רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   העברתי בעלות ברכב - יש ביטוח?
דף הבית >> מומחים >> עורך דין גישור זמלר >> העברתי בעלות ברכב - יש ביטוח?
העברתי בעלות ברכב - יש ביטוח?
לא תמיד מי שרוכש רכב מאדם אחר, מספיק לעשות ביטוח על הרכב מייד לאחר העברת הבעלות, ומשכך כבר שנים נוהגים אנשים לומר למי שרכש מהם את הרכב "אתה יכול בינתיים לנסוע עם הביטוח שלי עד מחר או מחרתיים".
בפועל, מה שקורה הוא שאף אחד לא רוצה לעשות ביטוח רכב, טרם הוא רכש את הרכב והעביר בעלות, שכן העסקה עדיין עלולה להתפוצץ עד לרגע העברת הבעלות. משכך, אנשים נוהגים לקנות רכב ולהעביר בעלות, "ולנסוע על הביטוח של המוכר" למשך יום או יומיים עד שיסדרו ביטוח על שמם, אך נשאלת השאלה - האם במועד העברת הבעלות, תוקף פוליסת הביטוח פוקע ?
התשובה היא בעיקרון לא, אך כמו לכל כלל משפטי, יש יוצאים מן הכלל.
ראשית נעשה הפרדה בין נזקי גוף - ביטוח חובה, לבין נזקי רכוש - ביטוח צד ג' ו/או מקיף.
על פי החוק - בכל מקרה ביטוח חובה יהיה בר תוקף, גם לאחר העברת בעלות ברכב, אלא אם התקיים חריג כלשהו, לדוגמא: מי שנהג ברכב ונפגע, נהג מבלי שבעל הפוליסה אישר לו.
זכרו! אין זה משנה כלל אם אתם אשמים בתאונה ואם לאו. בכל מקרה שבו הייתם מעורבים בתאונת דרכים, אתם זכאים באופן אוטומטי לפיצויים בסך אלפי שקלים מחברת הביטוח, בגין נזקי הגוף שנגרמו לכם.
בנזקי רכוש - היום, החוק קובע כי העברת בעלות ברכב אינה פוטרת את חברת הביטוח מאחריות לשלם תגמולי ביטוח, אלא במקרים מסוימים. חברת הביטוח תבחן האם הייתה מסכימה לבטח את רוכש הרכב ובאילו תנאים.
כלומר, בכדי שחברת הביטוח תהה פטורה מתשלום, חלה עליה החובה להוכיח, מנימוקים סבירים, כי בכל מקרה היא הייתה נמנעת, מלבטח את הבעלים החדשים של הרכב (הרוכש).
לרוב, גישת בית המשפט היום קובעת כי לא ניתן לשלול כיסוי ביטוחי בכל מקרה שבו הרכב נמכר, אלא יש לבחון אם חל שינוי בסיכון שבו עמדה חברת הביטוח.
מאידך, קיימים הרבה מקרים בהם בתי המשפט פוסקים לטובת חברות הביטוח ולא מקבלים את טענת תוקף הפוליסה לאחר מועד העברת בעלות ברכב.
לסיכום - בעיקרון, מי שרוכש רכב ונוסע עם הביטוח של המוכר, כדאי מאוד שיבדוק מהם תנאי פוליסת הביטוח של המוכר, והאם הוא עומד בתנאים אלה, אך לכל מקרה מומלץ למי שרוכש רכב לעשות ביטוח על שמו (ביטוח חובה ו/או מקיף) מייד לאחר ביצוע העברת בעלות, בכדי לא להסתבך.

*האמור בכתב זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי.
עו"ד שחר זמלר ממשרד עורכי דין וגישור זמלר ושות',
מומחים בתחום תאונות דרכים נזיקין וביטוח.
אפעל 3, בית התמר (קרית אריה) פתח תקווה
טל': 03-9229252, אתר אינטרנט: WWW.ZAMLER.CO.IL
 
לכתבות נוספות של עו"ד זמלר

Go Back  Print  Send Page