רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   רשלנות תורמת - קיזוז אוטומטי מסכום הפיצויים
דף הבית >> מומחים >> עורך דין גישור זמלר >> רשלנות תורמת - קיזוז אוטומטי מסכום הפיצויים
חוק ומשפט                                                                         עו"ד שחר זמלר

רשלנות תורמת = קיזוז אוטומטי מסכום הפיצויים
הייתם מעורבים בתאונת דרכים שאירעה בצומת? גם אם אין זו אשמתכם, חברת הביטוח של צד ג תקזז לכם באופן אוטומטי 20% מסכום הפיצויים
רוב התאונות מתרחשות בצמתים. מרבית הנהגים בטוחים שאם הם עברו ברמזור ירוק, והתנגש בהם רכב שנהגו עבר ברמזור אדום או שלא ציית לתמרור עצור, הם לא אשמים כלל. אז זהו, שלא!
כאשר תדרשו מחברת הביטוח של רכב צד ג את הפיצויים שמגיעים לכם, בגין הנזק שנגרם לרכבכם או לרכושכם, תגלו שחברת הביטוח תעביר לכם תשלום בקיזוז אוטומטי של 20% מסכום הפיצויים באמתלה של אשם תורם, וזאת בניגוד לנזקי גוף - שלא קיים אשם תורם כלל. בכל מקרה של תאונה תהיו זכאים לפיצויים בגין נזקי גוף!
מהו אשם תורם ומדוע חברות הביטוח מקזזות לנו מדמי הפיצויים?
חברות הביטוח מסתמכות על סעיף 68 לפקודת הנזיקין, סעיף האשם התורם, שקובע כי אם לאדם נגרם נזק באשמת צד ג וקצת גם באשמתו, סכום הפיצויים יופחת.
בית המשפט העליון קבע בפסיקה, כי נהג שמתקרב לצומת באור ירוק או שלנהג האחר יש תמרור עצור, אין זה מהווה "דרך המלך". כלומר, טרם כניסה לצומת יש לוודא כי הצומת פנוי לחלוטין, ואף יש לקחת בחשבון את האפשרות כי נהג אחר עלול להיכנס לצומת בטעות או מסיבה אחרת.
משכך, בתי המשפט בישראל נוהגים לפסוק לנהג שנכנס לצומת עד 30% אשם תורם, כמי שתרם לתאונה, תלוי בכל מקרה ומקרה. עם זאת, יש מקרים בהם בית המשפט קבע כי לנהג אין אשם תורם כלל.
 
אז מה לעשות? לא לוותר!
אם הייתם מעורבים בתאונה עם רכב צד ג, שעבר עבירת תנועה ושגרם בוודאות לתאונה (כמו אי ציות לתמרור עצור או לרמזור אדום), וחברת הביטוח שלו קיזזה לכם אשם תורם מסכום הפיצויים, היוועצו עם עורך דין מהתחום, ובמקרה הצורך תבעו את חברת הביטוח על ההפרש.
*האמור בכתב זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי.

עו"ד שחר זמלר ממשרד עורכי דין וגישור זמלר ושות',
מומחים בתחום תאונות דרכים נזיקין וביטוח.
אפעל 3, בית התמר (קרית אריה) פתח תקווה
טל': 03-9229252, אתר אינטרנט: WWW.ZAMLER.CO.IL

עוד כתבות של עו"ד זמלר


Go Back  Print  Send Page