רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   ראיון עם פרופסור טרכטנברג
דף הבית >> כתבות >> ראיון עם פרופסור טרכטנברג
מאת: צדוק בן משה.
בתאריך 5.3.2015 ישבתי לשיחה עם פרופ' טרכטנברג והעברתי לו שאלות שנשאלתי ע"י חברי פורום חינוך מועדי כפר גנים ונוה גן.
מצרף כאן את תשובותיו המפורטות.
                                                    
 
שאלה: פרופ טרכטנברג השכונות שלנו מתאפיינות באוכלוסיה של זוגות צעירים מן המעמד הבינוני . שני בני הזוג עובדים במשרות מלאות ולמרות ההכנסה משתי משכורות רבים מהמשפחות אינן מצליחות לגמור את החודש. האם אתה רואה סיכוי לשינוי במצב הזה?
 
תשובה: אין  'גימיק' או 'פרויקט' אחד שיפתור את העניין. יש צורך בהתייחסות מערכתית, בהבנה מעמיקה של מערכות כלכליות מורכבות, ושל הקשר בין ה'מאקרו' ל'מיקרו'. לכן המחנה הציוני גיבש תכנית כלכלית מקיפה וישימה, שעוסקת בצד ההכנסות, במבנה הצמיחה ובהוצאה על שירותים חברתיים – במטרה להחזיר את האדם למרכז העשייה הממשלתית. זאת האחריות של הרצוג כראש-ממשלה, ושלי כמועמד לשר אוצר ומוביל התכנית הכלכלית. רק השקפת עולם מסודרת תביא לשינוי ביוקר המחיה בישראל
 
שאלה: אנו מרגישים עליה משמעותית במחירי הדירות וכן בעלויות השכירות כשש שנים. למרות הבניה המאסיבית בשכונות לנו המחירים ממשיכים להאמיר. רכישת דירה הפכה לחלוםם רחוק עבור הדור הצעיר  והמשכנתאות המטורפות שכן נלקחו לצורך רכישת דירה הפכו זוגות רבים למשועבדים לבנקים. הממשלות הקודמות הבטיחו לפתור את הבעיה היכן הן נכשלו? ומה צריך לעשות כדי להתמודד עם הבעיה הזאת?
 
תשובה: אין בועת נדל"ן בישראל. יש מחסור בצד ההיצע, ומחסור בגיוון ההיצע. המחנה הציוני יקדם שתי תכניות מרכזיות, שהשילוב ביניהם ייתן מענה אמיתי להפחתת מחירים ולפתרונות דיור לשכבות המוחלשות:
1.         הגדלת היצע ויצירת מלא תכנוני – הכלי המרכזי להפחתת המחירים:
יצירת מלאי משמעותי של קרקעות מתוכננות ומוכנות לשיווק הניתנות לבנייה בטווח הזמן הקצר – יצירת מלאי תכנון של 300,000 יח"ד בחמש שנים וכ-500,000 בטווח הארוך
שר אחד – סמכות עליונה בתחום דיור: מנגנוני הקרקע, התכנון והרישוי יפעלו יחד עבור האזרחים, תחת אחריות ברורה ובליווי צמוד של ראש הממשלה.
חמ"ל הדיור העירוני: ניהול ברור וסדר-עדיפויות ברור בהסכמים עם רשויות מקומיות בשיתוף כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. הרחבה מאסיבית של הערים בהסכם, במקביל לסיוע במימון התשתיות הנדרשות, הקצאת כוח התכנון והאיוש העירוני, ושילוב התחדשות עירונית והשקעה בפיתוח מרכז העיר. הקמת 4 חמ"לי דיור כל שנה בערים בכל המדינה יובילו את הרחבת ההיצע ליעד של 50-60 אלף התחלות בניה בכל שנה במשך 5 השנים הקרובות.
הגדלת כוח האדם בצוותי התכנון לפתיחת 'צוואר הבקבוק' וזירוז הליכים.
2.         צעדים משלימים ליצירת חלופות דיור לשכבות מוחלשות:
סבסוד ערך הקרקע בדיור ומתן אפשרות לצבירת בעלות חלקית דרך תשלומי שכר-הדירה – למי שידו אינה משגת לקנות דירה על פי קריטוריונים של הכנסה ומיצוי כושר השתכרות. יישום מודל מוכח ועובד לשכירות ארוכת טווח בהתאם למשכורת: 5%-30% מההכנסה. התאמה גם לזכאי הדיור הציבורי.
3.      צעדים נוספים:
חקיקה על בסיס חוק שכירות הוגנת: בסיס להסדרת יחסי השכירות.
·         פתרונות תחבורה ציבורית ותשתיות: קווים למוקדי תעסוקה ושיפור השירות והכרטוס גם בטווח הזמן המידי. זאת בנוסף לתכניות ארוכות טווח שמקודמות כיום, אותן יש לזרז ולייעל משמעותית.
 
