רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported

 בניה מתועשת לעומת בניה קונבנציונלית
דורונדל"ן כפר גנים ג' פתח תקווה

כאשר מתכוונים לרכוש דירה בשכונות החדשות בפתח תקווה : כפר גנים ג', אם המושבות ונווה גן, צריך להיות מודעים לשיטת הבניה של הבניין שבו נבחר לגור. ישנם קבלנים שבונים בשיטה המסורתית של בלוקים וישנם שבונים בשיטה המתועשת שנקראת גם בניה קלה/מהירה/יבשה. ישנן מספר שיטות של בניה מתועשת שהותיקה ביותר היא הבניה הטרומית.
השיטה המהירה שבה משתמשים רוב הקבלנים כיום נקראת שיטת "ברנוביץ" והיא נעזרת בתבניות (ניתן לזהותן באתרי הבניה לפי הצבע הכחול\ירוק\ אדום) אשר יוצקים בהן את הקירות יחד עם חיפויי הקיר בשטח, ליד הבניין. השיטה מהירה יותר וחוסכת בעובדים ובעלויות ובעיקר בצורך בהקמת פיגומים כדי להוסיף את חיפויי הקיר.
מדברי קבלן שבונה בשיטה המהירה: "צריך להבין, השיטה מדויקת ונוחה מאוד לתפעול. בשיטה המתועשת שאני בונה, המפעל מוקם באתר הבנייה עצמו. אני מייצר את הקירות לפי קצב ההתקדמות של העבודות. מדובר במעטפת של 10 ס"מ בלבד, שנותנת מקום לעמוד ולבידוד התרמי. המחיצות בתוך הדירה עשויות גבס וכן התקרה והחיפוי הפנימי. הגבס מאפשר גמישות רבה, בידוד אקוסטי, וביצוע פעולות דקורטיביות. בנוסף, מכיוון שקיימת בעיה גדולה של כוח אדם בענף הבנייה, יתרונות השיטה מקבלים יתר דגש מאחר שהיא חוסכת בכוח אדם. כמו כן, מאחר שלא מדובר בעבודות "רטובות" אלא בעבודות מקצועיות יותר ופחות מלוכלכות, קל יותר להכשיר ישראלים לעבוד בהן. השיטה המתועשת מכשירה טכנאי בניין ולא פועלי בניין - מה שיוצר את ההבדל.
יתרון נוסף הוא בכך שהשיטה המתועשת מקצרת את זמן הביצוע. אם עובדים בצורה נכונה ועושים כמה דברים במקביל אפשר לחסוך 40%-35% מזמן הביצוע, לעומת בנייה בשיטה הקונבנציונלית. השיטה עצמה אינה זולה יותר אבל מכיוון שהיא חוסכת זמן - היא גם חוסכת כסף.
שימוש נוסף בתבניות הוא עבור יציקת עמודים, הן מרובעים והן עגולים. ניתן לראות באתרים תבניות העשויות קרטון עבה בצורות שונות שלתוכן שופכים את הבטון.
לכן, נקודה חשובה להשוואה בין פרוייקטים, שבד"כ לא נותנים עליה את הדעת, היא שיטת הבניה. לשיטת הבניה יש מספר השלכות מבחינת הצרכן: מהירות הבניה ועמידה בלו"ז (אמור להיות מהיר יותר במתועשת), מחיר הדירה (אמור להיות זול יותר במתועשת), וטיב ואיכות הבניה (כל אחד לפי העדפותיו).
הערה: אין בכתבה זו משום המלצה על שיטה זו או אחרת אלא כסקירה בלבד.
דורון קורן, ייעוץ ושיווק נדל"ן בכפר גנים ג' פתח תקווה , מורשה משרד המשפטים.
טל: 054-4404286     אתר אינטרנט דורונדל"ן

 


Go Back  Print  Send Page