רישום לניוזלטר

 
מונה:

התחברות למנהלים


iPhone Supported
 
   אור כחול עלול להזיק לראיה
דף הבית >> מומחים >> אופטיקה דורון >> אור כחול עלול להזיק לראיה
אור כחול עלול להזיק לראייה
ריבוי המכשירים הדיגיטליים סביבנו הביא עמו אויב חדש לעיניים – האור הכחול. האור הכחול נפלט כמעט מכל סוגי המסכים ואחראי לתופעות כמו עייפות וכאבי ראש, ובטווח הארוך למחלות עיניים. עדשות ראייה חדשניות חוסמות את הקרינה המזיקה ועדיין מעניקות ראייה חדה וצלולה.

 
העין היא מהאיברים ש"מזדקנים" הכי מהר בגוף. תאי העין רגישים במיוחד, ובחשיפה מרובה לרמות גבוהות של קרינה מסוגים שונים הם עשויים להיפגע. אחד הגורמים המרכזיים לפגיעה בעיניים הוא אור השמש, שמורכב בחלקו מקרינה אולטרה-סגולה (UV). באופן יותר ספציפי, אלה שני תתי-התחומים שנקראים UVA ו-UVB, שחשיפה ממושכת אליהם פוגעת בראייה ועלולה להוביל גם להיווצרות קטרקט (יירוד). על מנת להגן מפני נזקי השמש, פשוט צריך להרכיב משקפי שמש שחוסמים ב-100% את הקרינה המזיקה, ולרוב מסומנים "UV-400".
עד לפני עשרות בודדות של שנים, קרינת השמש אכן הייתה האויב המרכזי של העיניים. עם זאת, השימוש הגובר במסכים בחיי היומיום – אם בטלפון הנייד, בטאבלטים, בצגי המחשב ובמסכי הטלוויזיה – הוליד אויב חדש. מדובר בקרינת HEV, ראשי תיבות של High-Energy Visible Light, או בעברית "אור כחול". מדובר בצבעים הסגולים-כחולים שבספקטרום הנראה לעין, שהם בעלי אורכי גל קצרים במיוחד ולכן האנרגיה שלהם גבוהה יותר. בשל כך, גובר הסיכוי שהאור הכחול יחדור מבעד לקרנית ולעדשת העין, וכתוצאה מכך הוא מעמיס יותר על העין. חשיפה מוגברת לאור הכחול עלולה לגרום לראייה מטושטשת, עייפות, כאבי ראש, קושי במיקוד, יובש וגירוי בעיניים.
האור הכחול נפלט גם באופן טבעי מהשמש, כמובן, שכן הוא חלק מספקטרום הצבעים הנראים לעין. כשאנחנו בחוץ, משקפי השמש מגנים עלינו מפני סוגי הקרינה המזיקים, אך כשאנחנו בתוך מבנה, בבית או בעבודה, העיניים שלנו חשופות לאור הכחול.


 
הסכנה שבאור הכחול הפכה גדולה יותר ככל שהתקדמה הטכנולוגיה, שכן המסכים שמקיפים אותנו ואפילו נורות הלד או הפלורסנט שבבית פולטים אור כחול. אמנם קרינת האור הכחול המלאכותית פחותה מזו של השמש, אך הקִרבה של מקור האור לעיניים שלנו מגבירה את הפוטנציאל לגרימת נזק לעיניים.
אחרי מחקרים וניסויים רבים, נוצר הפתרון: עדשות ראייה שחוסמות את קרינת האור הכחול. העדשות נקראות לעיתים גם "Blue Cut" או "UV+420", מאחר שאורך הגל המסוכן ביותר הוא 420 ננומטר. על אף חסימת האור הכחול, העדשות מספקות ראייה צלולה ונקייה בלי עיוות בצבעים. ניתן להתאים עדשות חוסמות אור כחול למרחק, לקריאה, למחשב, לעבודה משרדית וגם למולטיפוקל. העדשות חוסמות בנוסף גם את קרני ה-VUA ו-UVB המזיקות, כך שהעיניים נותרות בטוחות גם מפני קרינת השמש בחוץ.
בדיוק כפי שאנחנו מורחים קרם הגנה או מרכיבים משקפי שמש כהגנה מפני נזקי החשיפה לשמש, הגיע הזמן להגן על עצמנו מפני נזקי החשיפה לאור הכחול.
 
 
למידע נוסף
היכנסו לאתר אופטיקה דורון
 
 
דורון ברויטמן, אופטומטריסט ובעלים
אופטיקה דורון: רואים מצוין, מרגישים בבית
- 30 שנות מקצועיות -
חברים במכבי, כללית ומאוחדת
OpticaDoron.co.il | 03-9343817