רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   עתיד העיר פתח תקווה בסכנה
דף הבית >> כתבות >> עתיד העיר פתח תקווה בסכנה
עתיד העיר פתח תקווה בסכנה !
התכנית לפיתוח מחנה סירקין נמצאת בתהליך מתקדם ביותר , עד סוף שנה זו יוצגו בפני הועדה המחוזית תכניות השלד לתחבורה.
כרגע נראה כי התכניות לא טובות , מנסות להתמודד עם אירועי עומס נקודתיים ללא חשיבה מספקת והולכות במקרה הטוב לפיתרון מקומי חלקי, כך לדוגמא כביש עוקף כביש 40 שעלותו יותר ממיליארד שקל  שאמור להיות כביש שקוע מכוסה לאורך כ 1.8 ק"מ ועליו שטח מגונן לא ייבנה במתכונת זו אלא במתכונת בעייתית עוד יותר. . בנוסף הכביש יעבור בצמוד לבתי המגורים של שכונת דדו. כך גם ביחס לקריית החינוך המתוכננת על מיקומם הנוכחי של מחסני העירייה.

הרכבת הקלה אותה שולפים בוועדה המחוזית כפתרון הקסם לעומסי התחבורה היא במקרה הטוב, פיתרון חלקי לא מתוכנן כרגע ולא מתואם עם רשויות הסביבה ובמקרה הטוב נראה את קרונות הרכ"ל  לא לפני 2025 – 2028. . כאשר כוונות המדינה להתחיל לבנות בעוד שנתיים עד שנתיים ומחצה.

עמדת העירייה המאפשרת הגדלת מספר יחידות הדיור בניגוד למוצהר מ 6000 יחידות דיור (שגם זה מספר מכובד)  ל 12000 יחידות דיור היא קפיצת מדרגה ענקית, מפתיעה בחומרתה  ומסוכנת ביותר.

מספר עצום שכזה 12000 יחידות דיור, אשר ייצור מיקרו אקלים שלילי,  עם השפעות סביבתיות קשות על יחידת שטח קטנה מאוד – יחסית,   עלול להיות מעשה עם השלכות בלתי הפיכות קשות ובל נטעה עם כל הכבוד למתכננים הפיתוח של סירקין לא יהיה דומה למנהטן. ..   משרדי הממשלה מפעילים לחץ כבד על פ"ת ועל ראש העיר אבל בדיוק כאן הוא מבחנה של הרשות המקומית והעומד בראשה , האם להכנע לפיתויי הכסף הגדול או להעדיף את רווחת תושבי העיר והשכונות הוותיקות .
אסור להמר על עתיד העיר ועל עתיד תושבי פ"ת איכות חייהם ובריאותם.
היום זה הזמן להתנגד לתכנית ההרסנית. אי אפשר להכניס על שטח של 2000 דונם את אותה כמות של תושבי הוד השרון, החיים על שטח של של 20000 אלף דונם.!!!!

משה פישר , מרכז וועד הפעולה
ועד הפעולה המשותף לערי וישובי המזרח והעמותה לשמירה על של שטח מחנה סירקין.בס"ד
עמותה להגנה על עתיד מחנה סירקין
 
                                                           
19, יולי, 2015
                                         
לכבוד
המשנה לראש הממשלה ושר הפנים מר סילבן שלום
שר התחבורה מר ישראל כץ
שר הבינוי והשיכון מר יואב גלנט
יו"ר ועדת הפנים – ח"כ דוד אמסלם
ראש עיריית פ"ת עו"ד יצחק ברוורמן
יו"ר הוועדה המחוזית מחוז מרכז הגב' דניאלה פוסק  mer-tichnun@moin.gov.il
 
א.ג.נ.
 
הנדון: פ”ת וסביבותיה לפני שיתוק עקב עומסי תחבורה – פרויקט סירקין
 
אנו פונים אליכם כנציגי הציבור שהתאגדו כחברי העמותה להגנה על עתיד מחנה סירקין, אשר מאגדת בתוכה תושבים מכל השכונות בעיר פתח תקווה ומיישובי המועצה האזורית דרום השרון בעניין הנדון :
 
א.    העיר פ"ת הוסיפה לאוכלוסייתה בעשור האחרון  עשרות אלפי יחידות דיור, אוכלוסייתה צמחה וחוצה בצעדי ענק את תחום ה- 250,000 נפש. תושבי פ"ת מחד גיסא מברכים על כך אך מצד שני נאנקים בעומסי תנועה ובבעיות פיתוח חמורות ביותר שאינן משיגות את קצב הגידול של האוכלוסייה.
 
