רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   בעיה רב דורית - מאת גרא אלדור
דף הבית >> כתבות >> בעיה רב דורית - מאת גרא אלדור
מפלגת הגמלאים החדשה "דור בוני הארץ" מציעה פתרונות לבעיה "הרב דורית"
 
מצוקת הקשישים משפיעה ישירות על דור הילדים התומכים ובעקיפין גם על דור הנכדים. כך שכל משפחה במדינת ישראל עלולה לחוות את בעיות הדור השלישי. אם לא יימצאו הפתרונות המתאימים, הרי שלא רחוק היום שדור הילדים והנכדים יצטרף למעגל הקשישים המקופחים

 
 ארבעת המובילים ברשימת המועמדים של מפלגת הגמלאים החדשה לכנסת ה-19
באירוע השקת מסע הבחירות. מימין: המנכ"ל יורם קליינר, היו"ר תא"ל במיל. אפרים לפיד,
עו"ס דליה נקר והמומחה בתחום הבריאות מידד גיסין
 
מפלגת הגמלאים החדשה "דור בוני הארץ" רואה כחובה מוסרית ראשונה במעלה את התמיכה והסיוע לכ-800,000 הגמלאים והקשישים במדינת ישראל.
"דור בוני הארץ" רואה באוכלוסיית הקשישים, קבוצת אזרחים שראויה לכבוד ולהערכה רבה על תרומתה האדירה להקמת מדינת ישראל בפרט ולחברה הישראלית בכלל, בכל התחומים לאורך עשרות שנים. הפעילות הענפה והברוכה של דור המייסדים "בוני הארץ", כולל פיתוח תעשיות אזרחיות וצבאיות, קידום המדע ושדרוג הטכנולוגיה המודרנית ועוד. וכמובן, לא שכחנו את ההשתתפות המסורה וההרואית בכל מלחמות ומבצעי ישראל.
כיום, בשלב זה של חייהם המתקדמים, יש להבטיח להם את התמיכה המקסימלית של החברה שתאפשר להם הזדקנות בכבוד נטולת דאגות.
לצערנו, במציאות של היום, הדברים האלה לא רק שאינם מתאפשרים, אלא אנו עדים לכך שבקרב אוכלוסייה זו, מתרבים המקרים של מצוקה אנושית וקיומית קשה. ישנן בעיות רבות ומגוונות, החל מקשיים כלכליים (לא גומרים את החודש), בעיות בריאות (אשפוזים, טיפול סיעודי, השגחה צמודה ועוד), בעיות דיור, בעיות חברתיות (בדידות, הסתגרות וניתוק הקשרים) ועוד.
במקרים אלה, בנוסף לבעיות של "הדור השלישי" עצמן, ניתן לראות את השלכותיהן הישירות גם על "הדור השני" במשפחה (ילדי הקשישים) ובעקיפין גם על "הדור הצעיר" – הנכדים.
"הבנים" נאלצים להתמודד עם בעיות הוריהם הנזקקים לאורך השנים, ללוות אותם לבדיקות רפואיות, לחדרי מיון ובהמשך לאשפוזים חוזרים בבתי חולים, לשהות בין כתלי בתי החולים בשעות היום והלילה.
כמו כן, להגיע לעבודה באיחור, לעיתים עייפים, ולבקש לדחות פגישות עבודה ואף להיעדר מהעבודה באופן בלתי צפוי. כל זה מקרין על תפקוד לקוי בעבודה כולל פגיעה במעמד העובד, ואף מסכן את המשך עבודתו ומקור פרנסתו, שהוא כה זקוק לה במצבו. הרי עזרה וטיפול בהורה הקשיש כוללת תמיכה כספית, ביצוע תשלומים מוגדלים על הטיפול (לרבות תרופות יקרות וכאלה שמחוץ לסל) והגשת עזרה סיעודית.
הדור הצעיר – הנכדים, מעבר לדאגה לבריאותו של הסבא הקשיש והאהוב, חש בחסרונו הפיזי או המנטאלי של הורה (אבא/אמא שלו) לאורך תקופה ארוכה. דבר זה מורגש ביותר בגיל ההתבגרות, כאשר זקוקים ליד תומכת ומכוונת של ההורה.
על כן ניתן להגדיר את בעיית הקשישים כ"בעיה רב דורית", המערבת שלושה דורות באופן ישיר או עקיף. בהתאם לגודל הבעיה, כך עמוקה גם מעורבותם של כל חלקי המשפחה בהתמודדות, עם פגיעה קשה בחיי השגרה וברמת תפקודם היום יומית. כמו כן, ביטול תוכניות ועיכוב הקידום במסלול חייהם האישי של כל אחד מהם.
במידה והטיפול בקשיש לא יקבל היום התייחסות מהירה ונאותה ומענה אופטימאלי ומקצועי, הרי שבעתיד, ייכנסו לאותה "נישה" בעייתית של הקשיש, גם בני "דור הילדים" המזדקן. מסלול זה יוצר מעגל סגור אשר מאמלל אלפי משפחות לדורותיהן וגוזל מהן תקווה לעתיד טוב יותר.
על כן, צריך לתת את הכוח האלקטורלי בבחירות הקרובות לתנועת "דור בוני הארץ", שהטיפול בבעיית הקשישים בארץ היא המטרה העיקרית שלמענה היא קמה והולכת להיאבק, על מנת למנוע בעיה "רב דורית" וסבל מיותר ובלתי מוצדק מרבבות אנשים במדינה!
בתנועת "דור בוני הארץ" מאמינים שקידום נושא הטיפול בקשישים וקידום האינטרסים החברתיים שלהם יתרום רבות לשיפור האיכות ורמת החיים של כלל אזרחי ישראל.
 
·        הכותב הוא ד"ר גרא אלדור, מרשימת המועמדים של מפלגת הגמלאים החדשה לכנסת. לשעבר רופא בכיר בשב"ס ואמן שיצירותיו מוצגות בתערוכות שונות.
 

Go Back  Print  Send Page