רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   לקראת סיומה של שנה
דף הבית >> מומחים >> אימון אישי לילדים ונוער >> לקראת סיומה של שנה
סיומה של שנת לימודים מתרחש ב 30 ביוני. בפועל,לאחר חופשת הפסח מתחילים הילדים בהתאם לשכבות הגיל השונות לחוש את החופשה הגדולה באוויר.

מצד אחד, עלייה ברמות המתח והחרדה ( בעיקר בכיתות מסיימות ו' ט' י'ב) לקראת המבחנים האחרונים והתעודה שתבוא בעקבותיהם ומהצד שכנגד  "נפילת מתח"- חציית גבולות וכללי התנהגות, אווירת חופש עוד הרבה לפני שהשנה מסתיימת בפועל.

ההיבט הלימודי מתבטא ב "עייפות החומר"- חוסר חשק לעשייה מחד ומאידך לחץ פנים בית ספרי וכתתי תוך שימוש במשפטים של "לא הספקנו","תתכוננו כי צריך לרוץ עם החומר" ו...כמות מוגברת של שיעורי בית ועבודות.

מן הסתם, תופעות אלו יוקצנו אצל אותם ילדים, שהתקשו במהלך השנה ונדרשו להשקיע מאמצים רבים על מנת לווסת רגשות, לשפר דרכי למידה והישגים וזאת כפי שכבר ציינתי כתוצאה מהקושי להמשיך (לאחר חופשת הפסח הארוכה יחסית) ולשמור על מתח לימודי מתמשך.

דומה הדבר למכונית המטפסת במעלה ההר וכמעט כמעט בסוף, המנוע התעייף והמכונית מתחילה בגלישה מטה.

מצב זה כפי שתואר לעיל ללא ספק מביא את המתחים הביתה.

דרישות בית הספר והירידה במוטיבציה של הילד הינם גורם לחיכוכים גם בבית. כהורים מגיעות אלינו תלונות מצד צוות בית הספר על אי עמידה בדרישות הלימודיות מצד הילד, תלונות על הפרעות ואי קיום כללים וחוקים. ציוני המבחנים שמביא הילד לעיתים אינם מספקים לא אותו ולא אותנו כהורים. התסכול גואה, הטונים בבית עולים ומכאן חיפוש האשמים.

כאן בא לידי ביטוי המשולש הורה – ילד –מורה.

ההורה המתוסכל מטיח במורה האשמות (שווא) על חוסר הבנה והכלה של הילד, המורה מצידו, שמשתדל לשמור על מסגרת לימודית תקינה עד סוף השנה, אינו מוכן לקבל חציית קווים אדומים על ידי תלמידיו. הילד – שנמצא בין לבין בכלל לא התכוון להוות גורם מריבה בין ההורה למורה ומוצא את עצמו במצב מביך כתוספת לתסכול הראשוני.

אל תתנו לעצמכם להיסחף בסערת רגשות. קחו אויר, ספרו עד 10 ורק אז בדקו אם הילד היכן שגה וכיצד ניתן עדיין לנסות ולשפר את המצב.

קשר טוב ביניכם לבין המורה הוא לטובת הילד. הורה המתייחס למורה בחוסר כבוד נותן לגיטימציה לילד להביע יחס דומה של זלזול וחוסר  כבוד למורים.

ילדים, בעיקר בגילאים הצעירים, אינם משקיעים לרוב מחשבה על השנה הבאה. המחשבות הן יותר ב"כאן ועכשיו" . השגתי או לא, איך תהיה התעודה? מה צפוי לי במהלך החופשה? ( בעיקר בהיבט החברתי).

כל זמן שאנחנו מודעים לתופעה עלינו לקבלה בהבנה. להשתתף בתוכניות הילדים לקראת החופשה, להקשיב להם ולעזור להם לחלוק איתנו את רגשות המתח והלחץ לקראת סיום השנה. אך לא לוותר ולהמשיך לשמור על המסגרת הקיימת ולהקפיד על החוקים המקובלים בסביבת הילד.

והעיקר: לעודד, לעודד ושוב לעודד.

זכרו ! כל סיום היא התחלה חדשה. שדרו זאת גם לילדים כל מה שלא הושג השנה ניתן להשגה בשנה הבאה.

Go Back  Print  Send Page