רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   תוספת של 80,000 תושבים לעיר. נכון שזה נשמע בדיוני?
דף הבית >> כתבות >> תוספת של 80,000 תושבים לעיר. נכון שזה נשמע בדיוני?
צדוק בן משה 14.4.2016
משרד הביטחון, משרד האוצר והשד יודע עוד איזה משרדים מעורבים כאן בתוכניות הבנייה, אחת הגדולות שידעה המדינה.
צה"ל מתפנה מבסיסיו במרכז הארץ ועובר לאזורים פחות יקרים, ברור לנו מדוע- האדמות שאותם מחזיק צה"ל - משרד הביטחון, יקרות מאוד, ומעבר כזה ירווה את קופת האוצר ומשרד הביטחון במיליונים רבים של שקלים.
מרגע קבלת ההחלטה עברו מספר שנים, שנים שבהן אזרחי הערים, בהן שכנו בסיסים אלה או עדיין שוכנים שם, התנגדו נחרצות לפינוי. הם התנגדו לא בשל הרצון להשאיר את בסיסי צה"ל במקומם, אלא בגלל תוכניות הבנייה הגרנדיוזיות שתוכננו כתחליף לבסיסים הללו.
די לראות את ההתנהלות הברוטאלית של מוסדות השלטון בכל הקשור למחנה סירקין בשנים האחרונות, כדי להבין כי ריח הכסף הגדול והצורך, כנראה, להוריד בכל מחיר את מחירי הדיור, גם על חשבון רווחת תושבי העיר, מעביר את משרד הביטחון ואת המינהל על החובה לשמור את כללי הדמוקרטיה, היושר הציבורי והשקיפות, וההתנפלות על השטח נעשית מבלי לדאוג לתכנון עם חשיבה חברתית ולפתרון בעיות יסוד קשות. 

מדוע להתנגד לעוד בניינים? הרי תושבים נוספים זה תוספת ארנונה לעיר ואולי פחות ארנונה לתושבים שכבר גרים בה, לא?
ובכן, הדבר אינו נכון כלל וכלל. תוספת של כ 15,000 יחידות דיור (בהתחלה דובר על 18,000) תגרום לעיר הפסדים כספיים ניכרים, היות שהעירייה מסבסדת את הארנונה למגורים עבור התושבים. סכום הארנונה למגורים שמשפחה משלמת הוא רק כ 70% מההוצאה של העירייה בעבורה.
לעומת זאת, הארנונה מהתעשייה ומהעסקים מפצה על כך, היות ששם היחס הוא הפוך- העירייה מוציאה על התעשייה רק כ 10% מסכום הארנונה לעסקים, ומרוויחה את היתרה.


עיר פקוקה ונצורה
התנגדות התושבים נסובה בעיקר על נושא התנועה ותשתיות הכבישים בכל האזור. עלינו לזכור שאנו לא היחידים שמשתמשים בכבישי האזור, וכבר היום בשעות העומס, בבוקר ואחר-הצהריים, אנשים "שורפים" זמן יקר בהמתנה בפקקים.
בראש העין נבנית שכונה ענקית, כ 20,000 יחידות דיור, ללא מתן פתרונות תנועתיים הולמים, והתוצאה היא עומסי תנועה גדולים מאוד למורת רוחם הרבה של התושבים שם. והאכלוס עדיין לא הושלם.
ראש עיריית ראש העין מודה שרימו אותו, כשהבטיחו לתת פתרונות מקיפים לבעיה במהלך הבנייה.
ובכן, כמות כלי הרכב בראש העין הוכפלה ואולי שולשה בתקופה האחרונה, וברור לכולנו שדרכי הגישה עבורם להגעה למרכז עוברות בסביבות העיר פתח תקווה, באותן תשתיות כבישים שבהן אנו, תושבי העיר, משתמשים (ובראש העין אוכלסו לפי שעה רק 20% מהבניינים)
מכאן, שגם ללא הבנייה בסירקין כבר מתרגשת עלינו צרה בעתיד הקרוב, אז מה יקרה לאחר בנייה של כ 15,000 יחידות דיור בסירקין? ללא תכנון קפדני שיכלול פתרונות תנועתיים מקיפים עוד בטרם יחלו בבנייה?
ועל זיהום האוויר אין צורך להרבות במילים, בעיר פתח תקווה נפלטים כ 500 טון גזי חממה מכלי רכב שיעור הפליטה מרכבים פרטיים הוא כ 80% מכלל הפליטה. איזה שינוי יביאו איתם 30,000 כלי רכב נוספים?
מה עם תמ"א 38? איך נוכל להרשות לעצמנו את הריסת הבניינים הישנים ובניית חדשים במקומם כשהיחס בין הישנים לחדשים הוא בערך 1:4 מדובר על תוספת של עוד כ 40000 יחידות דיור להתחדשות עירונית שהעיר מחוייבת לבצע במהלך השנים הקרובות.
זהו תרחיש מציאותי ואין לשער את גודל הנזק לאיכות החיים שיתרחש כאן בעשור הקרוב !

