רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   מתנות רבותי מתנות...
דף הבית >> מומחים >> עו"ד שחר יוחאי - מאמרים >> מתנות רבותי מתנות...

מתנות רבותי מתנות...
מאת עו"ד יהושע שחר יוחאי.
מעת לעת אנו שומעים על מקרים בהם לקוחות מלינים על כך שהוריהם העניקו נכסים או זכויות במתנה לאחד מבני המשפחה או לצד ג' - לעיתים אחד או יותר מבני המשפחה  מרגישים שהדבר הותיר אותם מקופחים.
הדבר יכול לבוא לידי ביטוי גם במגזר העסקי במקרה שבו מאן דהו או שותפים עסקיים העניקו מתנה  לפלוני מסויים תוך שהדבר מותיר את הזולת עם תחושת קיפוח ועל כן ברצונם לבדוק ולבחון מה המשמעות המשפטית הן מצד זכות הקנין והן מבחינת הפרוצדורה  , האם  ניתן  משפטית למנוע את הענקת המתנה או לחילופין להחזיר את הגלגל לאחור.
במאמר זה ברצוני לסקור ממעוף הציפור ובתמציתיות כיצד מעניקים והאם ניתן להתחרט תוך שימת לב "למגרש המשחקים המשפטי" של החוק הלא הוא "חוק המתנה".
בבואנו לבחון סוגיה משפטית זו אנו צריכים להבין מהי הפלטפורמה החוקית אשר בתוכה  אנו מתנהלים, דהיינו איזה חוקים נוגעים לסוגיה ומה יחסי הגומלין בין חוק/ דין  זה לחברו במשפט הישראלי לניתוח המקרה.
מהו "מגרש המשחקים המשפטי" בחוק המתנה?.
"מגרש משחקים": הינו מספר חוקים המתכתבים ומשוחחים עם חוק המתנה כגון : חוק החוזים, חוק המקרקעין, חוק הירושה ועוד.. 
עם כן נשאלת השאלה המשפטית מהי מתנה:
חוק המתנה ,(חוק קצר, משנת- 1968.)
1.      החוק מגדיר:
(א) שעסקת מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה.
(ב)  דבר-המתנה יכול שיהיה מקרקעין, מטלטלין או זכויות.
(ג)   מתנה יכול שתהיה בויתורו של הנותן על זכות כלפי המקבל או במחילתו  של  הנותן                        על חיוב המקבל כלפיו
2.      החוק קובע, שכדי שתהיה עסקת מתנה, נדרשת הסכמה של שני הצדדים לעסקה.
              המשמעות שמתנה היא חוזה.
3.      המשמעות שמתנה הינה חוזה - דיני החוזים חלים עליה בכל דבר שחוק המתנה אינו חל כגון חוק התרופות בשל הפרה, פגמים בכריתה ועוד.
4.      מתנה מתחילה בחוזה ומסתיימת בהקניה.
5.      החוק  קובע את הדרך כיצד מבצעים הקניה – במסירה, בהודעה וכו'.
6.      החוק  מדגיש, אם מדובר במקרקעין – ההקניה אך ורק ברישום בטאבו (לפי דיני הקניין). כלומר, אם יש חוק שדורש צורה (כמו חוק המקרקעין) הוא גובר, ואז ההקניה תהיה ברישום.
7.      הלב של חוק המתנה הוא יכולת של נותן המתנה להתחרט באופן חד-צדדי וללא כל צורך בנימוק – אבל רק עד ההקניה. לאחר מכן – הוא אינו יכול לחזור בו(נקבע בפסיקה).
8.      לדבר שני חריגים: אם המתחייב ויתר בכתב על יכולת החזרה. זו דרישת כתב כפולה: עצם ההתחייבות וגם הוויתור על יכולת החזרה (אם כי לא חובה שזה יהיה באותו המסמך).
9.      החריג השני, הוא אם המקבל שינה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות. כמובן ששינוי צריך להיות מהותי וצריך להיות קשר סיבתי להתחייבות.
10.  התחייבות לתת מתנה בעתיד,– טעונה מסמך בכתב. כלומר יש דרישת כתב מהותית.
11.  סע' 8(ב) לחוק הירושה – אדם שמתחייב להעביר את נכסיו ללא תמורה לאחר פטירתו – התחייבות כזו לפי החוק חייבת להיעשות בצוואה. לא מספיק מסמך בכתב אלא יש לנקוט בדרך פורמלית לעשיית צוואה.
 
לסיכום:
אנו רואים כי גם בהענקת המתנה יש צורך לדעת את הכללים והשיטה.
טוב הדבר, כי בטרם יבצעו את עסקת המתנה יפנו לעו"ד העוסק בתחום, שכן הענקה שאיננה עפ"י חוק עלולה לעיתים להיות חשופה-משפטית לתביעות בבית המשפט.
בנוסף, חשוב לדעת שנותן המתנה יבצע את הענקת המתנה כראוי מתוך הבנת הנושא, (הענקת מתנה וידיעת הכללים לחזרה מהענקת המתנה)  כי זה רצונו ועל מנת להקדים את הבאות
וכך להימנע מביקור מיותר בהיכל בית המשפט על מנת להגיש בקשה סעד כזה או אחר .
כל זאת בשים לב כי לעיתים קיים מיסוי על הענקת מתנה אשר חשוב לתת עליו את הדעת מראש. 
מנגד המבקשים למנוע את הענקת המתנה יטענו טענה כי מעניק המתנה לא עמד בכללים הראויים ועל כן יבקשו להחזיר את הגלגל לאחור תוך כדי מיקוד בתיאום הציפיות והמשמעות שבהענקת המתנה.
 
בהצלחה, החלטות טובות וחורף טוב,
 
אין לראות באמור לעיל יעוץ משפטי ו/או תחליף ליעוץ משפטי.
כול הזכויות שמורות
הכותב הינו עו"ד העוסק בתחום תכנון ובניה, מקרקעין, חוזים , צוואות וירושות. וליטיגציה. בעל תואר M.A  במנהל ציבורי.Go Back  Print  Send Page