדד המחירים לצרכן והדולר.

למרות זאת אומרים הכלכלנים חלק לא מבוטל מהחוזים עדיין צמודים למדד תשומות הבנייה.

כלכלני ההתאחדות מסבירים כי לאורך השנים מדד המחירים לצרכן ומדד תשומות הבנייה היו פחות או יותר זהים. עם זאת, לטענתם, מדובר במדדים תנודתיים מאוד שלא ניתן לצפות את השינויים בהם מראש.

"החוק לא מגביל את האפשרות להצמיד את החוזים למדד תשומות הבנייה ולכן לא מעט קבלנים עושים זאת", מסביר עו"ד שי עמית. "כיום המדד הזה באמת עולה בצורה חדה יחסית, אבל אני לא בטוח שבראייה היסטורית הוא עולה יותר ממדד המחירים לצרכן".

ראובן כהן, המנכ"ל והבעלים של חברת כהן ראובן השקעות בנדל"ן וחבר הנהלת ארגון הקבלנים בראשל"צ, טוען דווקא כי מדד תשומות הבנייה עולה באופן קבוע יותר מאשר מדד המחירים לצרכן.

"רוכשי דירות לא תמיד מודעים להבדל בין המדדים, והקבלנים מעדיפים להחתים על חוזים הצמודים למדד תשומות הבנייה", הוא אומר, "כדאי ללקוח להתמקח על המדדים. ככל שקבלן לחוץ יותר למכור הוא יבוא לקראת רוכש הדירות". כהן מספר על לא מעט רוכשי דירות שהופתעו לשמוע בשבועות האחרונים כי התשלום על הדירה התייקר. לדבריו, יש דיירים שהפסידו מעל 100 אלף שקל, וחלקם פנו לקבלנים בדרישה להתפשר על התוספת. "יש מקרים שהקבלנים מוכנים לספוג חלק מההתייקרות".


ממה נובעת העלייה החדה במדד הנוכחי?


הסיבה העיקרית לעליית המדד, מסביר אברהם קוזניצקי, המנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת הבנייה מנרב, היא התייקרות שכר העבודה. באופן היסטורי מדד תשומות הבנייה התייקר בצורה משמעותית בשלושת חודשי הקיץ, וזאת בגלל "שעות הקיץ": לפי חוקת ההסתדרות, בחודשי הקיץ עבדו הפועלים שעה פחות תמורת שכר זהה. המשמעות היא ששכר העבודה בפועל עלה ב-8%. כתוצאה מכך עלות שכר העבודה גדלה בחודשים אלה. היות שעלות שכר העבודה מהווה 40% ממדד תשומות הבנייה, הרי שהיתה לכך השפעה רבה על המדד.

בשנים האחרונות, מסביר קוזניצקי, ההתייקרות הזאת התמסמסה. ואולם, השנה בגלל הרפורמה בעובדים הזרים, שייקרה בשיעור ניכר את עלות העסקת עובדים זרים (בעקבות התשלום לתאגידי עובדים ותשלום מסים למדינה. ע.ג ו-ג.ל), עלה המדד בחודשים האחרונים בצורה חדה. בשנה שעברה למשל, הוא מוסיף, המדד התייקר בגלל עלייה במחירי הברזל.

לדבריו, הקבלנים שנאלצים לשלם יותר בגלל העלייה במדד תשומות הבנייה מגלגלים את העלות לרוכשי הדירות באופן טבעי. "כמו בכל מקרה של התייקרות מחירים, מי שסופג את הייקור הוא הצרכן, וכך גם קורה במחיר הדירה", הוא אומר. צריך להבין שהקבלן לא מרוויח מההתייקרות, מאחר שגם הוא משלם יותר. מי שמרוויח במקרה זה, זאת המדינה.


האם ניתן היה לחזות את ההתייקרות?


כלכלני התאחדות הקבלנים טוענים שהתריעו על העלייה הצפויה כבר לפני כמה חודשים: "חזינו מראש והתרענו נגד ייקור עלות העבודה והצלחנו בשוליים לעדן אותה". הכלכלנים מעריכים כי לא צפויה עלייה חדה נוספת במחירי שכר עבודה. "העלייה תורגש מעט במדד הקרוב, אבל החלק הקשה מאחורינו". עם זאת, המדד הוא תנודתי, תלוי בגורמים רבים ובדרך כלל לא ניתן לחזותו מראש.


Go Back  Print  Send Page