רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   האם ליברמן יהיה זה שיחזיר את המילה שלום לאופנה?
דף הבית >> כתבות >> האם ליברמן יהיה זה שיחזיר את המילה שלום לאופנה?
רק מילה
כששר הביטחון ליברמן נכנס לתפקידו הוא מיהר לנסות ולהפיג את החששות מכך שיופיע עם דלי של בנזין רב אוקטן לכל תדלקה שתפרוץ באיזור. "אני מחויב לשלום עם שכנינו", אמר ליברמן. רגע, "שלום"?? זו לא המילה המוקצית מחמת מיאוס הזאת, שבחייה התנקשו לראשונה ב-1995, ווידאו הריגה באוקטובר 2000? ותולדותיה מאז עקובות בנהרות של דם, שאת סופם מי ישורנו?
 רק סוכני הביטוח עברו קמפיין דה לגיטימציה קשה יותר מהמילה "שלום". היא הודרה מהלקסיקון, ממניעים פוליטיים, כך שמי שהעלה אותה על דל שפתותיו נתפס כסמולן הזוי שלא ינצח אפילו בבחירות בוועד הבית ברחוב הכי ליברלי בתל אביב. עד כדי כך היה אפקטיבי הקמפיין נגדה, שאפילו מי שעומד בראש מפלגות השמאל מרכז החליף אותה ב"הסדר", "משא ומתן", "שתי מדינות", ועוד. רק לא לומר שלום ולהיות מוקד ללעג.
 אבל שלום היא לא מילה חדשה. היא אפילו אחד משמותיו של אלוהים, מלך מלכי המלכים. והיא אכן מופיעה בקונוטציות שונות המזכירות כולן שלמות, טוב ושלווה ומסמלת את המצב ההפוך ממלחמה, הכי רחוק מהביטוי המלגלג שנטען בה בשנים האחרונות. מדובר במקרה מעניין וכואב במיוחד, שבו הפוליטיקה מחקה מהשפה מילה שנטועה עמוק בהיסטוריה הישראלית ובמסורת היהודית. כי המילה שלום הולכת ונעלמת מן העולם לא רק במישור הפוליטי אלא גם במישור החברתי.
שמתם לב שאנשים כבר לא אומרים שלום אחד לשני? עברנו להשתמש במילה "היי", מילה קצרה, חסרת כל משמעות, שאולה מלועזית ומנותקת לחלוטין מכל מרכיב תרבותי שיוכל להעיד וואטס סו אבר על הנטייה הפוליטית של הדובר. "היי" הפכה להיות הברכה הרשמית למפגש פורמלי ולא-פורמלי ו-"מה המצב?" או "מה קורה?" החליפו את "מה שלומך?" הארכאי, שגם הוא, מכיל בתוכו את המילה 'שלום'. אפילו אריק שרון תהה בזמנו איך ויתרנו על המילה היפהפייה "שלום" והתחלנו להשתמש ב-"יאללה ביי".
צחוק הגורל, ואולי הלעג של ההיסטוריה, יכולים לגרום לזה שדווקא שר הביטחון אביגדור ליברמן יהיה זה שיחזיר את המילה לשימוש, ויחלץ אותה מאי המתים שהיא נשלחה אליו.

נסים דואק, מנכ"ל unik יחסי ציבור

קבל את Outlook for Android


Go Back  Print  Send Page