רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   גמלת נכות כללית
דף הבית >> מומחים >> מימוש זכויות כספיות ורפואיות. >> גמלת נכות כללית
גמלת נכות כללית, מי זכאי?
 
גמלת נכות כללית המשתלמת על ידי המוסד לביטוח לאומי מאפשרת למי שאין מקור לפנות אליו ואין מקור פרנסה לקבל גמלה בתנאים מסוימים, למשל : אנשים שסובלים מנכות מלידה (לא עקב רשלנות רפואית), מחלה, תאונה (שאין מי שאחראי כלפיו, לא חברת ביטוח ולא מזיק).
מטרת גמלת הנכות הכללית לאפשר עזרה מינימאלית לאנשים שעומדים במצב שונה מבעבר עקב הנכות, מסייעת לאנשים שעבדו ועקב מחלה או פציעה פתאומית נאלצים לצמצם את שעות עבודתם או אף להפסיקה באופן מוחלט, כלומר: ירידה משמעותית בכושר ההשתכרות.
זכאים לגמלת הנכות הכללית :
·       אנשים מגיל 18 ועד גיל פרישה שאינם יכולים להשתכר בעקבות הנכות וכן עקרות בית שאינן עובדות וכתוצאה מהנכות איבדו את יכולת ניהול משק הבית או שאיבדו את היכולת לנהל את משק הבית ב – 50%.
·       קריטריון רפואי – ליקוי גופני, ליקוי שכלי, ליקוי נפשי עקב מחלה, תאונה, לידה שהותירה נכות מסוימת.
אחוזי הנכות הנדרשים כדי לזכות בגמלה מסוימת הם מינימום 60% או 40% באם ליקוי אחד יהיה בשיעור של לפחות 25%.
חישוב אחוזי הנכות הרפואית נעשים על ידי חישוב משוקלל ולא חשבונאי, כלומר : הליקוי הראשון נלקח מתוך 100% אך כל ליקוי נוסף נלקח מתוך 100% פחות הליקויים הקודמים, דרך החישוב נקבעה בתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה) תשט"ז – 1956.
·       קריטריון תפקודי – לנפגע אין יכול להשתכר או אינו משתכר יותר מ – 25% מהשכר הממוצע במשק או ששכרו פחת בשיעור של 50% ומעלה.
רשימת הדרישות לקבלת גמלת נכות כללית הינה מצטברת, כלומר : אדם שעומד בקריטריון רפואי ועובר את הרף הנדרש, כדי שיהיה זכאי לקבלת גמלה עליו לעמוד אף בקריטריון התפקודי. רק אדם שעומד בקריטריון הרפואי עובר ונבחן לגביו הקריטריון התפקודי.
אדם שעמד בקריטריון הרפואי ובקריטריון התפקודי יסתיים לגביו התהליך ויוכל לקבל את גמלת הנכות הכללית, לעומת זאת אדם שעל אף שעמד בקריטריון הרפואי ונקבע לו דרגת נכות גבוהה אם רופא יחליט כי יש לו יכולת מסוימת להשתכר ייבדק על ידי רופא נוסף או פקיד שיקום או על ידי עובדת סוציאלית ולאחר התוצאות הבדיקות (יילקחו בחשבון נתוני יכולת ההשתכרות של אותו אדם) תוחלט מהי דרגת אי הכושר שלו להשתכר.
גמלת הנכות הכללית אינה תלויה בסכומים שבהם השתכר אדם בטרם הירידה ביכולתו להשתכר. הסכום שמשתלם נגזר מהשכר הממוצע במשק ותלוי גם באחוזי הנכות להם זכאי אותו אדם, תלוי אף במספר התלויים באותו אדם (ילדים / אישה / בעל) ותלוי בהכנסות שיש לאותו נכה ממקומות אחרים.
לאחר הגשת התביעה לגמלת נכות ככלית, מוזמן האדם לוועדה רפואית  שקובעת את שיעור אחוזי הנכות, הוועדה נעזרת במסמכים רפואיים ובבדיקה של האדם ולעיתים אף ביועצים רפואיים חיצוניים. על כן יש חשיבות לא מבוטלת לתביעה ולמסמכים הרפואיים המוגשים לביטוח הלאומי. הוועדה יכולה לקבוע אחוזי נכות לצמיתות ויכולה לקבוע אחוזי נכות זמניים, בתום תקופת אחוזי הנכות הזמניים יוזמן אותו אדם להמשך ברור של זכאות לאחוזי נכות.
על החלטת הוועדה הרפואית ניתן להגיש ערר לוועדה רפואית לעררים (וועדה זו יכולה להשאיר את החלטת הוועדה הרפואית הראשונה על קנה, יכולה לשנות את ההחלטה ואף יכולה לתקן את ההחלטה). על וועדה הרפואית ניתן להגיש ערעור לבית הדין לעבודה בשאלה משפטית בלבד...ולכן ישנה חשיבות מרובה להגיע מוכן לוועדה הרפואיתובליווי עורך דין שמתמצא בתחום כדי למקסם את הזכויות המגיעות.
נכה שוועדה רפואית קבה לו אחוזי נכות מ – 20% ומעלה לצמיתות זכאי לפנות לפקיד שיקום או עובדת סוציאלית או מומחה תעסוקתי במוסד לביטוח לאומי כדי לקבל סיוע להשתלב מחדש בשוק העבודה (הכשרה מקצועית / לימוד מקצוע חדש שמתאים לנכותו). במקרים מסוימים ישולם שכר הלימוד ואף  גמלת שיקום.
זכאי גמלת נכות כלכלית  על פי דרגת אחוזי הנכות שנקבעו להם עשויים להיות זכאים להנחה בארנונה, הנחה בתחבורה ציבורית, סיוע בשכר דירה או ברכישת דירת קבע בחברות ציבוריות, הנחה בדמי שימוש / פעימות מונה והתקנת קו טלפון, פטור מתשלום דמי ביקור אצל רופא/ התחייבות בבית חולים / ביקור במכונים ומרפאות חוץ, פטור מתשלום מס הכנסה, הנחה במס רכישה, הנחה או פטור מתשלום דמי הסכמה למנהל מקרקעי ישראל.
 
כותבת המאמר : עו"ד אימבר גולן פרטוש, מנהלת פורומים בנושא הביטוח הלאומי ומימוש זכויות רפואיות, בעלת ידע נרחב בתחום – 054-4622230
 
המידע שלפניכם הינו כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל יעוץ משפטי ו/או אחר לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
 

Go Back  Print  Send Page