רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   גלריית הציפור הכחולה
דף הבית >> תרבות בעיר >> עמותת אמנים פתח תקוה >> גלריית הציפור הכחולה
גלריית הציפור הכחולה בית אמני פתח תקווה
 
                                                                                                 
                ה"ציפור הכחולה"- אגדה שהייתה באמת
 
שאלו את תושביה הותיקים של פתח תקווה על ה"ציפור הכחולה" ומיד יצטעפו עיניהם בדוק לחלוחי של נוסטלגיה. חיוך יעלה על שפתותיהם ובאנחה עמוקה יאמרו "כן היו זמנים... מרמת גן ומתל אביב באו לשיר לרקוד ולשתות ב"ציפור הכחולה". בציפור הכחולה בילו אנשי החברה הגבוהה של פתח תקווה. בני איכרים ופרדסנים, בקפה בלקן היה מקומם של הפועלים".
מושג הציפור הכחולה טבוע בחיפוש אחרי האושר כאותו ספר ילדים מפורסם של הסופר הבלגי מוריס מטרלינק.
כאן, המקום משך אליו את המי ומי של אותם הימים. ב"ציפור הכחולה "מצאו שעה של נחת השחקנים קלצ'קין וטימן, נגני התזמורת הפילהרמונית, זמרים, פסנתרנים ורקדנים.הבירה והקוקטיילים זרמו כמים וכאן היה מקום ראוי לערוך בו חתונה. פה התקיימו טקסים לבחירת מלכת היופי וגם העניקו תעודות הוקרה לארגוני צדקה.בבקר פעל המקום כבית קפה אלגנטי לפגישות עסקיות .כאן היה מקום מושבם של פרץ פסקל-האגרונום מזיכרון יעקב, אברהם חיון מושל המחוז ואדון ליכטנשטיין- ראש המועצה האזורית. בשעות אחר הצהריים באו אמהות עם ילדיהן כדי לבלות על כוס תה וגביע גלידה. הילדים לבשו לכבוד האירוע את מיטב בגדיהם.
רות אלמוג, בתו של דר" לומפ ,מספרת בספרה על ימי שלישי, היום הקבוע שבו ישב אביה ב"ציפור הכחולה" והיא התלוותה אליו ופגשה כאן טיפוסים באירועים שונים.
האנגלים אהבו מאוד את המקום ומספרים כי היו שנהגו לטוס במטוס מרמת דוד לנחות בכפר סירקין ומשם לפתח תקווה. בשעות הערב הצטרפו לאנגלים בני תל אביב. אנשי פתח תקווה הדירו אז רגליהם מהמקום שמא ילעיזו עליהם שהם יושבי בתי קפה. בשישי שבת ה"ציפור הכחולה" הייתה פתוחה ללא הפסקה. בערב היו מופעים ומוזיקה חיה לריקודים. ילדי פתח תקווה היו מטפסים ומציצים מעל הגדר לראות את התזמורת מנגנת ואת הרקדנים בריקודיהם.
במוצאי שבת. רחמנא ליצלן הגיעו התל אביבים כדי לשחק קלפים במרתף. פעילות זו נשמרה בסוד.
חברים מעמותת אמני פתח תקווה ספרו שכאן חוו את הנשיקה הראשונה, הצעות נישואין ושאר ענייני רומנטיקה.
הימים העליזים של פתח תקווה לא נמשכו זמן רב . ה"ציפור הכחולה" עברה מיד ליד. עד שסגרה את שעריה.
בארכיון ההיסטורי של פתח תקווה ישנם שני צילומים של ה"ציפור הכחולה" בה נראים שני דקלים . אותם דקלים תמירים הניצבים בחצר ומעידים שכאן הייתה ה"ציפור הכחולה".
כל מה שנשאר הוא, להתרפק על זיכרונות.

Go Back  Print  Send Page