ב.     ממזרח לפ"ת ציר התנועה - כביש 40 העמוס לעייפה ופקוק בשעות העומס, אחריו ובמקביל לו כביש 6 שגם הוא הולך ומעצים עומסי תנועה בשעות הלחץ. מצפון לפ"ת כביש 5 המנקז את כל האגן הצפוני והצפון מזרחי של אזור השרון (הוד השרון, ראש העין ועוד) מדרום תוחם כביש 471 כשאל כביש זה מתנקזים כלי רכב רבים מראש העין, אלעד, גני תקווה, קריית אונו וישובי השומרון.  כבר היום ישנו גודש תחבורה בלתי נסבל בצירים וטורי כלי רכב עומדים בפקקים אין סופיים.
 
ג.        בחודשים הקרובים מתעתדת פ"ת לבדה לאכלס עוד כ 1500 יחידות דיור עובדה שתוסיף כ  2500 כלי רכב נוספים, ובגבעות ראש העין נבנות אלפי יחידות דיור שהתנועה של תושביהן ברובה תתווסף לכבישים פקוקים אלו.
 
ד.     אם בכך לא די הרי בימים אלה משלימים גופי התכנון את התכניות לבניה  במחנה סירקין  העתיד להתפנות, בהיקפים שבין 8,000 ל- 12,000  (ויש תוכניות השואפות אף ל- 18,000 ) יחידות דיור אשר יוסיפו בין 13,000 ל-25,000 כלי רכב נוספים לעומסי התנועה האדירים באזור.
 
 
ה.    כל גופי התכנון (ביניהם משרד הביטחון המתכנן את המתחם ללא כל רגישות אורבנית ותחבורתית ) מודעים לקטסטרופה העומדת לפתחם של תושבי האיזור והוצעו על ידם  הצעות שונות לפתרון הבעיה התחבורתית כאשר הפתרון המרכזי הינה רכבת פרברים שתגיע לשכונה , שיקוע כביש 40  והקמת שני מחלפים בין כביש 40 לכביש 471 ו-כביש 461 .
 
ו.       דא עקא , שלפתרונות אלה (ובעיקר לפתרון שעשוי לסייע -הרכבת הקלה ) אין כל התחייבות מעוגנת, מתוקצבת או ברת היתכנות בלוח הזמנים של בניית השכונה  ולמעשה מדובר באחיזת עיניים כשהכוונה לבנות ולאכלס את השכונה ב-45,000 איש לפחות על פי התוכניות הנוכחיות ורק לאחר מכן בעוד עשרות שנים להציג פתרון תחבורתי מתאים , אם בכלל .
 
ז.      גם קברניטי העיר פתח תקווה מסכימים עם דרישותינו בבסיס, ומודעים לאסון התחבורתי הממשמש והעלו אותו שוב ושוב בפורומים שונים ואולם לאור הלחצים הכבדים המופעלים עליהם ע"י משרדי הממשלה, מתקשה העיריה לעמוד בפרץ.
 
ח.    למעשה כבר היום נזרעים הזרעים של ועדת החקירה הבאה אשר תבדוק מדוע משרדי הממשלה אצו רצו לבנות עשרות אלפי דירות ללא פתרונות תחבורה מינימאליים תוך התעלמות מהקטסטרופה ותוך זלזול עמוק באיכות חייהם של תושבי העיר החמישית בגודלה בישראל ותושבי מאות אלפי תושבים באזור!!!
 
ט.    המשמעות אינה רק בעיה של איכות חיים וזמן אלא בעיה שתפגע קשות בפריון העבודה של המשק הישראלי , תגדיל את זיהום האויר, תגדיל את מספר הנפגעים בתאונות דרכים ועוד.
 
י.       כל האמור לעיל הוא בנוסף למגוון שיקולים והתנגדויות לפרויקט במתכונתו ההרסנית, כגון הפרת איזון הסביבה באיזור ייחודי של יובלי הירקון ונחל שילה, חוסר תכנון מספק אורבני, יחס לקוי בין שטחי  מגורים למסחר ותעסוקה,  העומס התקציבי השוטף שיוטל על עירית פ"ת, בעיות אפשריות של איכות סביבה במחנה המפונה ועוד. אמנם בתכנון מעורבים גופים מקצועיים כאלו ואחרים, אולם הלחץ שמפעילים משרדיכם גורמים לקיבעון והתכנסות לגישה שמרוכזת אך ורק בהגדלת מספר יחידות הדיור, מבלי לדאוג ל"יום שאחרי".
 
יא. אנו פונים אליכם בבקשה להתערב בנושא, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי, להקים פורום  טיפול אינטגרטיבי בבעיה, לדון לעומק במגוון הנושאים עם נציגות התושבים ונציגי עירית פ"ת, ולמרות חוסר הפופולאריות, לעכב את הבניה במחנה סירקין המיועד לפינוי עד  שייקבע בפועל פתרון שימנע  אסון תחבורתי זה שהיבטיו חמורים ואת תוצאותיו יספגו מאות אלפי תושבים בשנים הבאות.
 
 
                                                                                                                         בכבוד רב,
                                                                                                                         ועד העמותה
                                                                                                                    להגנה על מחנה סירקין
 


Go Back  Print  Send Page