רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   פרוייקט "כאן גרים" יוצא לדרך
דף הבית >> כתבות >> פרוייקט "כאן גרים" יוצא לדרך
השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל:
"שילוב בין דורי מנצח המביא תועלת גדולה הן לאזרחים הוותיקים והן לסטודנטים".

בימים אלה, מתקיימת הרשמה לשנת הלימודים תשע"ז לפרוייקט
"כאן גרים". מדובר בפרוייקט מגורים חברתי, במסגרתו סטודנטים
מתגוררים במהלך השנה בבתיהם של אזרחים ותיקים, ומחוייבים לקיים 120 שעות של פעילות חברתית עם האדם עמו הם גרים. בנוסף למגורים, זוכים הסטודנטים במלגה בסך 8,000 ₪. הפרוייקט הנו פרי שיתוף פעולה של המשרד לשוויון חברתי, משרד הבינוי והשיכון ואגודת הסטודנטים.
"זהו פרוייקט אשר נותן תועלת רבה לשני הצדדים, קשישים רבים בארץ מעוניינים מאד בחברה ובקשר עם הדור הצעיר, וגם הסטודנטים זוכים לדיור במחיר שפוי יחד עם פעילות ערכית", מסבירה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. "פרוייקט זה יוצר מצב win-win, ומספק תועלת גדולה מאד לכולם. מחירי הדיור מקשים מאד על סטודנטים רבים, וזו הזדמנות מעולה עבורם גם לתרום לקהילה וגם ליהנות ממגורים במחיר סימלי. התקופה הסטודנטיאלית מתאפיינת לא רק בלימודים, אלא גם בתרומה לקהילה, ומסגרת זו היא דרך מאד יפה, מאד רגישה ומאד איכותית לעשות זאת".
התכנית מיועדת לאזרחים ותיקים הגרים בגפם ועצמאים, ובדירתם חדר פנוי למגורי הסטודנט. הסטודנט ילון בבית האזרח הוותיק לפחות 3 לילות בשבוע, וייתן 5 שעות שבועיות של פעילות חברתית משותפת, ובתמורה יקבל מלגה בסך 8,000 בתום השנה.
כיום, קרוב למחצית מהקשישים גרים לבדם, סיבות שונות עלולות להוביל לתחושת בדידות, בעיות בריאותיות, ופגיעה ביכולת הניידות אשר גורמות להישארות רבת שעות בין כותלי הבית. המפתח להתמודדות ומניעה של תופעת הבדידות הן לקיחת אחריות, שינוי סביבת המחיה ומעורבות חברתית.
משרד הבינוי והשיכון, המשרד לשוויון חברתי והתאחדות הסטודנטים חברו להקמת תכנית חברתית    "כאן גרים".  בתוכנית, שילוב סטודנטים במגורים בבתי אזרחים ותיקים. הסטודנטים ייתנו שעות חברה לאזרח הוותיק ויקבלו בתמורה מגורים בתנאים נוחים ומלגה משמעותית שתסייע להם בתקופת הלימודים.
בשנה האחרונה נרשמו לתכנית למעלה מאלף אזרחים ותיקים, וכ-1250 סטודנטים. בפועל, "שודכו" 200 זוגות, כאשר כ-40% מתוכם ממשיכים משנה קודמת (השנה הראשונה לתכנית). כ-80% מהזוגות הן נשים. 50% מהאזרחים הוותיקים הנם בגילאי 75-85, 10% למעלה מגיל 90%. הקשישים שהשתתפו בתכנית ציינו כי תחושת הביטחון שלהם עלתה, מצב הרוח השתפר, עלתה המוטיבציה לעשייה (בישול, יצירה, פעילות מהעבר), וכן הם למדו גם על שימוש בטכנולוגיה (סמטארטפון, טאבלט) ונחשפו לתכנים חדשים. הסטודנטים שלקחו חלק בפרוייקט העידו כי עלתה מאד אצלם המועדות לגבי עולם הזקנה – מה עובר על סבא וסבתא, וחשו תחושה של שליחות חברתית וערך מוסף גדול מהשתתפות בתכנית. צפי למספר הזוגות השנה – 250 זוגות.

Go Back  Print  Send Page