מה האידיאל מבחינת העיר פתח תקווה אם כך?
האפשרות הטובה ביותר לעיר ולתושביה, היא בניית שכונה בסירקין בכמות שבין 4000 ל 6000 יחידות דיור בלבד, כולל הקמת פארק רחב ידיים, בניית קריית חינוך גדולה שתמרכז את מבני החינוך בכל האזור ובניית אמפיתאטרון ומבני חינוך ותרבות, שעיר בסדר גודל כשלנו חסרה אותם במידה רבה.
לכך אנו צריכים לשאוף ולכך צריך לכוון ראש העירייה יחד עם עושי דברו במנהל ההנדסה בעיר.

מה עוצר את ראש העירייה מלהיות נחרץ בנושא?
אם נתבונן בפועלו של ראש העירייה בשנתיים האחרונות, נוכל להבין מיד שיש בעיה.
העירייה מתנהלת ואינה מנוהלת. העיר נשאבת למטה ואין התקדמות כמעט בשום נושא. תהליכים רבים נתקעו או נעצרו, וקיים בזבוז כספים משווע הן על פעילים או סיעות תומכות והן על משכורות לפעילים של ראש העיר שנכנסו לעבודה בעירייה. מדובר בסדרי גודל של  150- 300 מיליון ש"ח בשנה.
אין צורך להיות כלכלן או רואה חשבון כדי להבין את עומק הצרה. די לנו לצעוד בעיר ולחזות בלכלוך הרב ברחובותיה, בהזנחה הרבה, בקיצוצים הנרחבים בחינוך, בבטיחות ובכל נושאי השירות לתושב.
יתרה מכך, אין שקיפות בפעולות העירייה, ובזבוז הכספים ממשיך גם בכל הקשור ליחסי הציבור של ראש העירייה עצמו, דבר מסוכן לאין שיעור, מכיוון שבמידה שאכן פעולותיו של ראש העירייה הרות אסון לעיר, הרי שהוא מוסיף חטא על פשע בעודו מוציא מיליונים כדי לחפות על כ לכאורה.
מכך שאין שקיפות בפעולות העירייה, ומכך שאנו מנסים להבין את התהליכים, הפעולות, ההוצאות הרבות והקיצוצים הנרחבים על ידי אילוץ העירייה (פניות למשרד הפנים לדוגמה) להעביר מידע לציבור (והעירייה מצידה אינה עושה זאת על פי רוב), הציבור מקבל תמונה מעוותת על פעילות העירייה.

מדוע שראש העיר ירצה שהציבור יקבל תמונה מעוותת על פעילותו?
כי התמונה האמיתית מעוותת אף יותר, וככל שהציבור יידע פחות כך יטב לו.
מכאן נשאלת השאלה- מה המניע לחוסר שיתוף הציבור בהחלטות ראש העירייה לגבי מאבק העירייה נגד הבנייה בסירקין?
האם ראש העירייה משקף את תהליכי העבודה, את דעתו ואת התקדמות מנהל הנדסה בהבאת ההתנגדות הנחרצת לפתחה של הממשלה? התשובה היא לא ולא !!!

מכאן והלאה אנו נאלצים לבחון את התהליך בעזרת מקרים דומים שמתרחשים בארץ, ושבהם ראשי הערים הסכימו לוותר ולהסכים לבנייה. כמובן שתהליך הוויתור צריך להיראות טוב עבור ראש העירייה. מנהלי ושרי הממשלה לא נולדו אתמול, הם חיים את העולם הפוליטי ומבינים שראש העירייה צריך את דעת הקהל ולכן מאפשרים לו לעשות שרירים והצגות שנועדו אך ורק לציבור התושבים בעירו.

אולם מה מתרחש מתחת לפני השטח?
באופן חד וברור יש משא ומתן ובו מונחים על השולחן מאות מיליוני הבטחות להפשרת קרקעות חקלאיות וסיפוח אדמות חקלאיות לעיר, מימון הפיתוח של השכונה החדשה ע"י משרד השיכון, העברת תקציבי פיתוח לקופת העירייה ועוד ועוד, ועם זה מתקשה ראש העירייה להתמודד, כנראה.
במידה והוא יוותר, התנגדותו תעשה מהפה אל החוץ. הוא לא יפריע במיוחד לתוכניות הממשלה להתגשם בעירנו המסכנה, לקופת העירייה יזרמו מאות מיליוני שקלים, העירייה תתעשר מידית והנטל בארנונה שיפול על כתפי התושבים ילך ויחמיר.
מצד אחד כספי הפיתוח שיכנסו לעיר וינוהלו בצורה חובבנית ומצד שני נטל הארנונה יגדל מהסיבה שתוספת 80000 תושבים תגדיל את גרעון העירייה והנטל יפול על כתפי התושבים.