שאלה: מערכת הבחירות הזאת והקודמת התאפיינו בהופעה של פוליטיקאים חדשים ולא מנוסים – בעיקר ברית האחים לשעבר בנט לפיד. שניהם גם קיבלו תיקים כלכלים מובילים. האם הם עמדו בציפיות? איך היית מסכם את הקדנציה שלהם?
 
תשובה: אלה היו שנתיים מבוזבזות, שבהן לא נעשה למעשה הרבה והמציאות רק הלכה והחמירה. בכל מקום שאני מגיע אליו, פונים אלי עצמאים ובעלי עסקים קטנים, הורים צעירים ומבוגרים, ומדברים על אותה חוויה – חווית הנטישה של משרד הכלכלה או האוצר אותם.
לדוגמה משרד האוצר, אי אפשר למנות לתיק כל כך משמעותי לחיי היום יום שלנו "טירון" פוליטי, חסר ניסיון והבנה של המערכות הללו. כוונותיו של לפיד היו טובות אך לצערי במבחן המעשה הוא נכשל.
 
שאלה: מה לדעתך צריך להיות המטען שמביא איתו מועמד לתפקיד שר אוצר?
 
תשובה: חזון כלכלי חברתי בר קיימא בו האדם במרכז. ניסיון והבנה של המערכת הפוליטית והציבורית ויכולת ביצוע מוכחת. לצערי לחלק משרי האוצר האחרונים שהיום במדינת ישראל לא היה אפילו חלק מזה.
 
שאלה: פרופ טרכטנברג אתה עמדת בראש הועדה לבדיקת דרכים לפתרון בעיית יוקר המחיה שקמה בעקבות המחאה החברתית. יוקר המחיה רק האמיר מאז שפורסמו מסקנו הועדה . האם אתה רואה בכך כישלון שלך? מה הסיבות לכך שיוקר המחיה בארץ רק הולך וגדל?
 
תשובה: כאשר הגשתי את דוח הוועדה ציינתי באותו מעמד באופן פומבי כי אני מחויב להמלצות ושבמידה והממשלה לא תרים הכפפה אקח אחריות בשביל להוביל לשינוי. לממשלת נתניהו היו 3 שנים ליישם את המסקנות ורק מעטות מהן יושמו הלכה למעשה. השקפת העולם שלו ושל שותפיו לא מתאימה למאה ה-21, ולא לצרכים של הציבור הישראלי. הגיע הזמן לשינוי בהשקפה, שתוביל גם לתכנית כלכלית חברתית מתאימה.
 
שאלה: בעיקבות המלצת הועדה בראשותך יושם חוק חינוך חובה על גילאי שלוש ומעלה. אולם מתברר כי הגנים שנפתחו חסרים בסייעות מה שלדעת הורים רבים הופך את הגן לביביסיטר המוני ולא למוסד חינוכי. יתכן שעדיף היה שלא לחולל את הרפורמה הזאת?
 
תשובה: טוב שחוללנו את הרפורמה, ועדות לכך היא הנוכחות של 90% מהילדים בגני הילדים הציבוריים.  כעת המשימה היא להפוך את הגנים לאיכותיים וראויים. לכן התחייבנו על סייעת הנוספת כבר בספטמבר הקרוב, אבל לא נסתפק בכך אלא במקביל נפעל לכך שהסייעת תעבור הכשרה מתאימה ותהיה ראויה. הגיל הרך הוא החשוב ביותר להתפתחות הילד ועלינו לפעול לכך שכח האדם בגנים יהיה האיכותי ביותר.
 
שאלה: האם ומתי תוחזר תוכנית ההזנה לילדים מעוטי יכולת? ובכלל האם לא הגיע הזמן להאריך את יום הלימודים?
 
