רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   פרשת "בהעלותך"
דף הבית >> דת >> פרשת השבוע אהוד בן יהודה >> פרשת "בהעלותך"
בס"ד                                                                       פרשת בהעלותך תשע"ו
 
             מלון המדבר
 
   לאחר שיצאו בני ישראל ממצרים הם הגיעו למדבר סיני, שם הם זכו לנחת ושלווה ולאירוח מלא של הקב"ה. "פנסיון מלא" לארבעים שנה מלווה בניסים קבועים. היו להם מים ומזון וענני כבוד שדאגו לשמירה בדרך. אפילו לגיהוץ הבגדים ולהחלפתם לא היו צריכים בני ישראל לדאוג בהיותם במדבר, כפי שמבואר ברש"י על הפסוק: "שמלתך לא בלתה מעליך ורגלך לא בצקה זה ארבעים שנה".
   קוראים יקרים. פרשת בהעלותך מספרת על תלונות שונות שהתלוננו בני ישראל על משה. אחת מהתלונות הייתה על האוכל: "והאספסוף אשר בקרבו התאוו תאוה וישבו ויבכו גם בני ישראל ויאמרו מי יאכילנו בשר". האספסוף מבקשים בשר והם מזכירים בערגה את האוכל הנפלא שהיה להם במצרים: "זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חינם את הקשאים ואת האבטחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים".
הרמב"ן מבאר כי הערגה לאוכל שהיה במצריים היא תלונת בני ישראל ולא תלונת האספסוף. כל בני ישראל התגעגעו ל"אוכל המוצלח" שהיה להם במצרים.
ראשית יש לברר הסתירה בעצם התלונה. בתחילה הם מבקשים בשר ואחר הם מזכירים את הדגה: "מי יאכילנו בשר...זכרנו את הדגה". התשובה, שבאמת הם רצו בשר מכל סוג שהוא, אלא שבמצרים לא היה בשר, כי הבהמות היו האלילים שלהם ולא אכלו שם בשר, לכן הזכירו את הדגים שהיו במצרים.
  מכובדי היקרים. מאוד תמוה מדוע עם שסבל כל כך בעבר ועתה רווח לו, יעיז להתלונן על התנאים של המארח, על "פרטי התפריט". בגלל אי ההיגיון שישנו בתלונות של בני ישראל הבינו חז"ל כי מאחורי בקשת הבשר והדגים מסתתרת בקשה אחרת: שוודאי הם לא התגעגעו לאוכל הטוב שנתנו להם המצרים, שהרי המצרים לא נתנו להם שום אוכל, אלא שלמעשה בבקשתם הם ביקשו לפרוק מעליהם את עול המצוות. וכי יש בעניין שהיו המצרים נותנים להם דגים בחינם? והלא כבר נאמר ואתם לכו עבדו ותבן לא ינתן לכם. אם תבן לא היו נותנים להם בחינם, דגים היו נותנים להם בחינם? ולכן הכוונה חינם מן המצוות. בני ישראל ביקשו לפרוק מעל עצמם את עול המצוות בצורה זו או אחרת.
   לו היו בני ישראל בעברם בני חורין ופתאום היה ה' מטיל עליהם את עול המצוות, היה ברור מאוד מהו הקושי שלהם לקבלו, אך עם שעבר שיעבוד כל כך נורא ומאסיבי ועתה יצא לרווחה גדולה מכל הבחינות, מה קושי יש לו לקבל את עול המצוות?. טבע אדם להיות חופשי. כל אדם אוהב את החופש ואיננו אוהב שישלטו בו או שינהלו את חייו. קבלת מרות של אדם המגבילה את החופש שלנו היא אחד הדברים הקשים ביותר. וכאשר בני ישראל יצאו ממצרים למדבר הם נתבקשו לקבל עליהם עול הנוגע לנפש דהיינו עול המצוות. את העול הזה היה קשה להם לקבל, ולכן הם התלוננו בכל מיני תלונות שונות ומשונות על מנת לנסות להשתחרר מעול זה.
 
הדברים לפרשה, לרפואת אבי ומורי שאול בן יהודה שליט"א
 
תזכו לשנים רבות וטובות. שבת שלום. אהוד בן יהודה.

Go Back  Print  Send Page