הסכמנו כבר בתחילת הכתבה שראש העירייה אינו מתפקד כמו שצריך ושהעיר אינה במצב טוב. האם במצב שבו תיבנה שכונה בת 15,000 תושבים, הנטל הכספי יכבד ומצב התנועה יהיה בכי רע, זה יהיה אידיאלי שמאות מיליונים שיכנסו לקופת העירייה ינוהלו ביד ראש העירייה הזה?


עצים רבותי עצים
במהלך הניסיונות של משרד הביטחון להעביר את התוכנית לבניית עשרות אלפי יחידות דיור בסירקין, כרת משרד הביטחון, בצורה זדונית, תוך שימוש בכוחו המפלצתי, כ 500 עצי אקליפטוס עתיקים, תוך נימוק שהוא רוצה למנוע שריפות...
האמת היא שמשרד הביטחון יודע שהעצים הללו, בעודם ניצבים במקומם, עלולים לגרום לעיכוב ואולי אף לביטול של חלק מהבנייה בשטח.
ראו כתבה בדה מרקר בנושא - כתבתו של משה פישר
 לפני שנתיים בקיץ פרצה שריפה במחנה סירקין וסיכנה את בריאות התושבים (שריפת סוללות ליתיום). מבקר המדינה כתב בדו"ח האחרון שלו ביקורת קשה על כך, אבל משרד הביטחון שהפך יזם בנייה במעמד צד אחד, ממשיך למנוע את השקיפות, משקר ומצפצף עלינו. הוא לא סופר את תושבי פ"ת בכלל. 
המחנה נמצא בתחומי העיר פתח תקווה. מן הראוי שהעירייה הייתה מתנגדת נחרצות לכריתת העצים ותובעת מאותם אלו שאחראים על הכריתה לתת את הדין  על כך.

מאבק התושבים
משה פישר, הרוח החיה מאחורי המאבק על עתיד מחנה סירקין, יש לומר המאבק על עתידה של העיר, עמל קשה בשנים האחרונות למען הצלחת המאבק.
הפגנות שבהן השתתפתי (והשתתפתי בכל ההפגנות) מנו לעיתים פחות מעשרה תושבים, ובכל זאת הדבר לא ריפה את ידיו, ומשה המשיך לפעול בכל המישורים.
מצורף מייל שהוציא פישר לעוזר ראש העירייה רז אביבי (היום יועץ חיצוני לראש העירייה ומשתכר כ 70,000 ש"ח לחודש) בעקבות החשד שהעירייה ממסמסת את התהליך:

רז שלום.                                                                                  14.8.2014
מסמך וועדת הפנים האחרון אינו דבר שניתן לטאטא אל מתחת השטיחהדברים והנתונים מדברים בעד עצמם.
עם זאת אנו מעוניינים לשמוע הבהרות ונתונים עדכניים לגבי עמדת העירייה ולגבי ההתפתחויות שנעשו וקרו בשלושת החודשים האחרונים מאז התקיימה הישיבה האחרונה עם ראש העיר והמנכ"ל.  כזכור סוכם על קיומו של דיאלוג קבוע  ועקבי לטובת שיתוף התושבים בעתיד פיתוח שטח מחנה סירקין.
תושבי פ"ת בכלל ושכונות המזרח בפרט מודאגות יותר מתמיד מעומס התנועה , היקפי זיהום האוויר, רעש המטוסים ,  והיעדר שטחים ירוקים.
אודה לקביעת תאריך בהקדם ולזמן הקרוב.
בברכה
משה פישר – מרכז המאבק של תושבי פ"ת למען בנייה שפויה בסירקין.

נכון לרגע כתיבת שורות אלו הממשלה עומדת להכריע על גורל הבנייה בסירקין, בעצם להכריע על גורל העיר פתח תקווה, ואנו מצרים על כך שאין לנו מידע או שקיפות בפעילות ראש העירייה למען גורל ורוד לתושבי העיר.
כל שנותר לי זה לקרוא לתושבים לקום ולמחות על כך, ולאחל בהצלחה לכולנו בתהליך, שבו אין לנו מושג מה קורה
 
Go Back  Print  Send Page