רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   המרכז הישראלי להעצמת האזרח - מפגש עם פרופ' יולי תמיר
דף הבית >> כתבות >> המרכז הישראלי להעצמת האזרח - מפגש עם פרופ' יולי תמיר
סיפורים מהצנרת - מפגש עם פרופ' יולי תמיר
במסגרת סדרת המפגשים "סיפורים מהצנרת", הנערכים במרכז להעצמת האזרח, ומתמקדים ביישום מדיניות במגזר הציבורי, אירחנו בתאריך 8.9.15  את שרת החינוך לשעבר, פרופ' יולי תמיר.

המפגש, אשר התקיים על רקע ספרה החדש של  יולי  תמיר - "מי מפחד משוויון" , עסק בהיבטים שונים הנוגעים למימוש וביצוע מדיניות במערכת החינוך הישראלית.

תמיר הצביעה בדבריה על הקשיים העומדים בפני שרי חינוך במימוש תהליכי שינוי ורפורמה,  וסקרה בהרחבה את התנאים והכלים שלהבנתה סייעו בגיבושה והטמעתה של רפורמת "אופק חדש", שגובשה בעת כהונתה. לדברי תמיר, רפורמות משמעותיות במגזר הציבורי מחייבות שלושה תנאים מרכזיים: (1) אמון בין הצדדים השונים המובילים  את הרפורמה, הן בתוך הממשלה והן מחוץ לה, (2) הבטחת תקציב ומחויבות פוליטית לעגן אותו, (3) תהליכי הטמעה ארוכים ומשמעותיים מול המערכת הצפויה לעבור את השינוי, תוך הקדשת זמן ומשאבים ל"הכשרת הלבבות".

לצד  נושאים אלה, התייחסה תמיר גם לדיון במקומה של מערכת החינוך לשנות את החברה, ובעיקר לתקן תיקונים חברתיים בתחומים של אי-שוויון ועוני. בנושאים אלה, המופיעים גם בספרה, מציינת תמיר כי יש להכיר בכך שהחינוך אינו תרופת פלא לכלל בעיות החברה, וכי גם לחינוך ולמערכת החינוך תפקיד מוגבל,  ביכולת להניע השפעה רחבה. עוד ציינה תמיר בעניין, כי  יש נטייה לראות בעוד השקעות חינוכיות כמתכון קבוע לטיפול בבעיות חברתיות, בעוד שדרישה זו מטשטשת את הדין בהרחבת המענים החוץ-חינוכיים כגון שכר מינימום או דיור ציבורי.

לצד העיסוק בתחום החינוך, התייחסה תמיר גם לחסמים הקבועים בפעילות הממשל, וטענה כי ריבוי הרגולציה, לצד תהליכי ההאחדה והסטנדרטיזציה, פוגעים בעיקר בפעילות הממשלה עצמה, ויוצרים עיכובים ועיוותים שונים בתהליכי יישום המדיניות. תמיר טענה יש צורך לאפשר כלים גמישים יותר עבור מקבלי החלטות ומשרתי ציבור, אשר מונעים ברובם מכוונות טובות והגונות.

בסיכום הדברים ציין תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, כי דבריה של יולי תמיר מייצגים שילוב יוצא דופן בין תהליכי חשיבה ותכנון לצד חכמת המעשה, וכי הדוגמאות השונות שהוצגו במפגש יכולות לשמש אמצעי למידה מוצלח ואפקטיבי עבור הובלת תהליכי שינוי בתחום החינוך.
כפר גנים פתח תקווה,כפר גנים,כפר גנים ג',פתח תקווה,פתח תקוה,פתח תקווה כפר גנים