רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   חוזרים ללימודים? בודקים את הראייה !
דף הבית >> מומחים >> אופטיקה דורון >> חוזרים ללימודים? בודקים את הראייה !
חוזרים ללימודים? בודקים את הראייה!
הרבה פעמים ילדים לא מודעים לכך שהם לא רואים מספיק טוב. יותר מזה – הם אפילו לא מתלוננים על כך, כי הם לא מכירים מציאות אחרת. בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מוסמך אחת לשנה היא בגדר חובה!
 
 
אחד מכל חמישה ילדים עד גיל 18 סובל מהפרעות ראייה. עם זאת, אחוז הילדים שבעיית הראייה שלהם מאובחנת בזמן, ולא לאחר חודשים או שנים, נמוך למדי. לכן, חשוב לגשת עם הילדים לבדיקת ראייה, כי אבחון מוקדם יכול להוביל לטיפול אפקטיבי יותר.
 
ילדים רבים סובלים מרוחק ראייה, וכ-6% מהם מרוחק ראייה חמור. השכיחות הגבוהה של הבעיה בקרב ילדים נובעת בשל מבנה עין קטן. העדשה התוך-עינית המרכזת את קרני האור אינה מצליחה לרכז את התמונה במקום הרצוי על הרשתית. נוצרת, למעשה, תמונה מטושטשת.
במצב של רוחק ראייה קל, מרבית הילדים יכווצו את שריר העין הפנימי ויצליחו לייצר תמונה ברורה על הרשתית כך שיראו טוב למרות הלקות. במקרה של רוחק ראייה חמור, מאמץ זה של העין לא יועיל, משום שהשריר אינו מסוגל להישאר מכווץ לאורך זמן, ואז נשמע תלונות על כאב ראש וטשטוש בראייה ואף נבחין בפזילה.
הפתרון לרוחק ראייה הוא עדשות ראייה פלוסים (עדשות חיוביות) שירכזו את קרני האור אל המקום הרצוי על הרשתית.
 
 
עד גיל 6, בכדי לאבחן בעיות ראייה יש לגשת לבדיקת רופא עיניים. ילדים לא תמיד רוצים לשתף פעולה עם הבדיקה, ולכן חשוב לגשת לרופא עיניים מומחה לילדים שייצור חווית בדיקה נעימה ושמחזיק בציוד המיוחד שדרוש לבדיקתם. במקרה הצורך, רופא העיניים יפנה את הילד לאופטומטריסט להתאמת משקפיים.
החל מגיל 6, מומלץ לגשת ישירות לבדיקה אצל אופטומטריסט מוסמך ובעל רישיון משרד הבריאות, עם הניסיון והכלים לבדיקת ילדים. הבדיקה שונה מבדיקת מבוגרים משום שילדים בגילאים קטנים לא תמיד יודעים לקרוא ספרות. כמו כן, חוסר סבלנות ופחד מהצורך במשקפיים יכולים להתעורר במהלך הבדיקה, ורק בודק סבלני ובעל גישה לילדים יוכל לבצע את המשימה כהלכה.
 

אז איך יודעים שלילד יש בעיית ראייה?

מומלץ ליזום בדיקה אצל רופא עיניים או אופטומטריסט אם הילד:
  • מתלונן תכופות על כאבי ראש או כאבי עיניים, או מילים "קופצות" / "כפולות".
  • יושב קרוב מדי למסך הטלוויזיה או לצג המחשב, או מחזיק ספר / טאבלט / טלפון נייד קרוב לפנים.
  • מאבד קשב או מתעייף ומשפשף עיניים במהלך קריאה.
  • עוצם את אחת העיניים על מנת למקד את המבט.
  • סובל מרגישות לאור או שעיניו דומעות.
בחלק מהמקרים התסמינים מזוהים בטעות כבעיות למידה או הפרעות קשב, אבל בכלל מדובר בבעיית ראייה. לכן, אם מבחינים באחד מהתסמינים, מומלץ לגשת לבדיקת ראייה.
 
יש לכם שאלות נוספות בנושא הראייה של ילדיכם? כתבו לי בפייסבוק (אופטיקה דורון) ואענה בשמחה.
 
 
דורון ברויטמן, אופטומטריסט ובעלים
אופטיקה דורון: רואים מצוין, מרגישים בבית
- 30 שנות מקצועיות -
חברים במכבי, כללית ומאוחדת
OpticaDoron.co.il | 03-9343817

Go Back  Print  Send Page