רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   מחקר חדש של "כללית" ירידה בהיקף צריכת משככי כאבים בעקבות טיפולי פיזיותרפיה
דף הבית >> כתבות >> מחקר חדש של "כללית" ירידה בהיקף צריכת משככי כאבים בעקבות טיפולי פיזיותרפיה
מחקר חדש של 'כללית':
טיפולי פיזיותרפיה עקב כאבי גב תחתון
הפחיתו ב- 20% צריכת משככי כאבים
וכ-65% דיווחו על ירידה בעוצמת הכאב


7% מבין אלה שפנו לפיזיותרפיה עקב כאבי גב תחתון מפתח תקווה
2.6% מבין אלה שפנו לפיזיותרפיה עקב כאבי גב תחתון מרמת גן
13.6% מבין הפונים לפיזיותרפיה עקב כאבי גב תחתון הם ממחוז דן-פ"ת


ממחקר חדש שנערך על ידי מכון 'כללית' למחקר עולה כי טיפולי פיזיותרפיה הניתנים על רקע כאבי גב תחתון מביאים להפחתה של 20% בצריכת משככי כאבים במרשם. עוד עולה מהמחקר שכ-65% מהסובלים מכאבי גב תחתון דיווחו על ירידה משמעותית בעוצמת הכאב לאחר טיפולי פיזיותרפיה. בקרב אלה שדיווחו על ירידה בכאב נרשמה ירידה של 40% בצריכת משככי כאבים במרשם בחצי שנה שלאחר הטיפול.  50% מהמטופלים בפיזיותרפיה עקב כאבי גב תחתון דיווחו על שיפור בתפקודי היום יום כמו שיפור מרחק הליכה, יכולת הרמת משאות, שיפור איכות שינה ועוד. בקרב אלה  שדווחו על שיפור בתפקוד חלה ירידה של 40%  בצריכת משככי כאבים בחצי שנה שלאחר הטיפול לעומת אלא שלא דיווחו על שיפור בתפקוד.

המחקר מבוסס על ניתוח נתונים של 54,767 מבוטחים מעל גיל 25  שעברו טיפולי פיזיותרפיה בשל כאבי גב תחתון. צוות החוקרים כלל את ענת שעשוע, אחראית תחום מחקר ואיכות בפיזיותרפיה וד"ר עינב סרולוביץ, ממכון 'כללית' למחקר.

משקל תקין משפר את סיכוי ההחלמה ב-10%
מהמחקר עולה כי סיכוייהם של מטופלים בעלי משקל עודף (BMI 25-30) לשפר תפקודים בעקבות טיפולי פיזיותרפיה נמוכים ב-10% מסיכוייהם של מטופלים בעלי משקל תקין (BMI 18-25).
עוד נמצא כי בעלי עודף משקל או השמנת יתר מבקרים ב-6%  יותר מאחרים אצל רופאים בשל כאבי גב תחתון.  בנוסף הם צורכים ב- 20%  עד 26% יותר תרופות מרשם לשיכוך כאבים בחצי שנה שלאחר טיפולי הפיזיותרפיה.

פעילות גופנית מפחיתה כאבים ב-14% ומשפרת את התפקוד  ב-50%
ממצא נוסף שעלה מניתוח הנתונים מלמד כי  מטופלים הסובלים מכאבי גב תחתון ועושים בשגרה פעילות גופנית, של חצי שעה כ-5 פעמים בשבוע לפחות,  משפרים ב-50%  את סיכוייהם לתפקוד טוב יותר בעקבות הטיפול. כמו כן, הם מפחיתים את רמת הכאב ב-14% לעומת מטופלים שלא מבצעים פעילות גופנית כלל. מדובר בתועלת מוכחת נוספת של פעילות גופנית אשר הוכחה כיעילה לטיפול גם במחלות כרוניות אחרות.


25% מהפונים לטיפולים עקב כאבי גב תחתון הם בגילאי 25-44
ורק 18% מעל גיל 75
כרבע (25%) מהפונים לטיפולי פיזיותרפיה בשל כאבי גב תחתון הם בגילאי
25-44, כשליש (36% ) הם בגילאי  45-64 , וכ-18% נוספים מעל גיל 75. מידת היעילות של טיפולי הפיזיותרפיה נמצאה דומה בכל קבוצות הגיל.

לדברי יגאל לברן, הפיזיותרפיסט הראשי בשירותי בריאות כללית, "החידוש המרכזי במחקר הוא בקשר שנמצא בין  פעילות גופנית לשיפור סיכוי ההחלמה. ידוע הוא כי אנשים שעושים פעילות גופנית כדרך קבע  סיכוייהם להחלים טובים יותר.  ממצאי המחקר הנוכחי, ישפרו את היכולת שלנו להתאים את הטיפול לפרופיל של המטופל ולקחת בתוכנית גם משתנים נוספים כמו מתשנים של משקל ואורח חיים".

על פי הספרות המקצועית כאבי גם תחתון מאוד נפוצים וכ-80% מהאוכלוסייה יסבלו, בשלב כלשהו בחייהם, מכאבי גב תחתון. בכללית בלבד פונים לרופאים מדי שנה
כ-700,000 בעקבות תלונות על כאבי גב תחתון.

לברן מוסיף כי "1 מכל 8 מהמתלוננים מופנה לאחר בירור לטיפולי פיזיותרפיה. מחקר זה נותן לנו תמונה מקיפה יותר של האוכלוסיות שבהן צריך למקד את המאמצים כמו סוציו-אקונומי נמוך ואת היכולת להתאים את הטיפולים למטופל הספציפי".

כללית מפעילה 95  מכוני פיזיותרפיה בכל רחבי הארץ. בנוסף למתן השירות במכונים פתחו בכללית אמצעים להנגשת מידע באמצעות 'מרשמי מידע אישיים' וסרטוני הדרכה הנשלחים ישירות למייל או לסמארטפון של המטופל הכוללים מידע וסרטוני תרגול המותאמים לכל מטופל על פי צרכיו  וזאת כדי להגביר ולשפר את ההיענות וההתמדה בטיפולים.

Go Back  Print  Send Page