רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   קינזולוגיה יישומית
דף הבית >> מומחים >> רפואה משלימה מרכז טיפולים One Body >> קינזולוגיה יישומית
קינזיולוגיה יישומית - Applied Kinesiology - AK

קינזיולוגיה יישומית היא שיטת אבחון שפותחה לפני כ-50 שנה ע"י הכירופרקט האמריקאני ג'ורג' גודהרט (George Goodheart D.C.). השיטה מתבססת על בדיקת הטונוס, החוזק של שרירים ספציפיים בגוף השייכים למרידיאנים שונים. הבדיקה מספקת מידע על בעיות באיברים שונים ועל מצבי עודף וחוסר במרידיאנים. בנוסף, השיטה מאפשרת לקבוע אילו תוספים או תרופות מתאימים לטיפול בבעיות ספציפיות ומתאימה במיוחד לבדיקות של אי-סבילות (למשל למזונות) ולגילוי של אלרגיות (למתכות, דטרגנטים, חומרי קוסמטיקה ועוד רבים).

עקרונות השיטה
משולש הבריאות (Triad of health)
גישתו ההוליסטית של ג'ורג' גודהרט קובעת כי בכל מחלה קיים מרכיב מבני, כימי ונפשי. מכך משתמע שהתייחסות לאחד מהמרכיבים בלבד, יאפשר טיפול בכל מחלה. עם זאת, גודהרט קובע כי על-מנת לטפל במחלה במלואה, יש לטפל ולהתייחס לשלושת מרכיביה. כמו כן, לכל אחד ממרכיבי המחלה, קיימות גישות טיפול שונות - למרכיב המבני שייכים בין היתר העיסוי, הדיקור והאוסטיאופתיה. למרכיב הכימי שייכים הטיפול התזונתי, תוספי תזונה, טיפול באלרגיות והטיפול התרופתי הקונבנציונלי. למרכיב הנפשי שייכים הפסיכותרפיה, ההומיאופתיה והטיפול בפרחי באך.
5 הגורמים של החלל הבין-חולייתי (5 factors of the intervertebral foramina - IVF)
על-פי גודהרט, קיימים 5 גורמים שמשפיעים על המקום ממנו יוצאים העצבים מעמוד השדרה, ובכך משפיעים על בריאות האדם ועל חולשת שרירים. 5 הגורמים הם:
1. מערכת העצבים
2. מערכת הלימפה
3. המערכת הוואסקולארית (כלי דם)
4. המערכת הקראניו-סקראלית
5. המרידיאנים
מתוך הידע הקיים כיום, נוספים לרשימה 2 גורמים נוספים:
6. גורמים נפשיים-מנטאליים
7. מערכת הרגולציה הבסיסית לפי פרופ' פישינגר

בדיקת שריר נכונה
לכל שריר יש תנוחה ספציפית ומוגדרת היטב המאפשרת לבדוק את חוזקו. כל שינוי קטן מאותה תנוחה יעוות את התוצאה מאחר ושרירים אחרים יהיו מעורבים בבדיקה. כשהשריר נמצא בתנוחה הנכונה, המטופל יפעיל את הלחץ המקסימאלי של אותו שריר כנגד היד של המטפל, שמתנגד למטופל ומגביר את הלחץ שלו בעוד 2-4% - עומס ששריר בריא יכול לעמוד בו ולהישאר חזק, לזמן מוגבל. כל שריר שייך למרידיאן מסוים וכל פעולה המחלישה את אותו המרידיאן (כגון לחיצה על נקודת דיקור המורידה אנרגיה מהמרידיאן) מחלישה גם את כל השרירים השייכים אליו.
לבדיקת שריר ישנן 3 תוצאות אפשריות:
1. שריר חלש
המטופל לא יכול לכווץ את השריר מספיק כדי להתנגד ליד של המטפל.
כאב או התכווצויות בשריר הם גם סימנים לשריר חלש.
2. שריר נורמוטוני
השריר נשאר חזק גם לאחר הפעלת הלחץ המוגבר של המטפל ומגיב בחולשה זמנית לכל פעולה המחלישה את המרידיאן אליו הוא שייך.
3. שריר היפרטוני
השריר נשאר חזק גם לאחר הפעלת הלחץ המוגבר של המטפל, אבל לא מגיב לכל פעולה המחלישה את המרידיאן אליו הוא שייך, כלומר - השריר חזק מדי.

שיטות האבחון העיקריות - איתור טיפול (Therapy localization - TL) ואתגר (Challenge - CH)

איתור טיפול (TL)

כאשר מטופל נוגע באזור מסוים בגופו ובתגובה לכך שריר משנה את הטונוס שלו, הדבר נחשב לTL- חיובי. ה-TL אומר לנו שבאותו אזור יש בעיה, אבל לא נותן אינדיקציה לגבי מהי הבעיה. שינוי בטונוס השריר יכול לנוע מחולשה לחוזק או מחוזק לחולשה.
אתגר (CH)
לאחר שה-TL הגדיר איזור בעייתי, האתגר נותן מידע לגבי אופי הבעיה ולרוב גם לגבי אופציות טיפול. באתגר,  המטפל חושף את האזור הבעייתי לגירוי. אם טונוס השריר משתנה בתגובה לגירוי, מדובר באתגר חיובי. האתגר יכול להיות מניפולציה מבנית (למשל עיסוי ספציפי המכוון לאזור מסוים בשריר) או נתינה של תוסף או תרופה הנותנת אינפורמציה לגבי אופן הטיפול הנכון.

Go Back  Print  Send Page