תשובה: הדבר דורש תכנון ארוך טווח ופיתוח תשתיות הולמות, כדי שזה יקרה באופן הנכון, ולא בצורה שתפגע בילדים. זאת עדות נוספת למחסור בתכנון ארוך טווח הקיים היום בממשלה שבכוונתינו לפתור. כיום יש מספר מודלים של יום לימודים ארוך, יש למפות אותם ולזהות את המודל הנכון ביותר להרחבה בכל המדינה.
 
שאלה: אפרופו מחדלים, האם אתה רואה בתוכנית מע"מ אפס מחדל? או שמא היא תוכנית טובה אשר הגורמים האחרים בממשלה ובעיקר ראש הממשלה חיבלו בה?
 
תשובה: תכנית מע"מ אפס היא הצעה גרועה שנידונה מראש לכישלון. אין בה שום היגיון כלכלי והיא לא תביא את ההנחה המבוקשת אל המשפחות הצעירות. ואמרתי זאת לשר האוצר לשעבר טרם פירסומה אך לצערי הוא לא הקשיב.
 
שאלה: האם תוכל לפרט איך תילחמו בעוני בישראל? הצבתם יעדים מאוד גבוהים של חיסול העוני ובעיקר הצהרה של חיסול העוני בקרב קשישים בתוך שנה אחת!
 
תשובה: התכנית שגיבשנו ממוקדת בקשישים, כי את חרפת העוני של הקשישים בישראל יש להסיר. זהו יעד ממוקד, שמשקף סדר-עדיפויות מודע – לא נוכל לטפל בהכל ובאופן מידי, אבל אנחנו יודעים היכן נתחיל. ממשלה בראשות הרצוג תתמקד בהשגת היעד של 0 קשישים בעוני. זאת דרך השקעת כמיליארד ₪ שתוקצבו בשנה בצעדים הבאים: הגדלת השלמת ההכנסה של גמלת הזקנה מגיל 70 עד מעל לקו העוני. הקמת מוקד תיאום וטיפול סיעודי לתיאום כלל גורמי הטיפול והסיוע בתחום וצמצום הבירוקרטיה דרך מבחני זכאות אחידים לכלל הרשויות. שיפור זמינות העובדות/ים הסוציאליים לקשישים בתנאי העסקה הוגנים.· מיצוי אקטיבי של זכויות מול הביטוח הלאומי
 
שאלה: כיצד אתם מתכוונים לטפל בניצולי השואה שנמצאים במצב כלכלי קשה?
 
תשובה: כפי שציינתי, הצבנו את מיגור העוני אצל קשישים בראש סדר העדיפויות של הממשלה בראשות הרצוג. ניצולי השואה הינם חלק מרכזי מכך, והתכנית שלנו בהשלמת קצבת הזקנה, בסיעוד ובטיפולי השיניים תבטיח להם קיום בכבוד. אנו מחויבים מוסרית לכך שכל אזרח או אזרחית ותיקים בישראל יחיו בכבוד.
 
שאלה: כיצד ימומנו כל הפרויקטים השאפתניים שכרוכים בהבטחות הבחירות של המחנה הציוני?
 
תשובה: התכנית הכלכלית של המחנה הציוני ממוקדת ונוגעת בנקודות הקריטיות. כולה מתוקצבת בבסיס התקציב, ממקורות שיש להסיט את השימוש בהם לטובת התפנית. עם ביטול ההעברות התקציביות האינטרסנטיות, ועם ביטול תכנית מע"מ 0 – יתפנו כ 3.4 מיליארד ₪ שיאפשרו לנו להתניע את התכנית המלאה עד סוף שנת 2016. הגידול בתקציב כתוצאה מהצמיחה יאפשר לנו להגיע להפעלה מלאה עד סוף 2017.
 
שאלה: אם המציאות הפוליטית אחרי הבחירות תגרום לכך שלא תתמנה לשר אוצר איזה תפקיד היית רוצה לקבל?
 
תשובה: אני מחויב ליצחק הרצוג ולמפלגת המחנה הציוני. המטרה שלנו היא שינוי אמיתי בסדרי-העדיפויות במדינה בכדי לתת תקווה לדור הצעיר, אמלא כל תפקיד ומשימה שתוטל עלי על הצד הטוב ביותר שעיקרה שינוי ההשקפה וסדר העדיפויות במדינה. 

Go Back  Print  Send Page